Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná
    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

  • Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu
    Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu

    Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Pro všechny nedočkavce…..
    Pro všechny nedočkavce…..

    Pro všechny nedočkavce…..

Související zprávy

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

  • Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO
    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

  • Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)
    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

Republika srbská se stále více přiklání k Rusku a Číně

Prezident Milorad Dodik oznámil, že se do konce roku setká se Si Ťin-pchingem a Vladimírem Putinem.

Republika srbská, srbská entita Bosny a Hercegoviny, se stále více sbližuje s Ruskem a Čínou.

(Stát Bosna a Hercegovina je rozdělen na dvě tzv. entity. Jde o politické útvary, které rozdělují stát do dvou částí. První se jmenuje Federace Bosny a Hercegoviny s hlavním městem Sarajevo, druhá Republika srbská s hlavním městem Banja Luka. Obě entity jsou autonomní a mají vlastního prezidenta, vládu, parlament a ústavní soud – pozn. př.)

Prezident Republiky srbské Milorad Dodik oznámil, že se do konce roku setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Do konce roku se setkám nejméně se dvěma světovými lídry. V říjnu nebo listopadu pojedu do Číny, kde se setkám se Si Ťin-pchingem, a ještě letos také s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem.

Prezident republiky pak zdůraznil, že srbský celek „není izolovaný“ a má „přátele“. Dodal, že do konce měsíce se setká také s hlavou státu Srbské republiky Aleksandarem Vučičem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, stejně jako s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a tureckým prezidentem Erdoganem. Dodik zkrátka veřejně určil svou skupinu „spřátelených zemí“ jako ukázku, jaké má Republika srbská partnery a přátele, na které se může obrátit. Je stále zřejmější, že kromě Bělehradu jsou pro Banja Luku hlavními mezinárodními referencemi Moskva a Peking.

To, že se srbská entita v Bosně dostává do stále větší izolace od svého souseda potvrzují i sankce, které minulý měsíc Spojené státy uvalily na čtyři institucionální činitele. Jak uvedlo americké ministerstvo financí ve svém prohlášení, osoby „napomohly schválení zákona v parlamentu Sprska (RSNA), který podkopává Daytonskou dohodu a Ústavu Bosny a Hercegoviny“. Sankce byly vydány proti předsedovi vlády Republiky srbské Radovanu Viskovičovi, srbskému zástupci v trojstranném předsednictví Bosny a Hercegoviny Željkovi Cvijanovičovi, ministru spravedlnosti Miloši Bukejlovičovi a předsedovi parlamentu Republiky srbské Nenadu Stevandičovi. Tito čtyři muži jsou považováni za „odpovědné nebo spoluodpovědné za to, že se přímo či nepřímo dopustili činu, jež bránil a ohrožoval provedení dohody o uznání regionální bezpečnosti, míru a spolupráce týkající se západního Balkánu, včetně Daytonu“.

Dokument amerického ministerstva financí zdůrazňuje, že schválený zákon „je zjevným pokusem o podkopání státních institucí“. „Zákon ohrožuje stabilitu, svrchovanost a územní celistvost Bosny a Hercegoviny, jakož i vyhlídky země na integraci do euro-atlantických a evropských institucí, a to na úkor obyvatel Bosny a Hercegoviny“. Legislativní návrh, který 21. června schválil parlament Republiky srbské způsobuje, že rozhodnutí Ústavního soudu Bosny a Hercegoviny nejsou na území srbské entity použitelné. Zákon byl zrušen několik dní poté, co jej schválil vysoký představitel mezinárodního společenství Bosny a Hercegoviny Hans Christian Schmidt, a to pro „porušení ústavního pořádku centrálního státu, jakož i Daytonské dohody“. V reakci na to prezident Republiky srbské Milorad Dodik podepsal dekret, kterým ukončil povinnost zveřejňovat jakékoliv rozhodnutí vysokého představitele v Ústředních věstnících entit státu, a které v důsledku toho již nemají v Republice srbské žádnou hodnotu.

