Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Sesuvy půdy v Indonésii zabily 10 lidí, záchranáři pátrají po 42 pohřešovaných
Záchranáři v úterý pátrali po 42 lidech, kteří se stále pohřešují po dvou sesuvech půdy vyvolaných přívalovými dešti, jež zasáhly vesnice na ostrově v odlehlém indonéském regentu Natuna.
Desítky vojáků, policistů a dobrovolníků se zapojily do pátrání ve vesnicích Genting a Pangkalan na odlehlém ostrově obklopeném rozbouřenými vodami a vysokými vlnami ve skupině Natuna na okraji Jihočínského moře.
Objevily se zprávy o 42 lidech uvězněných ve 27 domech, které byly pohřbeny pod tunami bahna z okolních kopců.
Agentura pro katastrofy regentu Natuna snížila v úterý ráno počet obětí z 11 na 10, přestože se obávala, že by se mohl zvýšit.
Na svých webových stránkách uvedla, že záchranáři ze sesuvů půdy vytáhli 8 zraněných osob, z nichž 4 byly v kritickém stavu a byly převezeny do nemocnice ve městě Pontianak na ostrově Borneo, vzdáleném asi 180 km.
Sesuvy půdy vyhnaly z domovů více než 1 200 lidí, kteří byli odvezeni do evakuačních center a dalších azylových domů.
Mluvčí Národní agentury pro krizové řízení Abdul Muhari uvedl, že úřady stále shromažďují informace o celkovém rozsahu obětí a škod v postižených oblastech. Uvedl, že z Jakarty a okolních ostrovů odletěly dva vrtulníky a několik plavidel se záchranáři a humanitárními dodávkami, včetně stanů, přikrývek, potravin a zdravotnických týmů.
„Distribuce humanitárních zásob byla obtížná, protože zranění a vysídlení obyvatelé jsou roztroušeni v těžko přístupných oblastech,“ řekl Muhari. Navíc pátrací a záchranné operace ztěžovalo deštivé počasí v okolí místa katastrofy, spadlé komunikační vedení a nedostatek těžké techniky.
Sezónní deště a vysoké přívaly v posledních dnech způsobily desítky sesuvů půdy a rozsáhlé záplavy na většině území Indonésie, která tvoří řetězec 17 000 ostrovů a kde miliony lidí žijí v horských oblastech nebo v blízkosti úrodných záplavových oblastí v blízkosti řek.
V listopadu 2022 zabil sesuv půdy vyvolaný zemětřesením o síle 5,6 stupně nejméně 335 lidí ve městě Cianjur na západní Jávě, z toho asi třetinu dětí.
Zdroj: New York Post
Jen připomínám možnou souvislost s tím, že Chazarská mafie vyhrožuje Indonésii a Filipínám zemětřesením a tsunami, poněvadž ChM hledá zoufale další zlato.
Poslední dobou se zamýšlím nad tím, proč najednou ty sesuvy půdy? Jasně, něco může být narušeno lidskou činností, kdy třeba někdo vyhloubí do stráně cestu nebo to nakypří kvůli těžbě či podobně. Ale to určitě neřeší všechny sesuvy. Obzvláště ne ty, kde je terén v původním nedotčeném stavu. Jasně, hodně vody nasytí půdu, ta ztěžkne a současně lépe klouže po podloží. Ale copak od doby, kdy ten svah vznikl ještě nikdy tolik vody nenapršelo? Za desetitisíce let co ten terén nabyl současnou podobu?
Nebo měl pravdu ten náš vědec, který přišel s teorií molekulární separace? Tedy že vlivem nárůstu frekvence, která přichází z vesmíru, dochází k narušení soudržnosti materiálů, které původně díky shodné frekvenci vibrace držely pohromadě. Podle jeho teorie se třeba může rozkmitat skalnaté podloží jinou frekvencí, než sypké nadloží a když tomu trochu pomůže třeba ta voda, tak se to pak oddělí od sebe. To prý platí i o skalnatých terénech (třeba ve Švýcarsku), protože i skála může mít složení z různých minerálů a to co bylo „slepené“ minimálně stovky tisíc let, se může najednou odlepit/separovat a gravitace už dodělá zbytek. To platí i o padajících mostech, lávkách, stropech, fasádách, ……