AKTUALIZACE 13:29

K teroristickým útokům v Bruselu se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát. 

Tohle už mozek nebere místo ochrany jaderné elektrárny ji EVAKUUJÍ!!!!!????

14:13

Belgická policie evakuovala jadernou eletrárnu Tihange, ležící 70 kilometrů od německých Cách, napsala agentura Reuters.

09:54

…..Brusel ohromily i ochromily tři velké exploze, spousta mrtvých a raněných. Tak jak upozorňoval kocourek mourek minulý týden, má dojít k velkému teroru na velikonoce po celém Německu. Bylo doporučeno lidem raději odjet z měst. Zde najdete jeho varování  (VAROVÁNÍ)….

Brusel ochromily tři exploze. Na letišti jsou mrtví, nálož vybuchla i v metru

Letiště Zaventem v belgické metropoli Bruselu ráno paralyzovala dvojice výbuchů. Jejich přičina zatím není známa. Zemřel nejméně jeden člověk. Belgická média s odvoláním na zasahující hasiče tvrdí, že obětí je mnohem víc. Další výbuch ochromil stanici metra v centru Bruselu nedaleko sídla evropských institucí, píše agentura Reuters.

 

„V tomto okamžiku to vypadá, že policisté v Bruselu řeší koordinovaný teroristický útok,“ prohlásil prezident Evropské policejní konfederace EuroCOP Angels Bosch.

„Nejnovější události nám ukázaly, že terorismus nezná hranic. Více než kdy jindy musejí policejní síly spolupracovat. Musíme zajistit, aby všichni naši policisté, nejen ti elitní, byli náležitě vycvičeni k reakci na takovéto incidenty v budoucnosti.“

Po teroristických útocích byl evakuován také belgický královský palác, píše agentura Reuters s odvoláním na belgickou televizi RTBF.

14:13

Belgická policie evakuovala jadernou eletrárnu Tihange, ležící 70 kilometrů od německých Cách, napsala agentura Reuters.

14:09
USA

Pozadu nezůstal ani texaský senátor Ted Cruz. „Radikální islám je s námi ve válce,“ píše republikánský kandidát na prezidenta USA na své facebookové stránce.

Neodpustil si výpad vůči Baracku Obamovi. „Po dobu sedmi let jsme měli prezidenta, který tuto skutečnost odmítal. Ale pravdou je, že nemůžeme doufat v poražení takového zla, pokdu se ho bojíme pojmenovat.“

„To skončí 20. ledna 2017, kdy složím přísahu jako prezident. Pojmenujeme našeho nepřítele – radikální islamistické teroristy. A porazíme ho.“

14:04
Belgie

Belgická policie nadále prohledává letiště. Obává se, že by na místě stále ještě mohli být teroristé, informuje Le Soir.

14:01
Belgie

Na letišti Zaventem byla pyrotechniky zneškodněna sebevražedná vesta, která patrně patřila třetímu z atentátníků.

13:48
Belgie

Další foto z Bruselu (evakuace z metra):

Brusel - teroristický útok

13:47
Belgie

Foto z Bruselu ze stanice Maelbeek:

Brusel - teroristický útok

13:44
Aktuálně.cz

Jak je to s pojištěním v případě teroristických útoků? U cestovního pojištění většina pojišťoven toto riziko kryje, u životního je to naopak. Kdo se však nyní chystá do Belgie, měl by vědět, že ho nemusí jistit ani pojistka, která následky teroristických útoků kryje. Ministerstvo zahraničí už totiý oznámilo, že vyzve české občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu. Doporučí také, aby zvážili cesty do dalších částí Belgie. A tato doporučení jsou pro pojišťovny směrodatná.

„Klientům radíme jediné – do Belgie necestovat. A to v přímé souvislosti s vyjádřením ministerstva zahraničí. Forma doporučení a výše bezpečnostního stupně vyhlášeného v Belgii jsou pro nás jasným signálem, že pokud klient v tuto chvíli do Belgie vycestuje, riskuje, že mu škody vzniklé v přímé souvislosti s teroristickými útoky nebudeme moci vyplatit. Riziko je skutečně extrémně vysoké,“ říká Jan Marek, mluvčí Direct pojišťovny.

