Italský ministr vnitra Matteo Salvini oznámil, že připravuje zákaz vstupu do italských výsostných vod pro humanitární lodě, které zachraňují migranty u libyjských břehů. „Pracujeme na opatření, která omezí možnost vstoupit do italských (pobřežních) vod,“ konstatoval Salvini, šéf protiimigrační strany Liga. Upřesnil, že nepůjde o „námořní blokádu“, ale o aplikaci „platných zákonů“.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroje z ministerstva agentuře AFP sdělily, že resort ve spolupráci s ministerstvem infrastruktury a dopravy připravuje „standardní proceduru pro případ, že by (k Itálii) plula nějaká další loď neziskové organizace“.

Zdroje z italského ministerstva vnitra se přitom odvolávají na paragraf 83 zákona, který reguluje vnitrozemskou a námořní plavbu a italský vzdušný prostor. „Ministerstvo dopravy může omezit, nebo zakázat tranzit či zakotvení obchodních lodí v (italských) teritoriálních vodách z důvodu veřejného pořádku,“ stojí v první části paragrafu. Druhá část uvádí jako důvody takového opatření ochranu životního prostředí a bezpečnost námořní dopravy.

Představitelé obou resortů chtějí zablokovat ty lodě směřující k Itálii, „které podporují nezákonnou migraci a mohou představovat ohrožení národní bezpečnosti“, dodaly resortní zdroje.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.