Myslím, že so mnou budete súhlasiť, keď poviem, že je skutočne ťažké zistiť, ako sa dá vyrovnať so stresom.

 

 

Alebo to tak nie je?

Nuž, ako sa ukazuje, existuje jedna osvedčená metóda, ktorá vám môže pomôcť zvládať stres oveľa efektívnejšie… a nemá to nič spoločné ani s meditáciou, ani s jogou.

Kelly McGonigal, profesionálna psychologička hovorí, že v skutočnosti je to také jednoduché, až to protirečí takmer všetkému, čo sme sa kedysi o strese učili.

Takže, aká je tá čarovná technika?

Kelly McGonigal prednedávnom vystúpila na konferencii s prezentáciou, v ktorej analyzovala jednu štúdiu. Tá ju prinútila prehodnotiť celý svoj prístup k stresu.

V rámci štúdie bolo sledovaných 30 000 dospelých ľudí v časovom rozpätí 8 rokov. Zistilo sa, že tí, ktorí v predchádzajúcom roku zažili veľa stresu, mali o 43 % vyššie riziko úmrtia.

V čom je háčik?

Platí to len pre ľudí, ktorí boli presvedčení o tom, že stres škodí ich zdraviu.

Ľudia, ktorí zažili stres, ale nepovažovali ho za škodlivý, s veľkou pravdepodobnosťou neumreli.

V skutočnosti boli vystavení menšiemu riziku úmrtia než ktokoľvek iný.

 

Čo to znamená?

Jednoduchou zmenou toho, ako stres vnímate, sa stanete zdravším. Ak teda zmeníte svoj vnútorný postoj k stresu, jeho efekt na vaše zdravie sa môže stať opačným.

Kelly McGonigal hovorí, že vtedy, keď sa objaví stres, spravidla veríme tomu, že je to následok niečoho, čo nezvládame tak, ako je to potrebné.

Ale, čo keby sme namiesto toho vnímali stres ako znamenie, že naše telo sa práve nabíja energiou, potrebnou na zvládnutie ťažkostí, s ktorými sa v živote stretneme?

Podľa niektorých výskumných štúdií, ktoré si Kelly McGonigal náhodne vybrala, s uvedeným postojom začnete reagovať na stres oveľa zdravším spôsobom.

Inými slovami, stresu sa už nemusíte zbavovať. Stačí, aby ste stres lepšie zvládali. Stres musíte vnímať tak, akoby bol vaším priateľom. Stres nie je niečo, čo vám ubližuje.

Ďalším faktorom, ktorý Kelly McGonigal v súvislosti so zvládaním stresu spomína, je to, že by ste mali tráviť viac času pomocou iným ľuďóm.

Štúdiou sa zistilo, že ľudia, ktorí trávia viac času tým, že pomáhajú svojim priateľom, susedom a ľuďom v komunite, majú tendenciu reagovať na stres oveľa oveľa efektívnejšie.

 

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.