Výzkumy ukazují, že dnešní muži mají méně testosteronu než mívali v minulosti. Zatímco má mnoho mužů stále ideální hladiny testosteronu, jeho zredukování staví muže do riskantní pozice kvůli mnoha nepříznivým zdravotním dopadům. Přesná příčina tohoto poklesu testosteronu zatím není zcela známa, ale údaje naznačují, že by mohlo jít o komplexní výsledek moderního industrializovaného způsobu života.

[wp_ad_camp_2]

Za pomocí studie, do které bylo zapojeno mnoho amerických mužů, se zjistilo, že se průměrná hladina testosteronu snižuje o přibližně jedno procento ročně. Hladina testosteronu se přirozeně snižuje stárnutím, ale tato studie odhalila, že 65-letý muž měl v roce 1987 přibližně o 17 procent více testosteronu, než muž stejného věku v roce 2004. Toto se bohužel netýká pouze Spojených států. Dánská studie měla podobné výsledky.
Stoupající počet mladých mužů si stěžuje na zdravotní problémy, jako jsou snížené libido a problémy s erekcí, se kterými by se měli potýkat spíše starší muži. Pokud úroveň testosteronu dosáhne na příliš nízkou úroveň, začínáme sledovat mnoho špatných důsledků.

Testosteron posiluje schopnost udržet pozornost, zlepšuje paměť i prostorové vnímání – jednoduše vás dělá bdělejšími – a samozřejmě zvyšuje i libido a množství svalové hmoty. Když se jeho hodnoty sníží, muž se může začít cítit unaveně, ztratit zájem o intimnosti, může tloustnout, nebo ztrácet svalovou hmotu. Navíc existuje spojení mezi nízkými hladinami testosteronu a vznikem deprese.

Existuje rovněž spojení mezi nízkou hladinou testosteronu a vznikem dalších chorob. Jedna studie zjistila, že lidé s nedostatkem testosteronu (méně než 300 nanogramů testosteronu na decilitr) mají vysoký sklon k obezitě, vzniku kardiovaskulárních onemocnění, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a dalším potížím.

 

Pokračování článku: Proč mají dnešní muži méně testosteronu?

.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.