Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Putin otevřeně řekl o Turecku to, o čem mlčel Západ.
Turecko hraje v Sýrii mimořádně nebezpečnou hru a ztrácí status perspektivního partnera mezi svými západními spojenci, píše pozorovatel novin The Wall Street Journal, vědecký pracovník Sydneyské univerzity Stuart Rollo.
„V reakci na incident se sestřeleným bombardérem Su-24 ruský prezident Vladimír Putin nazval vládu Erdogana „spolupachateli teroristů“. Tímto otevřeně zformuloval obvinění, často pronášené na Západě v diplomatičtějším tónu. Turecko pouští přes svou hranici proudy ropy a bojovníky Daiš (Islámský stát, zakázaný v Rusku) nakradené artefakty, opačným směrem proudí zahraniční džihádisté, peníze v hotovosti a zbraně“, poznamenává analytik.
Odborník poznamenává, že Turecko bylo jednou z prvních zemí, která se zapojila do syrského konfliktu. Od samého počátku občanské války Ankara sázela na svržení prezidenta Sýrie Bašara Asada a snažila se dosáhnout statusu síly, dominující v zemi.Situace v Sýrii se změnila, ale strategie Erdogana zůstala nezměněna. Následkem toho se Turecko stalo překážkou na cestě ke zmírnění konfliktu, dodává pozorovatel novin. Z jedné strany Ankara vede válku proti syrským Kurdům, efektivně bojujícím proti IS, z druhé strany je Turecko součástí organizované teroristické sítě, do které patří i Islámský stát. Kromě toho, Turecko vystupovalo za to, aby v Sýrii přišla k moci sunnitská vláda pod kontrolou místní buňky Muslimské bratrstvo, což by ohrozilo zájmy Ruska a Íránu.
Stuart Rollo poznamenává, že toto léto se vláda Erdogana domluvila s USA o tom, že USA budou používat dvě základny tureckého letectva k bombardování pozic IS. V tutéž dobu tytéž základny využívala i nadále Ankara k útokům na kurdské bojové útvary v Iráku a v Sýrii.
„Vláda Erdogana tak jako dříve se více věnuje brzdění Kurdů v Sýrii než boji proti IS“, domnívá se analytik.
Zpočátku se západní úředníci, média a akademická společnost dívali na Turecko jako na vlivného moderátora regionální stability a ekonomického růstu, ale časem Ankaru téměř otevřeně začali brát jako sponzora mezinárodního terorismu.
Viceprezident USA Joe Biden se v jednom ze svých veřejných vystoupení dotkl tématu problémové syrsko-turecké hranice a řekl, že hlavním problémem v boji proti IS je pro USA činnost jejich spojenců. Kromě toho se Turecko stalo pro NATO „nebezpečným spojencem“, který zatahuje alianci do nežádoucího konfliktu s Ruskem, uzavírá pozorovatel novin.