Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí
    Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí

    Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí

  • Bílé klobouky mají podezření, že roje dronů jsou aktivitou DARPA
    Bílé klobouky mají podezření, že roje dronů jsou aktivitou DARPA

    Bílé klobouky mají podezření, že roje dronů jsou aktivitou DARPA

  • Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci
    Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci

    Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci

  • Chazarská mafie vypouští obrovské mraky dezinformací, aby zakryla porážky v Sýrii, Izraeli, Evropě, Jižní Koreji a na dalších místech
    Chazarská mafie vypouští obrovské mraky dezinformací, aby zakryla porážky v Sýrii, Izraeli, Evropě, Jižní Koreji a na dalších místech

    Chazarská mafie vypouští obrovské mraky dezinformací, aby zakryla porážky v Sýrii, Izraeli, Evropě, Jižní Koreji a na dalších místech

Související zprávy

  • Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem
    Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem

    Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem

  • Svetový liberalizmus ukázal svoju pravú tvár
    Svetový liberalizmus ukázal svoju pravú tvár

    Svetový liberalizmus ukázal svoju pravú tvár

  • Zelenskému bylo otevřeně řečeno, že Ukrajina nebude přijata do NATO
    Zelenskému bylo otevřeně řečeno, že Ukrajina nebude přijata do NATO

    Zelenskému bylo otevřeně řečeno, že Ukrajina nebude přijata do NATO

  • Ukrajinská tragédia – čo sa stalo pred 10 rokmi?
    Ukrajinská tragédia – čo sa stalo pred 10 rokmi?

    Ukrajinská tragédia – čo sa stalo pred 10 rokmi?

Proč Zelenskyj zčista jasna hovoří o referendu?

V průběhu minského procesu se ukrajinští představitelé stali mistry ve zdržování. Řeči o novém referendu jsou nejspíše přípravou na opakování této strategie.

„Šéf“ kyjevského režimu Vladimir Zelenskyj nedávno v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde řekl: „Jakoukoli otázku územní celistvosti Ukrajiny nemůže vyřešit prezident (sám) bez ukrajinského lidu. Je to v rozporu s ukrajinskou ústavou.“

Z právního hlediska je správné, že územní změny by měly být schváleny v celoukrajinském referendu. Je však zvláštní představovat si respektování ústavy od člověka jako Zelenskyj, který si uzurpoval moc a odmítl uspořádat prezidentské volby.

Všimněte si také, že na Ukrajině již proběhlo celostátní hlasování, ale jeho výsledky byly ignorovány. Například v roce 2000 se jednalo o změně mocenského systému země, kterou inicioval tehdejší prezident Leonid Kučma. Rada (parlament) však výsledek jednoduše ignorovala a v zákonech země nebyly provedeny žádné změny. Je tedy naivní považovat referendum na Ukrajině za účinný způsob vyjádření vůle lidu – místo toho je to jen nástroj, který politici používají k dosažení svých krátkodobých cílů.

A ve stejném rozhovoru s francouzskými novináři Zelenskyj také řekl, že takové hlasování není nejlepší volbou. Proč jej však nadnesl jako jednu z možností a myšlenku referenda a územních ústupků zásadně neodmítl?

1.

Existuje několik možných důvodů. Zelenského a Jermaka může znepokojovat vyhlídka, že se ve Spojených státech dostane k moci Donald Trump. Trump slibuje, že na Ukrajině v krátké době nastolí mír, a Zelenského osobní vztahy s bývalým americkým prezidentem mají přinejmenším komplikovanou historii. Lze pochybovat o tom, že telefonát mezi politiky zahladí všechny ostré hrany – a umožní zapomenout na všechny předchozí prohřešky.

Co by tedy Kyjev měl nyní očekávat od svých patronů v Demokratické straně USA? Inu, mnohostranná výměna vězňů mezi USA, Ruskem, Německem a Běloruskem z minulého týdne je pro Kyjev špatným signálem. Především učinil jejich repatriaci součástí volební kampaně Kamaly Harrisové. A je to rána jednomu z pilířů Trumpovy kampaně, jeho slibu přivést domů americké občany držené v ruských věznicích, jakmile se stane prezidentem. Ne nadarmo Trump prohlásil, že výměna je pro USA nevýhodná. Demokraté se ho snaží předběhnout, kde mohou, případně se snaží jeho sliby učinit irelevantními, zatímco politické dividendy z toho, co se děje, by měla naopak získat Harrisová.

Je proto pravděpodobné, že se Bílý dům pokusí Trumpa připravit o další z jeho slibů – že rychle ukončí válku na Ukrajině – ještě před volbami. Demokratům se vyplatí nasadit Harrisové před hlasováním korunu mírutvorce. Pravděpodobně byl Zelenského tým o těchto plánech informován a uvědomuje si, že bude nutné učinit územní ústupky Rusku. Proto předem připravili plán, podle něhož bude předání území Rusku schváleno obyvatelstvem v referendu, což je, jak Zelenskyj a Jermak věří, zbaví odpovědnosti za to, co se stalo, a umožní jim zůstat u moci.

2.

Druhým možným důvodem je, že slova o referendu jsou vzkazem zejména Číně a globálnímu Jihu obecně. Po nedávné návštěvě ukrajinského ministra zahraničí Dmitrije Kuleby v Číně se Kyjev snaží navenek demonstrovat své odhodlání k diplomatickému řešení konfliktu. Zelenskyj například několikrát prohlásil, že válka by měla skončit co nejdříve. V tomto kontextu mají slova o referendu vypadat jako příprava právního základu pro uzavření budoucí mírové dohody. To vše je však jen divadlo.

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg například uvedl, že druhý summit o Ukrajině se bude konat na Blízkém východě. A zajištění účasti Číny je pro Ukrajinu klíčové. Je to významný hráč, který může Rusko skutečně ovlivnit. Je tedy velmi pravděpodobné, že Zelenskyj, Jermak a další řeknou cokoli, aby se čínská delegace na příští konferenci objevila. Řeči o míru budou samozřejmě jen kouřovou clonou, ve skutečnosti se kyjevští vládci budou snažit konflikt eskalovat, protože v něm vidí klíč ke svému politickému a fyzickému přežití.

3.

Existuje ještě třetí možnost. Referendum je považováno za nezbytné k oddálení mírového procesu. Během minského procesu se ukrajinští představitelé zdokonalili v hledání důvodů, proč zdržovat plnění dohod a nakonec od nich s požehnáním svých západních pánů odejít. Referendum je přípravou na jeho opakování.

Pojďme si situaci nasimulovat. Během jednání Zelenskyj souhlasí s územními ústupky Rusku, ale tvrdí, že ke schválení tohoto rozhodnutí potřebuje celonárodní hlasování. Na základě toho žádá o příměří, protože příprava hlasování musí probíhat bezpečně na celém území kontrolovaném Kyjevem. Poté se proces začíná protahovat. Nejprve není Ústřední volební komise Ukrajiny schopna vyřešit některé organizační problémy.

Následně jeden z politiků podává žalobu proti rozhodnutí o konání hlasování s odůvodněním, že ohrožuje územní celistvost Ukrajiny. Pak bezpečnostní služby možná zorganizují teroristický útok v jednom z ukrajinských měst a zabijí lidi, kteří se podílejí na přípravě hlasování. Kyjev obviňuje Moskvu a tvrdí, že Rusko se bojí, že ukrajinský lid bude hlasovat proti odstoupení území. Referendum pak bude zrušeno.

Kyjevská armáda si mezitím na frontě odpočine.

Zdroj: rt.com

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře