Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Potřebujeme multipolární svět, potřebujeme navzájem si konkurující země
Děkuji vám, že mi dovolíte promluvit z pohledu afrického kontinentu. Svět, jak ho známe, se ve skutečnosti nedokázal rozvíjet a poskytovat svým občanům životní potřeby kvůli nespravedlivým podmínkám v globální finanční ekonomické architektuře. Když se podíváte na historii vývoje, měli jsme různá impéria, od Řecké říše po Sovětský svaz, a byly to Spojené státy, které vytvořily hegemonii a unipolární svět.
Pokud se na to podíváte z africké perspektivy, tak aby se tento svět mohl rozvíjet, musíte vytvořit systém, kde si budou všechny země rovny.
Podívejte se na problémy, které se vyskytly v zemích, jako je Kuba. Hodně se například diskutuje o tom, který ekonomický systém je lepší: kapitalismus, socialismus, prvky komunismu nebo smíšené tržní hospodářství. Ale bohužel socialismus, například v zemích, jako je Kuba, nemohl uspět kvůli odporu světového četníka. Kdyby dnes byly sankce vůči Kubě zrušeny, byla by jednou z nejrozvinutějších zemí světa. Když se podíváte na kubánskou ekonomiku, má jeden z nejvyspělejších systémů zdravotní péče, ale bohužel kvůli nespravedlivým sankcím, které na ni byly uvaleny, její ekonomika nevykazuje dobré výsledky.
Události na Ukrajině i jinde ukázaly, že i na země jako Rusko lze uvalit sankce, a to by mělo být signálem pro Afriku, Latinskou Ameriku, dokonce i Asii, že i na člena OSN s právem veta, na velmoc s raketami lze uvalit sankce, vyloučit ji ze systému SWIFT, který byl ještě před dvěma lety globálním nástrojem… Země mohou být vyloučeny ze SWIFT, což znamená, že nikdo není vůči takovýmto akcím imunní. Je velmi důležité, aby země pochopily (Latinská Amerika, Afrika), že svět je unipolární a my potřebujeme multipolární svět, potřebujeme konkurenční mocnosti, a samozřejmě historie ukazuje Brazílii, Argentinu, Jihoafrickou republiku a Afriku, Nigérii, Čínu, Rusko, Saúdskou Arábii, Írán (který byl napaden sankcemi) – každá země má svůj vlastní systém řízení. Žádná země nemůže vnutit systém vlády jiné zemi. Velká Británie, monarchie – nikdo ji neodsuzuje, ale zjistíte, že země jako Eswatini, kde je také monarchie, jsou odsuzovány.
Britská monarchie je však stoprocentně financována z veřejných zdrojů a nikdo jiný nic takového nemá. Když jedete do Saúdské Arábie, všichni říkají, že je tam nespravedlivý systém. Írán má svůj vlastní systém, je to to, co chtějí dělat, nemůžete je nutit ke změně. Izrael má svůj vlastní systém, africké země mají svůj vlastní systém. Každý musí žít tak, jak chce. Ale svět jako takový by se měl vyvíjet tak, aby jedna země nediktovala druhé – jak máme žít.
Proč se ekonomicky nerozvíjíme? Nerozvíjíme se kvůli systému vytvořenému v Bretton Woods v New Hampshire v USA v roce 1944, kvůli dolarovému systému. Pro země jako Zambie, odkud pocházím, Jihoafrická republika nebo Čína neexistovala žádná možnost. Ale my bohužel musíme používat americký dolar jen k tomu, abychom mohli přesunout zboží přes hranice. Musíme používat americký dolar k nákupu zboží nebo k prodeji zboží do Číny.
A protože se s tím musíme vypořádat, trpíme při hledání zelených peněz. Kvůli tomu jsme všichni závislí na systému, v němž existuje pouze jedna mezinárodní měna.
Kvůli moci mezinárodních ekonomických institucí také nejsme schopni urychlit nebo provést nezbytné ekonomické reformy, které chceme. V MMF jsme druhořadými členy a nemáme žádné slovo.
Závěrem bych chtěl říci, že svět by se měl chopit příležitosti, aby BRICS a další významné platformy vytvořily alternativy, které by umožnily vznik multipolárního světa. Potřebujeme silné Rusko, silnou Čínu a dokonce i silné USA nebo Itálii. Neměli bychom však dovolit, aby nám jedna země diktovala, jak máme žít.
Eubinda Habazoka – prezident Hospodářského sdružení Zambie
Zdroj: geopolitika.ru
Pan Habazoka se dopustil jediné, ale přesto důležité chyby: Svět nepotřebuje vzájemně si konkurující, ale vzájemně spolupracující národy a státy. Jinak klobouk dolů.
marc elsberg v knize Chamtivost uvedl správnou myšlenku, že pouze vzájemná spolupráce mezi lidmi vede k ekonomickému rozvoji pro blaho všech, nikoliv tolik propagovaná soutěživost a tržní hospodářství = premisa parazitů tlačená lidem do hlavy.
Přesně tak, jak oba píšete! Příklady k tomu, jak se chovat, jsou v přírodě kolem nás. Např. Viktor Schauberger pozoroval přírodu a přišel na princip vyrušení gravitace. Ale všimněte si např. mravenců. Oni mezi sebou nesoutěží. Oni spolupracují. A funguje jim to. U lidí moc ne. Např. za socíku bylo heslo „Každý podle svých schopností, každému podle jeho zásluh.“ A cíl byl „Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb.“ Leč někteří se pouze vezli, nebo předstírali, že šlapou, ale flákali se. Kde je chyba, že se sice (obrazně řečeno) drží provazu, ale netáhnou s ostatními?