Napadení dívky sledovalo prostřednictvím facebooku nejméně 40 uživatelů. - Foto:  Reuters
Napadení dívky sledovalo prostřednictvím facebooku nejméně 40 uživatelů.Foto:  Reuters
[wp_ad_camp_1]

15letá dívka z amerického Chicaga byla zřejmě unesena a následně sexuálně napadena skupinou mužů. Přímý přenos útoku přitom sledovalo na facebooku nejméně 40 lidí, přesto podle úřadů čin nikdo nenahlásil policii, píše britský Guardian. Podle odborníka z právnické fakulty tamní univerzity ale není sledování nebo nenahlášení podobných videí trestné.

Policie se o napadení dívky dozvěděla až od její matky, když na policejní stanici ve čtvrti West Side místnímu šéfovi Eddiemu Johnsonovi ohlásila, že dceru pohřešuje už od neděle a na mobilním telefonu mu ukázala snímky zachycující nahrávku. Obsah videa není detailně známý, facebook po žádosti policie video stáhl, píše Guardian.

Podle mluvčího místní policie Johnson nařídil okamžité vyšetření případu. Dívku se podařilo nalézt a předat rodičům. Detektivům napadená řekla, že minimálně jednoho z pěti útočníků znala. Policie zatím vyslechla několik lidí, nikoho z nich ale neoznačila jako podezřelého a nikdo zatím nebyl zatčen.

Johnnson byl po zhlédnutí videa viditelně rozrušen a to nejen jeho obsahem, uvedl dále policejní mluvčí. Podle počítadla zveřejněného pod nahrávkou totiž útok v přímém přenosu sledovalo nejméně 40 lidí. Nikdo z nich ale nezalarmoval příslušné úřady.

Případ není jediný

Aby mohli vyšetřovatelé tyto uživatele identifikovat, museli by se obrátit na Facebook a prokázat jejich spojitost s trestnou činností.

Mluvčí sociální sítě Andrea Saul se nechtěla k incidentu v Chicagu vyjadřovat, uvedla ale, že facebook přebírá odpovědnost za bezpečí svých uživatelů. „Zločiny tohoto typu jsou odporné a takový obsah na facebooku nepovolujeme,“ řekla.

Podle Jeffreyho Urdangena, profesora na Northwestern University Law School, sledování takových videí nebo jejich nenahlášení není trestné. Obvinění z podpory dětské pornografie je možné až v případě, že si uživatel podobné video stáhne.

V posledních měsících jde v Chicagu už o druhý podobný případ, kdy lidé sledovali násilný útok živě prostřednictvím facebooku. V lednu byli zatčeni čtyři lidé poté, co si na mobilní telefon natáčeli bití mentálně postiženého muže.

 

zdroj: 1

 

[wp_ad_camp_1]
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.