Existuje několik základních dosti rozšířených příčin lidského chování, které činí bohatství člověku nedostupným. Podíváme se na ty nejtypičtější.

Třeba i málo placená, ale stabilní práce

Člověk s psychologií chudého si zpravidla zvolí málo placenou, ale stabilní práci. Ve státních institucích. Kdyby šel do nějaké soukromé firmy, existovalo by větší riziko, že se po nějakém čase ocitne na ulici.
Takový člověk naprosto nevěří ve své vlastní síly a v to, že jeho zkušenosti a znalosti budou někomu potřebné. A následně to tak i je. Přijímá nudnou, nezáživnou práci, přestává si osvojovat nové věci, ustrne a stává se opravdu nepotřebným, místo toho, aby rostl a rozvíjel se.

 

[wp_ad_camp_3]

 

Strach ze změny

Ze stejného důvodu, ze strachu, aby se nestal nikomu nepotřebným, se člověk s psychologií chudého obává změn. Jeho heslem je, že je lepší mít své jisté, byť je to i málo, než riskovat a možná přijít o všechno. Lidé s takovou psychologií se nikdy nepustí do vlastního podnikání, nevrhnou se na nové oblasti trhu, nezačnou se znovu vzdělávat ve 40ti a ani za nic se nepřestěhují do jiného města, aby začali nový život po padesátce.

Nízké sebehodnocení

Zcela charakteristický rys lidí s psychologií chudých. Také odkud by mělo přijít vysoké sebevědomí, má-li člověk šedivou, nezajímavou práci, o kterou se i tak bojí přijít, nemá-li v životě žádné radostné prožitky, neodváží-li se ke změně prostředí nebo odůvodněného rizika. Vyznačuje se nedostatkem právě těch faktorů, které dodávají sebeúctu spojenou s vlastní prací a schopnostmi. Člověk s psychologií chudého nechápe, že bohatství a slibné perspektivy se otevírají lidem aktivním, kteří se nebojí riskovat a začít znovu od začátku.

Je zřejmé, že abychom něčeho dosáhli a dospěli ke zdárnému výsledku, je nezbytné o to stále znovu usilovat. Zajímat se například o nabídky zajímavé, vysoce hodnocené práce, náročnější, než je ta současná. A tímto způsobem neustále růst. Člověk zatížený psychologií chudoby si nepřeje a neumí (protože to nikdy nezkusil) projevit aktivitu  – bojí se hledat novou práci, protože je přesvědčen už předem, že by ji nedostal, nevydělává, protože si je jistý, že mu nic nevyjde a peníze tak jako tak mít nebude. Je pasivní, a proto je i chudý.

Pokračování článku: Psychologie chudoby: 6 příčin

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.