13:42
Belgie

Federální prokurátor Belgie požádal novináře, aby nepsali o ničem, co by mohlo ohrozit vyšetřování a probíhající policejní akce.

13:40
Belgie

Bilance dnešních teroristických útoků v Bruselu stoupla na 34 mrtvých, uvedla agentura Reuters s odvoláním na belgickou veřejnoprávní televizi VRT.

Při explozi v metru udajně zahynulo 20 lidí, při výbuších na letišti 14 osob.

Oficiální bilance z letiště je 11 obětí, mrtví z metra zatímn potvrzeni nejsou.

13:36
Belgie

Alphonse, zaměstnanec bruselského letiště, odvedl po výbuších na letišti do bezpečí sedm lidí.

13:31
ČR

Česká republika vyhlásila po sérii výbuchů v Bruselu první stupeň ohrožení terorismem.

„V osm hodin (večer) se mimořádně sejde vláda, aby potvrdila první stupeň ohrožení terorismem a schválila posílení hlídek o příslušníky Armády ČR,“ oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

Podle ministra vnitra Milana Chovance momentálně mimořádně slouží několik set policistů nad rámec běžné služby.

tm: Žádným posílením hlídek ani s armádou nemohou zabránit tomu, co chystají. Je to můj názor, Váš může být naprosto jiný…..

tm: Tak tohle je naprosto směšné. Politici si snad dělají z lidí prd.l. Skoro všichni češi mimo politiků s amputovanými mozyky a sluníčkáři, kříčí měsíce po velkém nebezpečí kam to povede, do teroru a ohrožení státu. Až se to stane tak budou dělat opatření????? Výsměch všem občanům do obličeje. A těmto slepcům s amputovanými mozky lidé platí daně, aby je přivedli do katastrofy???? Měli by je za zradu a ohrožení státu všechny pozavírat.

tm: Dle nepotvrzených zpráv ze Švýcarska, které jsem před týdnem dostal, má něco podobného probíhat po celé Evropě! Asi bude aji nebezpečné navštěvovat velké obchodní domy….

13:28
Aktuálně.cz

Kde teroristé útočili a co všechno se nachází v okolí? Podívejte se na mapu Aktuálně.cz.

mapa - Brusel - instituce v blízkosti místa výbuchu

13:26

K teroristickým útokům v Bruselu se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát. Organizace to oznámila prostřednictvím agentury Amak, která ji podporuje, uvedla Česká televize.

13:25
Evropská unie

Evropský parlament zůstane zavřený i ve středu. Předseda Martin Schulz rozeslal zaměstnancům e-mail s tím, ať do práce na druhý den nechodí, informuje z místa asistentka europoslankyně Vendula Karásková.

13:20

ČR

Česká ambasáda v Bruselu zatím nemá informace o tom, zda mezi mrtvými nebo zraněnými jsou čeští občané.

„Jsme ve spojení s krizovým centrem belgického ministerstva zahraničí. Od nich jsme zatím žádnou konkrétní informaci k identitě obětí nedostali,“ uvedl zástupce velvyslance Martin Čech s tím, že ambasáda aktuální stav ověřuje každou půlhodinu.

13:14
Belgie

Bruselské nemocnice žádají lékaře mimo službu i dárce krve, aby přišli pomoci do nemocnic, pokud mohou, píše portál Politico.

13:13
Belgie

Zuidertoren, jeden z významných belgických mrakodrapů, byl evakuován poté, co se v jeho podzemních parkovacích prostorách našly dva podezřelé balíky, informuje agentura Belga.

13:13

Po teroristických útocích byl evakuován také belgický královský palác, píše agentura Reuters s odvoláním na belgickou televizi RTBF.

13:13
Belgie

Několik lidí je stále ještě uvězněno ve stanici metra Maelbeek, uvedla ministryně zdravotnictví Maggie De Blocková.

13:11
Belgie

Policie v Bruselu spustila nové razie, uvádí veřejnoprávní televize RTBF. Hledají se osoby, které by mohly mít spojitost s útoky na letišti a v metru.

tm: Prvně pustí teroristy bez dokladů do EU a pak se bojí. Směšné. Museli s tím počítat. No jsou teď předpos..ní

Obě české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany dopoledne zvýšily stupeň své ochrany. Platí v nich teď stupeň ochrany číslo 1, který je vyhlašován v případě zhoršené bezpečnostní situace v zahraničí, zejména v zemích EU.

Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták a mluvčí Dukovan Jiří Bezděk. Obě elektrárny provozuje skupina ČEZ.

12:57
Belgie

Zbraní, která se našla v odbavovací hale bruselského letiště, byl podle belgické stanice RTBF kalašnikov.

12:50
Belgie

Na letišti Zaventem našla policie zbraně, uvedla tisková agentura Belga. Není jasné, o jaký typ zbraní se jedná.

Na letišti explodovaly dvě bomby, jednu z nich odpálil na sobě zřejmě sebevražedný atentátník. Třetí bombu pak také našli policisté, uvádí La Libre Belgique.

12:49

Mezi lidmi zraněnými při jednom z výbuchů v Bruselu je slovinský diplomat. S odvoláním na ministerstvo zahraničí to napsala agentura Reuters.

12:48
USA

Na dění v Bruselu zareagoval i americký republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump. „Uzavřel bych naše hranice,“ cituje ho Reuters.

12:37
Aktuálně.cz

Komentář Martina Fendrycha: Teror v Bruselu: Bez podpory některých místních by to nešlo. A jistotu bezpečí mít nebudeme.

12:36
Francie

Eiffelova věž se rozzáří v barvách belgické vlajky.

12:34
Belgie

Belgická nezisková organizace Společnost proti islamofobii varuje před projevy zjitřených emocí.

„V tomto temném okamžiku pro naši zemi chceme vyzvat všechny, aby zůstali v klidu, ale také k solidaritě,“ citovala premiéra Charlese Michela. „Musíme tomu čelit tím, že se společně sjednotíme.“

12:32

Ministerstvo zdravotnictví upřesnilo bilanci útoků v Bruselu.

Na letišti podle něj přišlo o život 11 lidí, 15 ve stanici metra. Dalších 136 lidí bylo zraněno.

12:13
Belgie

Belgický premiér Charles Michel vyzval ke klidu a k solidaritě s oběťmi. Oznámil, že vláda přijme dodatečná opatření. Mezi ně patří omezení provozu nebo další posílení kontrol na hranicích.

12:12

„Dnes ráno na letišti v Bruselu explodovaly dvě bomby. Za jednou z explozí zřejmě stojí sebevražedný atentátník,“ uvedl belgický prokurátor Frédéric Van Leeuw.

12:10
Evropská unie

Hlavní vchod do budovy Evropského parlamentu je dočasně uzavřen. Návštěvníci mohou budovu parlamentu opustit, ale je jim významně doporučeno zdržet se ještě po určitou dobu uvnitř, dokud nepříjdou další zprávy, píše z Bruselu studentka Tereza Haniaková.

Bez předem domluveného setkání ani nelze nyní kontaktovat europoslance. Práce této evropské instituce se nezastavila, ale všichni uvnitř nervózně sledují situaci přes internet, převážně na svých mobilních telefonech.

12:04
Belgie

Rovněž studenti musí dle nařízení belgické vlády zatím zůstat ve školách. Bez doprovodu nesmí jít ani ven na oběd, informovala agentura Belga. Obdobné nařízení platí i pro mateřské školky.

12:03

Ambasáda Spojených států v Bruselu vyzvala Američany ke zvýšené opatrnosti. „Sledujte vývoj v médiích a řiďte se pokyny místních autorit,“ napsala v doporučení.

12:00
Belgie

Belgický premiér Charles Michel označil atentáty za „slepé a násilné“. Hovoří o „mnohých obětech“.

„Hodně lidí bylo zraněno,“ cituje jeho slova francouzská televize BFMTV.

11:57

Z dostupných informací tedy prozatím vyplývá:

Mrtvých je celkem 28, raněných 90.

13 lidí zemřelo na letišti v Bruselu, 15 při útoku v metru v centru města.

55 lidí utrpělo zranění v metru, 35 na letišti.

11:55

Soustrast obětem vyjádřil i belgický královský pár.

