,,V šamanském pojetí signalizuje duševní nemoc zrod léčitele”, vysvětluje doktor Malidoma Patrice Somé. Z tohoto důvodu jsou mentální onemocnění určitou duševní pohotovostí či krizí ducha a proto by se k nim tak i mělo, u zrodu léčitele, přistupovat.
To, co západní medicína vnímá jako psychiatrickou diagnózu, lidé z afrického kmene Dagara považují za ,,dobrou zprávu z jiného světa”. Člověk, který prochází krizí, byl vybrán jako médium pro předání vzkazu komunitě ze světa duchů.

[wp_ad_camp_2]

Dr. Somé vysvětluje: ,,Duševní onemocnění a poruchy chování všeho druhu signalizují, že dvě nekompatibilní energie se spojily do téhož pole”.
Tyto poruchy jsou výsledkem toho, že se dané osobě nedostalo pomoci, poprat se s přítomností energie pocházející z jiného světa.

Jak k duševním odchylkám přistupuje západní medicína
Jednu z prvních věcí, které si Dr. Somé všiml, když poprvé přišel do USA na vysokoškolské studium byl způsob, jakým tato země přistupovala k duševních onemocněním. Když byl jeden z jeho spolužáků poslán na psychiatrii kvůli jeho ,,neurotické depresi”, Dr. Somé ho šel navštívit.

[wp_ad_camp_2]

,,Byl jsem neskutečně šokován”, říká. ,,Poprvé v životě jsem na vlastní oči viděl, co tady dělají lidem, kteří vykazují tytéž symptomy, jak někteří lidé v mé rodné vesnici”.
Co překvapilo Dr. Somé bylo to, že pozornost věnovaná příznakům onemocnění byla založena především na patologii, tedy na myšlence, že příznaky onemocnění jsou něco, co musí být potlačeno.
Šlo o absolutní protiklad k postoji jeho kultury v podobných situacích.
Jak se rozhlížel po pacientech na psychiatrickém oddělení, někteří v kazajkách, jiní nadopovaní léky, další vřískající, řekl si sám pro sebe: ,,Takže takto se zachází v této kultuře s léčiteli, kteří se právě chystají narodit ?! Jaká je to škoda! Jaká škoda, že se takto plýtvá s člověkem, který se konečně napojil na síly z jiného světa! ”
Jinými slovy, tedy takovými, které jsou pro lidi na západě srozumitelnější – tato společnost se neučí jak zacházet a dokonce ani myslet na akceptaci existence psychických fenoménů či světa duchů. Dokonce jsou zde psychické schopnosti pomlouvány.

 

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU: WWW.ALUŠKA.ORG – https://aluska.org/samansky-pohled-na-psychicke-nemoci-je-to-zrod-lecitele-ktery-potrebuje-pomoc-se-sladenim/

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.