…..tak tohle už nechávám bez komentu. Jen dodávám: Ten snad neměl nikdy ani mozek a vlastní myšlení….

14:27

 

PRAHA | Česká republika nepustila do země člena ruské delegace. Zástupci Ministerstva zahraničí Ruska, který mířil do Česka ve složení oficiální ruské delegace na zasedání rusko-české Mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci, byl odepřen vstup na území Česka na pražském letišti, Sputniku to oznámili na ruském velvyslanectví v Praze. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

[wp_ad_camp_2]

Letiště Praha

„4. března zástupci Ministerstva zahraničí Ruska, který mířil do Česka ve složení oficiální ruské delegace na 11. zasedání rusko-české Mezivládní komise pro ekonomickou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci, byl na pražském letišti odepřen vstup na území České republiky,“ uvedli na velvyslanectví.

Jak na diplomatickém zastoupení uvedli, v této souvislosti velvyslanectví RF v Praze vyjádřilo protest náměstkovi Ministerstva zahraničí České republiky a řediteli teritoriálního úřadu Ministerstva zahraničí Česka.

„V protestu je uvedeno, že podobné akce jsou nepřátelské, neodpovídají charakteru rusko-českých vztahů a nezůstanou bez odpovědi,“ uvádí se ve zprávě velvyslanectví. České úřady po pasové kontrole na letišti v Praze vrátili do vlasti člena delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, na čí příkaz? Na příkaz čuráčka Petříčka od zmrdů z ČSSD?

Rus přiletěl v pondělí na několikadenní návštěvu České republiky. Jeho nevpuštění do země potvrdily vysoce postavené zdroje ve státní správě a ve vládě, píše portál.

[wp_ad_camp_2]

České úřady to prý udělaly z bezpečnostních důvodů. Po kontrole pasu na pražském letišti tohoto člena delegace vrátili zpátky do Moskvy. Podle informací portálu šlo o muže, který byl českými i spojeneckými službami ověřen jako spolupracovník ruských tajných služeb.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček prohlásil, že ministerstvo si záležitost nepřeje komentovat. Podle informací portálu má ruská delegace v čele s ministrem Manturovem na programu jednání s českým protějškem Martou Novákovou.

Zamítnutím vstupu ruskému občanovi chce Česko ukázat svou loajalitu EU, SS a SA?

socanský čur.ček Tomáš Petříček | reprodukovaná fotografie: cssd.cz

Ruské velvyslanectví v Praze oznámilo, že v pondělí večer zástupci Ministerstva zahraničí Ruska, který cestoval do České republiky spolu s delegací na zasedání rusko-české Mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci, byl na pražském letišti zamítnut vstup do země. Sputnik získal komentář ruského historika o významu této události.

Velvyslanectví RF v Praze vyjádřilo protest náměstkovi Ministerstva zahraničí České republiky a řediteli teritoriálního úřadu Ministerstva zahraničí Česka v souvislosti s odehraným incidentem. Daný incident byl označen za nepřátelský a neodpovídající charakteru rusko-českých vztahů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

S odvoláním na vysoce postavené zdroje ve státní správě a ve vládě informoval web, že ruský občan nebyl vpuštěn do České republiky z bezpečnostních důvodů. Podle mluvčího Michala Bucháčka české ministerstvo zahraničí nechtělo věc komentovat.

Diplomatickou kauzu pro Sputnik okomentoval Vadim Truchačev, kandidát historických věd a hlavní vyučující Katedry zahraničních regionálních studií a zahraniční politiky Ruské státní univerzity pro humanitní vědy (RSUH). „Oficiálně Češi říkají, že tento ruský občan je nějakým způsobem spojen se zpravodajskými službami. Můžeme pouze spekulovat, co mají na mysli, zda-li je (pozn. tato osoba) spojená se zpravodajskými službami, ale fakt spočívá v tom, že v české politické elitě existuje značný počet lidí, kteří jsou proti Rusku. Obsazují dost vlivné politické úřady, například úřad ministra zahraničních věcí, a budou náležitě hledat jakoukoliv příležitost, aby ukázali, že Česko je zodpovědným členem NATO, který čelí ruské hrozbě. Zdaleka ne všichni čeští politici zastávají protiruské názory a dokonce i ty, kdo nezpochybňuje české členství v EU a NATO, vůbec nemůžeme označit za rusofoby. Přesto je to takové klanění se časti české elity před Evropskou unií a NATO,“ vyjádřil se k případu Truchačev.

 

[wp_ad_camp_2]

 

V listopadu loňského roku ministr zahraničí Tomáš Petříček označil Rusko za hrozbu pro Evropskou unii. Podle něj Moskva představuje skutečné riziko kvůli šíření dezinformací a různých hybridních hrozeb. V listopadu 2018 Bezpečnostní informační služba (BIS) zveřejnila výroční zprávu, podle které se ruská činnost kontinuálně orientovala zejména na vlivové operace a vědomé i nevědomé vytěžování českých zdrojů. Ministr Petříček v minulém roce uvedl, že zprávy BIS o Rusku musí být vnímány velmi vážně.

Premiér Andrej Babiš koncem října minulého roku řekl, že Rusko nebere jako hrozbu. Premiér označil vztahy Evropy a Ruska za kvazi studenou válku a prozradil, že podle jeho názoru je Rusko spojencem Evropy jakožto spoluzakladatel Organizace spojených národů. Prezident Miloš Zeman několikrát upozorňoval na význam vztahů s Kremlem a zastával názor, že protiruské sankce jsou nesmyslné.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Kdo potřeboval mezinárodní rusofobní skandál?

Někdo opravdu potřeboval skandál. Některým lidem se nelíbí, že i přes sankce a informační válku proti Rusku chtějí čeští podnikatelé dále obchodovat s Rusy, investovat do Ruska a hledají způsoby, jak se dostat na ruský trh. Tato touha je racionální a zcela přirozená, protože ruský trh, jako žádný jiný, Češi znají. Existují mezi nimi již zavedené osobní kontakty, které byly vytvořeny v průběhu celých desetiletí. A trh je sám o sobě obrovský a navzdory všem překážkám na něm můžete vydělat peníze pro radost sobě i ruské ekonomice, která potřebuje výrobky českého strojírenství, strojírenského průmyslu a českých špičkových technologií, píše redaktorka české mutace Sputniku Jana Petrova.

A především Češi potřebují ruské minerální suroviny, ale také palivové články pro jaderné elektrárny, jejichž jediným dodavatelem je v souladu s dlouhodobou smlouvou ruský TVEL. Potřebujeme také ruskou ocel, kovy a výrobky anorganické chemie, chemické sloučeniny a hnojiva. Ve prospěch obou zemí jsou v automobilovém a leteckém průmyslu rozvíjeny rozsáhlé společné projekty, a proto se mezivládní komise neustále snaží pomoci ruským a českým podnikatelům. Ale někdo očividně chce této spolupráci zabránit.

Podobné situace se objevují i v mezinárodní praxi, nebo jsou mimořádné? Zde je názor Eleny Vladimirovny Paniny, členky Komise pro zahraniční věci Státní dumy: „Skutečnost, že jeden ze členů delegace nebyl puštěn, když přijel do Prahy, je něco neobvyklého, protože všechny seznamy delegací vyslaných do zahraničí, zejména pro uskutečnění některých akcí, jsou předkládány a dohodnuty předem. A pokud existují nějaké stížnosti proti některému členovi delegace, je to obvykle předem stanoveno. Všechno se děje v diplomacii, ale udělat něco takového, když delegace už dorazila. To je naprosto nepřijatelné,“ uvedla.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.