„Král a královna jsou šokováni útoky na letiště a metro. Tváří v tvář těmto zbabělým a odporným činům, naše myšlenky jdou v první řadě obětem a jejich rodinám a záchranným službám,“ uvedl v tiskové zprávě královský palác.

11:47
Belgie

Stovky lidí opouštějí bruselské letiště.

11:46
Belgie

Federace belgických taxikářů vyzvala své členy, aby pomohli evakuovat lidi ze zasažených míst.

11:44

Letiště Charleroi přijímá dál odkloněné lety z hlavního bruselského letiště, v drtivé většině lety společnosti Ryanair.

11:44
Francie

Francouzské ministerstvo vnitra dementovalo zprávu, že belgická vláda uzavřela hranici mezi Belgií a Francií. Na místě jsou posílené kontroly.

„Na hranice jsme povolali 5000 mužů. Hranice ale nejsou uzavřené,“ píše se v prohlášení.

11:43
Belgie

Poblíž stanice metra Maelbeek se ozval další výbuch. Jsou to ale pyrotechnici, kteří zřejmě zneškodnili další bombu.

11:43

„Mezinárodní provoz přerušen,“ tweetuje Deutsche Bahn (Německé dráhy).

11:40
Belgie

Belgie do Bruselu poslala dalších 225 vojáků. S odvoláním na agenturu Belga to napsala Reuters.

11:40
Belgie

Belgické národní krizové centrum vyzvalo občany, aby netelefonovali, ale raději psali sms zprávy nebo použili internet, protože mobilní síť je přetížená.

11:37
Belgie

A ještě jednou letiště Zaventem…

Záchranáři Brusel Záchranáři zasahují po výbuchu v metru. | Foto: Reuters

11:36
Belgie

Fotka z letiště v Bruselu po explozi:

Letiště Brusel po výbuších Lidé utíkají z letiště Zaventem. | Foto: Reuters

11:36
Francie

„Jsme ve válce,“ komentoval útoky v Bruselu francouzský premiér Manuel Valls.

11:34
Belgie

Vlaky Eurostar nejezdí ani mezi Bruselem a Londýnem. Společnost slíbila, že si cestující budou moci své jízdenky zdarma vyměnit. Kromě toho nejezdí ani kontinentální bruselské vysokorychlostní vlaky Thalys.

11:32
Francie

Francie posiluje ostrahu, na letištích, na nádražích a v metru. „Po celé Francii nasadíme 1600 dodatečných policistů, z toho 400 v regionu v pařížském regionu Ile-de-France,“ prohlásil po jednání s prezidentem Hollandem ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

11:28
ČR

Ministerstvo zahraničí vyzve české občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu. Doporučí také, aby zvážili cesty do dalších částí Belgie, uvedla po zasedání krizového štábu na ministerstvu zahraničí mluvčí Irena Valentová.

 

11:25

„Prezident republiky je hluboce otřesen teroristickými útoky v Belgii, které potvrzují neochabující aktivitu teroristických sil a varuje před tím, aby byla hrozba teroristických útoků v dalších zemích, včetně České republiky, podceňována,“ napsal na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Lidi v sále! - Státní vyznamenání 28.10.2015 -

11:21
Belgie

Kolem výbuchu ve stanici Maelbeek panují stále nejasnosti.

Stále se neví, zda si exploze vyžádala mrtvé. „Jsou tam ranění, jsou tam mrtví. Nevím kolik,“ řekl belgickému listu Le Soir policista, který na místě zasahuje.

11:16

V reakci na bruselské útoky se zvýšila policejní ostraha i na letištích a nádražích v New Yorku, píše Reuters.

11:15
Aktuálně.cz

Kousek od stanice metra, kde došlo kolem desáté hodiny k výbuchu, je v hotelu ubytovaná i dvacítka českých vysokoškoláků, kteří jeli do Bruselu na exkurzi do institucí Evropské unie. Vydali jsme jejich svědectví:

11:10

Belgický prokurátor oficiálně potvrdil, že výbuch na bruselském letišti byl teroristický útok spáchaný sebevražedným atentátníkem, informuje agentura Reuters.

