Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Původ nemocí je duchovní, aneb pohled Kurandery
Podle kuranderismu nejsou příčinou nemocí pouze fyzické procesy, ale také sociální, psychologické, emocionální a duchovní faktory. Kurandery (Kurandero je kečuánský léčitel, šaman) věří, že manipulací s energetickým a nadpřirozeným světem se dostanou ke kořenům onemocnění dříve, než se projeví.
Kurandery věří, že všechny nerovnováhy lze obnovit a vidět na duchovní úrovni, a proto mohou být všechny nemoci způsobeny, diagnostikovány a vyléčeny duchovními silami zvanými corrientes espirituales, neboli duchovními proudy.
V rámci kuranderismu existuje množství pozorovatelných stavů v energetickém poli, které signalizují onemocnění. Níže uvedené příklady jsou archetypální klasiky, o kterých často hovoří šamani. Jsou to nejčastější způsoby, kterými spouštíme procesy vedoucí k nemoci.
Bilis, neboli hněv, je jedním z příkladů nemoci, která má jak fyzickou, tak duchovní povahu. Vzniká z emocionálních příčin a je běžná u lidí, kteří se cítí být druhými lidmi vyloučeni, ukřivděni a natolik postrádají v životě pocit spravedlnosti, že v sobě nosí svůj hněv uložený v podobě energie, která je dost silná na to, aby vedla k žaludečním potížím nebo vředům, pokud se správně neuvolní.
Palčivou touhou těchto lidí je, aby křivdy, které utrpěli, byly odčiněny, a zatímco se tak bohužel neděje, v jejich útrobách je cítit svíravá kyselost. To je bezmoc a potlačovaný hněv za křivdy, které zůstávají neodčiněny.
Empacho a pulsario jsou podobné stavy, které jsou rovněž důsledkem emocionálních příčin. V obou případech jde o zablokování energií v horní části žaludku, které brání jeho normální funkci a způsobují poruchy trávení.
Šamani tyto stavy popisují jako formu vykrystalizované bolesti, smutku, nebo hněvu. Častěji jsou diagnostikovány u žen a mohou souviset s hormonální nerovnováhou, ale mohou je zažívat i muži. Mezi příznaky patří neklid, úzkost a podrážděnost.
Nemoci u obou pohlaví a zejména u dětí mohou vznikat také v důsledku mal aire. To je doslova „špatný vzduch“. Označuje dusivou, špatnou atmosféru, obklopující jedince nebo rodinu.
Obzvláště náchylné jsou děti, které jsou citlivější na nálady ostatních a na své prostředí. Výsledkem může být nachlazení, třesavka a bolesti uší, které mohou mít kromě fyzické příčiny i symbolický význam.
Například bolesti uší mohou být důsledkem touhy neslyšet, co se přímo dítěti, nebo v jeho okolí, říká.
Pokračování článku: Původ nemocí je duchovní, aneb pohled Kurandery