Život je plný problémů. Některé jsou snadné, jiné zase těžké. Možná máte problém se ráno probudit, nebo se učit na nadcházející test. Bojujeme také s různými neúspěchy, nemocemi a snažíme se vyrovnat se ztrátou milovaného člověka.

V jedné z písní na mém playlistu se zpívá: „Co tě nezabije, to tě posílí“, ale protáčím u toho panenky… Jak vás může boj posílit?

Studie však ukazují, že tomu tak skutečně je! Psychologové tomu říkají „posttraumatický růst“.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Co znamená posttraumatický růst

Neštěstí se stávají nám všem, i když někteří z nás je zažívají častěji nebo intenzivněji než jiní, ale nikdo jim neunikne úplně. Když dojde ke krizi, můžeme buď pod její váhou padnout, nebo povstat a rozkvést. Můžeme růst v těžkých dobách a vyjít z krize lepší, než před ní.

Posttraumatický růst je forma konstruktivních změn, které lidé zažívají v důsledku velkých životních krizí, nebo traumatizujících událostí.

Někteří lidé jsou odolní, což znamená, že se po obtížné situaci odrazí ode dna. Přestože posttraumatický růst často vede k větší odolnosti člověka, nestane se vždy.

Posttraumatický růst se stane, když člověk bojující s problémy, zažije traumatizující událost, která ho přiměje zpochybnit jeho základní přesvědčení, podstoupit psychologické vnitřní boje, zpochybnit své schopnosti a nakonec dosáhnout vědomí osobního růstu.

Posttraumatický růst nenastane u člověka, který je již odolný vůči traumatu, protože odolný člověk nebude zlou událostí tak otřesen.

Pokračování článku: Posttraumatický růst: Budete díky překonaným problémům silnější?

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.