11:04
ČR

„Potřeboval jsem se ráno dostat do europarlamentu. Ulice, jindy plné turistů, co tu od rána popíjejí kávu, byly prázdné. Slyšel jsem jen zvuky policejních sirén, které se ozývaly snad ze všech stran. Jediné informace, které jsem o útoku v tu chvíli měl, byly z médií,“ popsal Hospodářským novinám úterní ráno v Bruselu český europoslanec Jiří Pospíšil.

„Je cítit celkově napjatá atmosféra, všude jsou policejní auta, než jsem došel do europarlamentu, dvakrát mě legitimovala vojenská hlídka. Ostatně ještě pořád tam nejsem, musím tam dojít pěšky.“

tm: řeší tam stejně jenom samé sr..ky, tak nevím proč tam jezdí. No jo aby mohl obrat daňové poplatníky…..

11:02
Francie

Francouzský list Libération tvrdí, že belgická vláda kompletně uzavřela hranici mezi Belgií a Francií, a to jak pro auta, tak i pro vlaky.

tm: Myslím si, že už je pozdě

Napsal to s odkazem na dobře obeznámené zdroje ze společnosti Thalys. Ta provozuje vysokorychlostní vlaky na trase Paříž–Brusel.

11:01

Exploze v Bruselu si celkem vyžádaly 21 mrtvých. Je to zatím předběžná bilance, řekl agentuře AFP mluvčí belgických hasičů Pierre Meys. Hovoří o „nejméně 11 mrtvých“ na letišti a „desítce“ mrtvých ve stanici Maelbeek, kde došlo k „obrovské explozi“.

„Většinu zraněných jsme už evakuovali. Situace je ale velmi chaotická.“

 

10:55

Cestující, kteří ráno přiletěli do Bruselu linkou ČSA, jsou podle mluvčího aerolinek Daniela Šabíka stále v letadle na přistávací ploše. „Ještě nevystoupili, protože letadlo přistálo zhruba v době, kdy došlo k událostem v hale,“ vysvětlil.

O cestujících, kteří čekali na let do Prahy, ČSA kvůli trvajícím bezpečnostním opatřením nemají žádné zprávy. „Byli evakuováni a v této chvíli o nich nemáme žádné informace a nedokážeme se s nimi nijak spojit,“ řekl Šabík.

10:51

„Zůstaňte, kde jste,“ vyzývají belgické úřady obyvatele Bruselu. Ve městě nefunguje hromadná doprava, zavřená jsou i nádraží.

10:51
Belgie

Belgická média informují, že bomba explodovala ve chvíli, kdy se ve stanici metra Maelbeek zastavila souprava.

Mezi stanicemi Maelbeek a Schuman, které leží jen kousek od evropských institucí, panuje chaos – je tam hodně raněných, možná i mrtví. Nic ale není ještě oficiálně potvrzeno.

10:49
Belgie

Cestující z letadel, která letěla ráno do Bruselu z Prahy, už letiště Zaventem opustili.

„Zhruba patnáct minut po výbuchu (8:15) letiště evakuovali,“ řekl Aktuálně.cz Jan Walter, který jím přiletěl.

10:47

Mobilní sítě v Bruselu jsou přetíženy.

10:42
ČR

Kvůli sérii výbuchů v belgické metropoli se zvýšila bezpečnostní opatření i v Česku. V metru i na všech českých mezinárodních letištích je více policistů a provádějí se pyrotechnické kontroly.

Kvůli útokům v Bruselu se také mimořádně sejde premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra, zástupci tajných služeb a policie. Podle ministerstva zahraničí v Bruselu žádní Češi zraněni nebyli.

tm: místo toho aby uzavřeli před teroristy hranice ČR, tak „vysoce inteligentní“ SOBOTKA a jemu podobní je sem zvou. Pak směšně nechají hlídat letiště. No nic samozřejmě neuhlídají, ale říkejte to člověku s amputovaným mozkem!!!!! Stačí se mu podívat do obličeje!!!!

10:40

Prozatím není jasné, zda si výbuch bomby na stanici metra Maelbeek vyžádal mrtvé, rádio BFM ale hovoří až o deseti obětech.

Známy nejsou ani údaje o zraněných. Lékaři je ošetřují na chodnících, na místě stále ještě zasahují pyrotechnici.