Dodik je s vysokým mezinárodním představitelem v neustálém konfliktu a ve zjevné snaze dát jasně najevo postoj Republiky srbské navštívil 23. května i Moskvu. Při této příležitosti byl bosenskosrbský vůdce přijat ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což vyvolalo nemalé kontroverze a ostrou reakci Evropské služby pro vnější činnost s Josepem Borrellem v čele, který se k incidentu vyjádřil takto: „Udržování úzkých vztahů s Ruskem je neslučitelné“ s procesem integrace balkánské země do EU.“ Všechna tato prohlášení však Dodik označil za „nátlak Západu“, který brání rozvoji Republiky srbské. Mezitím srbská entita a Rusko navzdory konfliktu posílily své obchodní vazby, přičemž v roce 2022 vzrostl obchod o 57 procent ve srovnání s předchozím rokem.

Dodikova vládnoucí strana Svaz nezávislých sociálních demokratů navázala užší vztahy také s Čínou. Republika srbská nedávno podepsala nové stavební smlouvy poté, co v dubnu Dodik vyslal premiéra Radovana Viskoviče do Pekingu na setkání s místními společnostmi. Při této příležitosti se Viskovič setkal s řediteli tří čínských finančních fondů, kteří projevili zájem o rozvoj spolupráce, jak oznámila vláda ve svém prohlášení. Visković zdůraznil, že Čína je jedním z hlavních investorů a partnerů Republiky srbské, a vyjádřil ochotu přilákat co nejvíce čínských společností a investorů, aby urychlil hospodářský rozvoj. Dodikovým přáním je zejména získat půjčky od čínských finančních institucí a přesvědčit Peking, aby od Republiky srbské koupil dluhopisy. Byl by tak schopen uhradit řadu splátek dluhu západním úvěrovým institucím, které mají splatnost na konci léta.

Zdroj: agenzianova.com

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
3 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
octomanik
13.8.2023 16:31

Ruský analytik Valerij Viktorovič Pjakin vyslovil svou prognózu, že Česko a Slovensko se opět spojí v jednotný stát Československo.
Pjakin řekl: „Není žádná jiná alternativa. Čechy a Slovensko se bez jakékoliv pohromy znovu spojí do jednotného státu. Prakticky není o čem hovořit. Tím spíš, není tu jen kladná zkušenost z existence Československa a návazaná spojení nejsou přetrhaná. Samotný projekt Intermanium přepokládá srůstání Čech a Slovenska. Proto ani z této strany nebude překážek.“
Pjakin to komentuje: „Přitom Československo je normální subjekt, který se objevil ve 20. století, který předpokládá, že to tak má být (sjednocení Československa). Ať to dělí kdo chce a jak chce, stejně to směřuje k jednotě. Protože takový je normální proces rozvoje lidské civilizace. Vzájemná koexistence všech národů. A jednály se o dvě natolik blízké kultury, to je prakticky jeden a tentýž národ.“
Někteří si například kupují nemovitosti v Srbsku. Pjakin k tomu řekl: „Nakupovat (nemovitosti) v Srbsku, to už kdekoliv v Evropě. Jen si vzpomeňte jak NATO bombardovalo Srbsko. A pokud neodolají Čechy, potom Srbsko, pochopte, Nadnárodní řízení má zájem na zachování Čech.“ Tato země prochází „mechanismem zničení Srbů“ a navíc v této zemi může vzniknout válka s Kosovem. „Proto prchat z Prahy do Srbska je čiré bláznovství“, dodal.

menhira
menhira
Odpověď na  octomanik
13.8.2023 17:07

Interpretováno trošku zmateně, ale podstata je správná. Československo bylo, je a bude. Tím spíše, že bylo rozděleno protiprávně a podle zákona jsme stále Československo.

octomanik
Odpověď na  menhira
13.8.2023 18:08

Československo stále jsme, ale je zde více rovin ohledně „opětovného prohlášení o spojení či jeho existenci“:

  • bývalí a současní potentáti budou stále tvrdit, že rozdělení bylo dle zákonů, že referendum být nemuselo – včetně právníků
  • ti co se zabývají československem, tak je potřeba položit si otázku z jakého důvodu tak činí:
  1. válečné reparace, které může požadovat pouze československo
  2. komunisti měli ve státní kase přebytek
  3. plno fabrik, výroben de facto neexistuje, včetně budov (poldi kladno, oděvy prostějov,..)
  4. další chtějí obnovit československo, ale zachovat vládu politických stran…
  5. jiní chtějí založit dieržavi,…
  6. pak zde máme skupinky, které chtějí obnovení československa z důvodu toho, že by se po jeho obnovení dala opět kvalitně tunelovat,…
  7. ostatní důvody