Proti bývalému prezidentovi Ukrajiny Petrovi Porošenkovi sa začalo trestné konanie pre vlastizradu a zneužitie moci. Celý prípad sa rozbehol po tom, čo poslanec Najvyššej rady Ukrajiny Andrej Derkač zverejnil kompromitujúce materiály. S odkazom na zdroj v kancelárii generálneho prokurátora o tom informuje Ukrajinskaja pravda

Ako uvádza ukrajinský portál, k materiálom poslanec Derkač dodal USB kľúč s audionahrávkami, na ktorých majú znieť hlasy Porošenka, bývalého viceprezidenta USA Joa Bidena a bývalého ministra zahraničia USA Johna Kerryho.

Už skôr Derkač zverejnil záznamy telefónnych hovorov, na ktorých podľa všetkého mali hovoriť Porošenko a Biden. Podľa poslanca hovory dokazujú, že došlo k medzinárodnej korupcii a vlastizrade zo strany bývalého prezidenta.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Jeden z rozhovorov sa mal týkať odvolania Viktora Šokina z pozície generálneho prokurátora Ukrajiny, čo bola požiadavka Bidena, ktorý mal na oplátku Porošenkovi a Ukrajine sľúbiť miliardu dolárov.

Navyše spomenutí politici mali diskutovať o koalícii v parlamente, o odvolaní vlády Arsenija Jaceňuka a Najvyššou radou prijatie kabinetu Volodymyra Hrojsmana. Zároveň v jednom z rozhovorov sa Porošenko mal Bidenovi priznať, že v Najvyššej rade neexistuje koalícia.

Poslanec Derkač tiež oznámil, že niekoľkohodinové záznamy získal od novinárov a odovzdal ich kancelárii generálneho prokurátora spolu s oznámením o trestných činoch, na základe ktorého má byť začaté trestné konanie.

Potvrdenie z USA

Bývalý generálny prokurátor Ukrajiny Viktor Šokin, ktorého Najvyššia rada odvolala v roku 2016, vtedy bezpečnostným zložkám nahlásil, že Biden zasahoval do jeho práce. Agentúra Ukrajiniskije novosti s odkazom na zdroj v Národnom vyšetrovacom úrade informovala o začatí trestného konania. Bývalý generálny prokurátor sa tiež snažil podať sťažnosť proti svojmu odvolaniu, ale neúspešne. Novú sťažnosť k odvolaciemu súdu Najvyššieho súdu Ukrajiny podal v septembri 2019.

V rovnakom mesiaci Biely dom zverejnil stenografický záznam telefonického rozhovoru lídrov USA a Ukrajiny Donalda Trumpa a Volodymyra Zelenského. Tomuto zverejneniu predchádzali články v médiách o tom, že v rozhovore s ukrajinským prezidentom sa Trump pýtal na vyšetrovanie syna Bidena – Huntera Bidena. Stenografický záznam potvrdil, že Trump požiadal Zelenského, aby prešetrili okolnosti odvolania Šokina, ktorý mal na starosti prípad Burisma Group. V tejto spoločnosti patril do jej zloženia riaditeľov i syn Bidena. Trump žiadal tiež o preverenie prípadu samotného Huntera Bidena.

Národný vyšetrovací úrad začal už 16 trestných konaní, v ktorých figuruje Porošenko. Týkajú sa aj velezrady a tiež falšovania pri menovaní Hrojsmana za premiéra pri absencii koalície v Najvyššej rade.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Výpoveď Šokina

Bývalý ukrajinský generálny prokurátor Viktor Šokin povedal, že vyšetrovanie voči firme Burisma, v ktorej bol zamestnaný syn bývalého viceprezidenta USA Joe Bidena, bolo zastavené „zo strachu z USA.“

Šokin tiež vyhlásil, že požiadal o informácie o Hunterovi Bidenovi, odpoveď od ukrajinských úradov však nedostal. Podľa jeho slov dostával Hunter Biden vo funkcii člena predstavenstva Burisma okrem platu a provízií tiež bonus vo výške jedného milióna dolárov.

Šokin tiež poukázal na to, že bývalý prezident Petro Porošenko ho prepustil, „lebo Joe Biden zadržiaval pomoc Ukrajine“. Samotný Biden starší predtým v jednom z prejavov potvrdil, že sa vyhrážal kyjevským úradom zrušením finančnej podpory USA, vrátane záruk miliardového úveru, keď nebude Šokin prepustený.

Zdroj: HS

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.