;

…..jak jsem říkal, ke konci časů to bude tobogán ve všem. A už to začíná. Pravděpodobně nezůstane na nikom suchá nitka….

19:27

Prý se otřese celá země: Andrej Babiš bude brzy obviněn. A už učinil protiopatření

Situaci kolem změny morálního kodexu v hnutí ANO monitorují Lidové noviny. Všímají si totiž, že díky obměně by z toho mohl benefitovat i předseda Andrej Babiš, v případě, že by byl trestán v kauze Čapího hnízda.

Prý se otřese celá země: Andrej Babiš bude brzy obviněn. A už učinil protiopatření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

 

V původním morálním kodexu totiž byla noticka, že trestně stíhaný člen hnutí by se měl vzdát všech funkcí. Andrej Babiš je přitom popotahován v kauze Čapí hnízdo, kdy se zjišťuje, zda firma, jež patří do holdingu Agrofert, získala neprávem padesátimilionovou dotaci z evropských peněz. „Výsledek může znamenat nepříjemnosti pro předsedu hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, který donedávna Agrofert vlastnil,“ dodávají Lidové noviny.Morální kodex však doznal změnu – tvrdé důsledky postihnou členy hnutí až v případě, že na ně padne obžaloba pro úmyslný nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem veřejné funkce. Spojení s Čapím hnízdem však ANO odmítá. Podle Babiše jde o naprostý nesmysl.

„Stanovy hnutí jsem nikdy nečetl, nemám na to čas. Proč to měnili, nevím, na starosti to má už dva roky Jaroslava Jermanová. Čapí hnízdo je pseudoaféra a kampaň,“ podotkl Babiš.

Bod morálního kodexu byl upraven již v lednu, teprve začátkem března však byl zveřejněn na webových stránkách. „Změnu jsme schválili na základě požadavku z regionu. V Česku je národním sportem podávání trestního oznámení a zahájení řízení a my jsme s tím měli problém při sestavování kandidátek. Když se ukázalo, že to nebylo ničím podloženo a stíhání bylo zastaveno, už se ti lidé nemohli vrátit a došlo k oslabení kandidátky,“ vysvětlila Lidovým novinám Jermanová. Podnět přišel z ústecké organizace hnutí ANO, kde policie v Postoloprtech začala stíhat 11 zastupitelů v souvislosti s prodejem městského domu – včetně Pavla Růžičky z hnutí ANO.

Lidové noviny však dodávají, že v pražských lobbisticko-finančních kruzích již několik dnů koluje spekulace, že v případu Čapího hnízda by mohlo brzy padnout obvinění – přímo na Andreje Babiše.

„Tyto ‚drby‘ přiživuje i silná nedůvěra hnutí k Ministerstvu vnitra a Policejnímu prezidiu, které loni společně provedly kontroverzní policejní reorganizaci. Případ má na starosti vyšetřovatel Pavel Nevtípil, který je v Praze považován za blízkého spolupracovníka státní zástupkyně Dagmar Máchové, obviněné v politicky citlivém případu Beretta,“ konstatují Lidové noviny s tím, že spis nyní kontroluje pražské Vrchní státní zastupitelství pod vedením Lenky Bradáčové.

Zdroj (1)

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.