Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Rockefellerova nadace je žalována o 1 miliardu dolarů za úmyslné infikování lidí syfilidou
Když vidíme, jak se podávají žaloby a vedou soudní spory, očekáváme, že se jedná o poměrně nedávné případy, které lidé mají ještě čerstvé v paměti – nebo alespoň o případy, na které si dnešní lidé dokáží vzpomenout, a nikoli o něco, co se stalo před více než 70 lety.
Přesto dnes Rockefellerova nadace čelí žalobě ve výši 1 miliardy dolarů za situaci, která nastala před více než sedmi desetiletími. (2, 3)
[wp_ad_camp_2]Rockefellerova nadace je žalována za úmyslné infikování lidí syfilidou
Poté, co došlo k šokujícímu zjištění, federální soudce v Marylandu umožnil soudní spor proti Univerzitě Johna Hopkinse, farmaceutické společnosti Bristol-Myers Squibb Co (BMY.N) a Rockefellerově nadaci.
Tyto organizace pomáhaly v 40. letech minulého století vládě Spojených států provádět na nic netušících obyvatel nelegální experimenty, které vedly k nežádoucím a nebezpečným následkům.
Rockefellerova nadace dnes v podstatě čelí žalobě ve výši až 1 miliardy dolarů za úmyslné infikování stovek obyvatel Guatemaly syfilidou v rámci utajovaného experimentu testování tehdy nového léku, penicilinu.
[wp_ad_camp_2]Záměrem bylo zastavit šíření sexuálně přenosných nemocí a výsledkem bylo, že onemocnělo více než 400 lidí. (2, 3, 4)
Podle zpráv udělal 4. ledna 2019 obrovské rozhodnutí oblastní soudce USA Theodore Chuang, když odmítl argumenty obhajoby.
Ta tvrdila, že nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu chránilo zahraniční korporace před soudními spory u soudů ve Spojených státech za porušování lidských práv v zahraničí a že se vztahuje i na domácí organizace nepodléhající schválení Kongresem.
Rozhodnutí soudce Chuenga je jasným vítězstvím pro 444 obětí a jejich blízké příbuzné, kteří se domáhali náhrady škody za sporný a škodlivý experiment. (4)
Oč šlo v experimentu Rockefellerovy nadace z roku 1940?
[wp_ad_camp_2]Problém, pro který je žalována Rockefellerova nadace, je dosti závažný.
Experiment byl očividně dozvukem vládní studie Tuskegee. Konkrétně byl proveden na černých amerických mužích, kterých později úmyslně ponechali bez léčby na syfilis, sexuálně přenosné onemocnění, a to i přesto, že penicilin již byl objeven.
Celá záležitost byla držena v naprosté tajnosti celá desetiletí, dokud na tu neslýchanost v roce 2010 nenarazil obyčejný profesor z Wellesley College v Massachusetts.
Představitelé Spojených států se za experiment omluvili, přičemž prezident Barack Obama osobně zatelefonoval guatemalskému prezidentovi, aby mu nabídl formální omluvu. Stále však zůstává mnoho křivd, které je třeba napravit. (2, 3, 4)
Podle soudce Chuanga žaloby podané na korporace ze Spojených států na základě federálního zákona, známého jako Alien Tort Statute (který umožňuje vést spor k Nejvyššímu federálnímu soudu za určité porušení mezinárodního práva i těm, kteří nejsou občany Spojených států), nebyly v rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 24. dubna 2018 v případě Jesner vs. Arab Bank Plc, týkajícího se zahraničních korporací, „kategoricky zamítnuty“.
[wp_ad_camp_2]Soudce Chuang řekl, že „potřeba soudcovské obezřetnosti“ byla „výrazně snížena“, když byly žalovány korporace ze Spojených států, neboť neexistovaly reálné hrozby diplomatického napětí či výhrad ze strany vlád cizích států.
Kromě toho soudce Chuang řekl, že umožnění právních kroků Guatemaly v tomto případě „nastolí harmonii“ tím, že žalujícím stranám ze zahraničí poskytne šanci dát situaci do pořádku v soudních síních USA. (4)
Podle Univerzity Johna Hopkinse „univerzita vyjadřuje hlubokou soustrast jednotlivým lidem a rodinám postiženým hanebnou studií o syfilidě, kterou v Guatemale financovala a prováděla vláda USA. Právní spor respektujeme a budeme si nadále stát za žalobou“.
[wp_ad_camp_2]Co se týče Rockefellerovy nadace, její mluvčí řekl, že soudní spor byl neopodstatněný, jelikož nezisková organizace nevěděla o projektu, financování či provedení experimentu a mluvčí farmaceutické společnosti Bristol-Myers, Brian Castelli, se k tomu odmítl vyjádřit. (4)
Závěr
Zjištění, že tímto způsobem se znovu prozkoumal sedmdesát let starý vládní experiment, by mohlo do jisté míry dávat naději všem lidem – i těm, kteří nejsou občany USA a se kterými bylo nespravedlivě zacházeno.
Do experimentu z roku 1940 se přímo zapojilo několik lékařů z John Hopkinsové univerzity a Rockefellerovy nadace, aby pomohli dokázat, že dokonce ani dnešní vlivné korporace nejsou imunní před následky škod, které v minulosti způsobily.
Doufejme, že soudní systém zjistí o situaci pravdu a bude schopen prosadit náležitou spravedlnost.