Napsal Svět kolem nás dne .

Na světě se již naštěstí vyskytují státy a města, kde pokrokoví politici zkoušejí nová řešení pro nové fungování světa.

13:54

Je jasné, že na světě není a nikdy už nebude dostatek placené práce pro všechny. (Práce je samozřejmě na světě pro všechny víc než dost, ale ne takové, na níž se dá vydělávat…) Nelze již dlouho fungovat dle současného matrixového otrokářského modelu „každý člověk na světě si musí živobytí zasloužit prací“.

Úroveň výrobních prostředků je již taková, že je možno snadno vyprodukovat základní potřeby pro všechny obyvatele planety. Svět jednou (možná to pár generací potrvá) musí dospět k tomu, že člověk si zaslouží živobytí jen tím, že přijde na svět; ono je vlastně nedůstojné, aby si základní potřeby člověk musel „zasloužit“.

Na Zemi to zatím funguje tak, že (převážnou) část výsledků práce jedince si přivlastní nikoli jedinec, který pracuje, ale ten, co vlastní výrobní prostředky/má moc/sílu. Základní nepodmíněný příjem by mohl být řešením (dokud se lidé nevyvinou k vyššímu vědomí a budou schopni se obejít zcela bez „peněz“.)

Finský úřad pro sociální zabezpečení, známý jako KELA, zahájil práci na návrhu, který zaručí základní příjem každému občanu tohoto malého severského státu. Tento systém univerzální státem hrazené platby všem lidem má změnit státní systém sociálních příspěvků a potenciálně se stát vzorem pro další země, aby rovněž začaly budovat jiný typ ekonomiky.

Až bude univerzální základní příjem plně zaveden, každý finský občan bude dostávat měsíčně nezdanitelných 800 Euro, ekvivalent 881 amerických dolarů. To nahradí celý současný finský systém sociálních dávek. Každý další příjem nad tento základ bude zdanitelný. Základní návrh KELA obsahuje i zkušební období, kdy platba pro občany bude jenom 550 Euro, přičemž některé existující přídavky jako příplatek na bydlení a a podpora příjmu budou zachovány.

Nezaměstnanost ve Finsku po minulých deset let neustále stoupá a občané dychtí po inovativních řešeních. V dubnu 2015 získala většinu křesel ve finském parlamentu Strana středu, která je pro základní příjem, s 21% hlasů. Dvě další strany, které jsou pro základní příjem, Zelená liga a Levá aliance, získaly 8 a 7 % hlasů. Dokonce i voliči nacionalistické strany Praví Finové, která získala 17,6% hlasů, podporují základní příjem (57% souhlas). KELA má předat návrh na základní příjem finské vládě v listopadu 2016. Vláda pak zamýšlí zahájit zkoušku na státní úrovni. Město Utrecht v sousedním Holandsku již svůj experiment se základním příjmem zahájilo.

Základní příjem slibuje uvolnit pracovníky z nutnosti vydělávat si na živobytí jakýmkoli prostředkem. Díky této stabilitě v osobním životě má jedinec svobodu, aby se zabýval kreativní, podnikatelskou či humanitární činností. Lidé jsou lépe schopni udržovat rodinu a společenské vztahy. Díky pokrokovým politikům ve Finsku se celý svět brzy dozví, zda tento slib je pravdivý.

Zkušenosti s nepodmíněným základním příjmem ukázaly (Kanada, Aljaška, Indie, atd., viz informace například z české wikipedie) že zaměstnání i při základním příjmu opouští jen velmi málo lidí. Zejména ho opouštějí dočasně ženy, kterým základní příjem umožní věnovat se nerušeně mateřským povinnostem, a mladí, kterým příjem umožní nerušeně studovat a získat kvalifikaci. Zcela odpadnou státní instituce zabývající se přiznáváním a vyplácením sociálních dávek.

Referendum o základním nepodmíněném příjmu chystá na příští rok Švýcarsko.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.