10:37
Twitter

Video televize Sky News ze záchraných akcí u metra Maelbeek:

10:32

Belgický prokurátor potvrdil, že útok na letišti má na svědomí sebevražedný atentátník. Zemřelo 13 lidí, dalších 35 bylo zraněno, píše server Le Figaro.

10:25
Francie

V Elysejském paláci se na krizové schůzce sejde francouzský ministr vnitra a Bernard Cazeneuve a prezident Francois Hollande.

10:20
Belgie

V Bruselu nejezdí metro, tramvaje ani autobusy. Uzavřely se také muzea. Úřady zavřely také evropské instituce.

10:18
Belgie

Zpráva o útoku na bruselském letišti zatřásla burzovními hodnotami aerolinek

Air France KLM ztratily 4,8%, německá Lufthansa 2,6%, britské EasyJet a Ryanair téměř o 4%, stejně, jako International Consolidated Airlines Group. Podobně ztratily také China Eastern Airlines.

10:16

Belgická televizní stanice VTM mluví o 10 obětech výbuchu ve stanici metra.

10:15
Belgie

Brusel zastavil veškerou hromadnou dopravu ve městě, píše agentura Reuters. Lidé mají zůstat tam, kde jsou.

10:11

„Slyšeli jsme obrovskou ránu, která jakoby vyšla z tunelu. Nikdo ale ještě nepanikařil, v metru bylo hodně dělníků, kteří tam něco dělali, takže se tam rány ozývaly často,“ uvedla Antoinnette, která byla v době exploze ve stanici metra Schuman.

„Za pět minut se už ozvalo ‚Na policejní rozkaz opusťte metro‘. Všichni lidé v klidu odešli,“ popsala pro server La Derniere Heure.

Bomba vybuchla o jednu stanici dál – v Maelbeeku.

10:10

Evropská komise vyzvala své zaměstnance, aby zůstali doma nebo ve svých kancelářích.

10:06

Fotky z letiště v Bruselu:

Bruselské letiště po útocích Foto: Reuters

 

10:04

Předseda ruského zahraničního výboru Alexej Puškov vyjádřil soustrast s oběťmi svérázným způsobem. „Zatímco Stoltenberg bojuje s falešnou ‚ruskou hrozbou‘ a rozmisťuje vojska v Lotyšsku, u něj pod nosem v Bruselu zabíjejí lidi,“ uvedl.

10:03

„Situaci sledujeme minutu po minutě. Absolutní prioritou jsou oběti a lidé, kteří byli na letišti,“ uvedl na Twitteru belgický premiér Charles Michel.

výbuch bruxell

Neustálé aktualizace najdete také ZDE ale v angličtině

9:50

Nils Liedtke, svědek na letišti: „Byla to obrovská rána, jako když sousedi v patře nad vámi pustí něco velikého na podlahu. Všechno se třáslo. Něco páchlo. Všichni křičeli a utíkali pryč.“

9:48

Belgická veřejnoprávní televize VRT mluví o tom, že se na letišti Zaventen teroristé spáchali sebevražedný útok.

9:42

Evropské instituce v Bruselu jsou tento týden poloprázdné kvůli velikonočním prázdninám, ty mají tento a příští týden i belgické a evropské školy. V institucích je tudíž méně lidí.

Podle zdroje z jedné z institucí jsou ale pracovníci, kteří přišli dnes ráno, nervózní a hlásí ochrance jakékoli podezření v okolí budovy.

Pracovníci Evropské rady dostali dnes v 9:42 e-mail s ujištěním, že bezpečnost institucí není ohrožena, ale že budou u vchodů do budov panovat přísnější bezpečnostní opatření.

9:37

Detaily k výbuchu v metru: Kolem 9:15 se ozvala exploze na stanici metra Maelbeek kousek od evropských institucí. Zakrvácení lidé utíkali z metra, popisují svědci podle Le Soir.be.

9:36
Aktuálně.cz

Podívejte se, kde k výbuchům došlo.

výbuchy v Bruselu

9:36

Letadla z Prahy, která do Bruselu přistávají kolem osmé hodiny, dosedla v pořádku. I přesto, že na oficiálních stránkách letiště jsou stále jako „scheduled“. Podle informací pasažérů lidé zůstávají na palubě letadel.

