…..jak jsem říkal, ke konci časů to bude tobogán ve všem. A už to začíná. Pravděpodobně nezůstane na nikom suchá nitka….

19:27

[wp_ad_camp_1]

Prý se otřese celá země: Andrej Babiš bude brzy obviněn. A už učinil protiopatření

Situaci kolem změny morálního kodexu v hnutí ANO monitorují Lidové noviny. Všímají si totiž, že díky obměně by z toho mohl benefitovat i předseda Andrej Babiš, v případě, že by byl trestán v kauze Čapího hnízda.

Prý se otřese celá země: Andrej Babiš bude brzy obviněn. A už učinil protiopatření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

 

V původním morálním kodexu totiž byla noticka, že trestně stíhaný člen hnutí by se měl vzdát všech funkcí. Andrej Babiš je přitom popotahován v kauze Čapí hnízdo, kdy se zjišťuje, zda firma, jež patří do holdingu Agrofert, získala neprávem padesátimilionovou dotaci z evropských peněz. „Výsledek může znamenat nepříjemnosti pro předsedu hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, který donedávna Agrofert vlastnil,“ dodávají Lidové noviny.Morální kodex však doznal změnu – tvrdé důsledky postihnou členy hnutí až v případě, že na ně padne obžaloba pro úmyslný nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem veřejné funkce. Spojení s Čapím hnízdem však ANO odmítá. Podle Babiše jde o naprostý nesmysl.

„Stanovy hnutí jsem nikdy nečetl, nemám na to čas. Proč to měnili, nevím, na starosti to má už dva roky Jaroslava Jermanová. Čapí hnízdo je pseudoaféra a kampaň,“ podotkl Babiš.

Bod morálního kodexu byl upraven již v lednu, teprve začátkem března však byl zveřejněn na webových stránkách. „Změnu jsme schválili na základě požadavku z regionu. V Česku je národním sportem podávání trestního oznámení a zahájení řízení a my jsme s tím měli problém při sestavování kandidátek. Když se ukázalo, že to nebylo ničím podloženo a stíhání bylo zastaveno, už se ti lidé nemohli vrátit a došlo k oslabení kandidátky,“ vysvětlila Lidovým novinám Jermanová. Podnět přišel z ústecké organizace hnutí ANO, kde policie v Postoloprtech začala stíhat 11 zastupitelů v souvislosti s prodejem městského domu – včetně Pavla Růžičky z hnutí ANO.

Lidové noviny však dodávají, že v pražských lobbisticko-finančních kruzích již několik dnů koluje spekulace, že v případu Čapího hnízda by mohlo brzy padnout obvinění – přímo na Andreje Babiše.

„Tyto ‚drby‘ přiživuje i silná nedůvěra hnutí k Ministerstvu vnitra a Policejnímu prezidiu, které loni společně provedly kontroverzní policejní reorganizaci. Případ má na starosti vyšetřovatel Pavel Nevtípil, který je v Praze považován za blízkého spolupracovníka státní zástupkyně Dagmar Máchové, obviněné v politicky citlivém případu Beretta,“ konstatují Lidové noviny s tím, že spis nyní kontroluje pražské Vrchní státní zastupitelství pod vedením Lenky Bradáčové.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.