Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Přechod z dolarů na rubly v obchodě s Ruskem by mohl podpořit egyptskou ekonomiku
Podle analytiků by oznámení Ruska, že pracuje na mechanismu, který by umožňoval vypořádat platby za vývoz obilí do Egypta v rublech namísto dolarů, mohlo zmírnit některé tlaky na egyptskou ekonomiku, která je v dolarovém sevření.
Moskva chce tento mechanismus s Egyptem, který je jejím největším odběratelem pšenice, vyzkoušet v návaznosti na podobnou dohodu, která byla nedávno uzavřena s Tureckem, uvedla v neděli pro zpravodajský portál Sputnik místopředsedkyně ruské vlády Viktorie Abramčenková.
Centrální banka Ruska 18. ledna oznámila, že stanovila oficiální směnný kurz rublu vůči devíti zahraničním měnám, mezi něž kromě egyptské libry patří dirham SAE a katarský rijál.
Oznámení banky znamenalo důležitý krok v plánu Ruska vybírat platby za prodej komodit v domácí měně, uvedla paní Abramčenková. Tento krok je reakcí na západní sankce od invaze na Ukrajinu.
Několik egyptských ekonomů přijalo tento vývoj s určitým optimismem. Podle nich by přechod na rubl snížil závislost Egypta na americké měně, což by mohlo být přínosem v době, kdy se ekonomika potýká s výpadkem dolaru.
Po oznámení Ruské banky řekl Alaa Ezz, generální tajemník svazu egyptských obchodních komor, v jednom diskusním pořadu, že přechod „bude pozitivní pro egyptskou libru a sníží naši závislost na dolaru“.
Názory pana Ezze podpořili i další významní ekonomové, například Mustafa Abu Zaid, ředitel Egyptského centra pro ekonomická a strategická studia, a Youmna El Hamaki, profesor ekonomie na káhirské univerzitě Ain Shams.
Vzhledem k tomu, že egyptský dovoz z Ruska zahrnuje základní komodity, jako je pšenice, někteří ekonomové také doufají, že platba za ni v rublech, které považují za stabilnější než americký dolar na egyptských trzích vzhledem k nedávným velkým poklesům libry vůči zelené měně, by mohla také zachránit základní dovoz před cenovými výkyvy způsobenými nedostatkem dolaru.
Egyptská libra klesla vůči dolaru o 46,8 % od doby, kdy centrální banka přešla na pružnější směnný kurz v rámci podmínek balíčku finanční pomoci Mezinárodního měnového fondu.
„Rusko je významným vývozcem nejen pšenice, ale i dalších základních komponentů, které se používají v celé řadě průmyslových odvětví v Egyptě,“ řekl v neděli večer v talk show moderátora Lamise El Hadidiho významný ekonom Tarek Metwally.
„Takže přechod na placení za ně v rublech bude pro Egypt výhodný. Zda však tento přechod zmírní všechny tlaky plynoucí z dolarové krize, to je méně pravděpodobné.“
Vzhledem k tomu, že obchod Egypta s Ruskem představuje tři až čtyři procenta jeho hrubého domácího produktu (4,7 miliardy dolarů v roce 2021), pan Metwally neočekával, že by přechod na rubl tak výrazně přispěl k odstranění závislosti egyptské ekonomiky na dolaru.
„Stále máte zhruba 96 % egyptského obchodu, který se uskutečňuje v amerických dolarech. Většina zemí na světě vyváží zboží výměnou za dolary a většina devizových rezerv na světě je v dolarech,“ řekl.
Aby bylo možné mechanismus využít, bude Rusko s největší pravděpodobností muset dodávat Egyptu rubly výměnou za libry, řekl pan Metwally, což by zase mohlo zvýšit celkový vývoz Káhiry do Moskvy.
„Pokud bude mechanismus zaveden, zvýší se množství egyptských liber v ruské ekonomice, které by použili na dovoz většího množství egyptského zboží,“ řekl.
„To spolu se skutečností, že mnoho zemí nyní s Ruskem kvůli sankcím neobchoduje, představuje příležitost pro egyptské vývozce.“
Kromě toho by tato změna mohla oživit egyptský cestovní ruch, řekl pan Metwally. Egypt byl v roce 2022 druhou nejoblíbenější dovolenkovou destinací ruských turistů.
Uvedl, že jelikož se Rusové kvůli sankcím potýkají s obtížemi při získávání dolarů, méně jich navštěvuje egyptská letoviska, která obvykle vybírají poplatky v americké měně.
Přechod na používání rublu by podle Metwallyho mohl vést k tomu, že Egypt navštíví více Rusů, a to i těch, kteří sem dříve kvůli požadavku na dolary nemohli přijet, a navrhl, že by egyptské rublové rezervy mohly být využity také k nákupu zboží ze zemí, které mají s Ruskem přátelské vztahy, jako je Indie a Brazílie.
Zdroj: The National News
Ono ta tak vypadá, že světlu a pravdě pomůže jedině Rusko i když mají svoje vnitřní problémy. Prostě sluhové ChM jsou všude ve Světě. Vidíme to i u nás naší vládě na lidech vůbec nezáleží. Jsou hloupí a moc se pletou, když nechápou roli peněz!
A ještě jolka450 – Koller má pravdu a je úplně jadno jestli ten nebo ten. I Babišovi jde jen o moc a prachy, jen to zabalí do nějakého lidového hadru a špínu za něj bude dělat někdo druhý.
Rusko by mělo konečně skoncovat se „slavnou“ USA politikou a jejími poskoky v EU.
Nové informace o zlatém věku, zlatém standardu, Gesara a národní Nesara .
https://www.youtube.com/watch?v=GFnSbwUVSnI
Jak to budes námi v případě války? To stanovuje Nová doktrína.
A dejte si to do souvislostí ! Proč chtějí Petra Pavla za prezidenta ???
Obdobně to bude i na Slovensku, Polsku a všech slovanských státech….
https://www.pozitivnisvet.cz/exkluzivne-americka-utocna-doktrina-steel-rose-je-v-cesku/