9:36

Fotka z letiště v Bruselu:

Brusel letiště - výbuch Foto: Reuters

9:35

Podle belgické televizní stanice RTBF zemřelo po výbuchu na letišti 10 lidí. Informace čerpá ze zdrojů z nejbližší nemocnice, kam bylo se zraněním odvezeno dalších 30 lidí.

9:34

Městský dopravní úřad potvrdil, že všechny stanice metra v Bruselu jsou uzavřeny.

9:33

„Podle obrázků to byla velmi silná exploze. Bomba musela být velmi silná, zatím se ale nedá nic víc říci,“ uvedl Claude Moniquet, expert na terorismus.

9:33

„Byl jsem v odletové hale, když jsem asi kolem 7:45 uslyšel první explozi. Všichni lidé začali utíkat k východu. Potom se ozvala další exploze. Kusy stropu padaly dolů, lidé začali panikařit. Viděl jsem několik zraněných, vypadlo to ale spíše na lehčí zranění,“ uvedl svědek z letiště pro La Libre Belgique.

9:32

Exploze se odehrála ve stanici Maelbeek.

9:32
Twitter

Třetí výbuch, tentokrát v metru v centru Bruselu…

9:30

Další výbuch ochromil stanici metra v centru Bruselu nedaleko sídla evropských institucí, píše agentura Reuters.

9:24

Belgické tajné služby prý měly zprávy o tom, že je vysoké riziko teroristického útoku. Neznaly ale přesné datum, místo ani způsob útoku, uvádí francouzská televize BFMTV.

9:23

Mluvčí bruselského letiště Zaventen potvrdil, že na místě zemřel nejméně jeden člověk, je tam také mnoho zraněných. Belgická média ale hovoří až o 11 mrtvých.

Policie letiště uzavřela, nikdo nesmí dovnitř, s výjimkou záchranářů a hasičů.

9:22

Belgické úřady zvýšily ostrahu na dalším bruselském letišti Charleroi.

9:21

Všude je krev,“ potvrzuje novinářka z deníku La Derniere Heure.

9:21

Kvůli podezření na teroristický útok je v celé Belgii vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti.

9:15

Příjezdové silnice na letiště Zaventam byly uzavřeny.

9:12

„Nejdříve se ozvala jedna exploze, všichni začali utíkat. Potom se ozvala druhá,“ uvedli svědci, kteří byli v kavárně Starbucks.

Další tvrdí, že někdo krátce před výbuchy vykřikoval něco v arabštině, píše La Libre Belgique.

9:10

Úřady zastavily vlakový provoz na letiště. Policie terminál evakuuje.

 

9:09
Twitter

Video ze Zaventemu:

9:07

Belgická policie prozatím potvrdila, že zemřel jeden člověk. Server La Derniere Heure ale uvádí, že na místě je až 11 mrtvých a 25 zraněných. Exploze otřásla odletovou halou kolem osmé hodiny ráno.

9:06

Belgický ministr vnitra Jan Jambon v pondělí varoval, že zatčení islamisty může vyvolat odvetný útok jiné teroristické buňky, a proto jsou bezpečnostní složky v pohotovosti.

Úřady ale možnou souvislost mezi oběma událostmi zatím nekomentovaly.

9:05

K výbuchům došlo pouhé čtyři dny poté, co belgická policie zadržela v bruselské čtvrti Molenbeek Salaha Abdeslama, jednoho ze strůjců loňských teroristických útoků v Paříži.

Belgická policie během razie, při níž byl zadržen Salah Abdeslam Belgická policie během razie, při níž byl v pátek 18. března 2016 zadržen Salah Abdeslam. | Foto: Reuters

9:03

První snímky z letiště Zaventem:

9:02

Co se doposud ví:

Exploze otřásly odletovou halou bruselského letiště Zaventem před osmou hodinou ráno. Došlo k nim podle dostupných informací u přepážky společnosti American Airlines.

Na místě jsou sanitky i policejní vozy. Informace o počtu obětí se rozcházejí. Belgická televize s odvoláním na hasiče hovoří o 11 mrtvých a 20 zraněných.

9:00
Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění po explozích na letišti v Bruselu.

Neustálé aktualizace najdete také ZDE ale v angličtině

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.