Uprostřed mozku, schoulená mezi oběma mozkovými hemisférami, se nachází mystická epifýza. Říká se jí „třetí oko“, „sídlo vědomí“, nebo „šišinka“. Tato žláza nám propůjčuje telepatické schopnosti, intuitivní vnímání, empatii a mnoho dalšího. Když hypothalamus vylučuje neurohormony, což se děje když jsme hormonálně vyrovnaní a bez stresu, vyživuje třetí oko/šišinku a propůjčuje nám dar duchovního zraku.

Přední lalok hypofýzy (glandula pituitaria) vylučuje sedm klíčových hormonů, které souvisejí s laktací, uvolňováním testosteronu a produkcí pohlavních, štítných a lidských růstových hormonů. Zadní lalok hormony neprodukuje, ale ukládá a uvolňuje dva důležité hormony vyráběné v mozku: oxytocin a vazopresin. Oxytocin podporuje mateřské instinkty, pouto mezi partnery, důvěru a sexuální potěšení.

Vazopresin ovlivňuje cirkadiánní rytmy, zpětné vstřebávání vody do krevního oběhu a také stimuluje otcovské ochranné a pečovatelské instinkty.

Hypothalamus a pod ním podvěsek mozkový (obr. nahoře). Hypothalamus je část mozku, která je uložena přibližně mezi ušima. Nachází se přímo nad hypofýzou.

Hypofýza (glandula pituitaria), podvěsek mozkový (obr. nahoře).

Není divu, že jsou adaptogeny tak populární, protože se přímo zaměřují na funkce hypothalamu a harmonizují je.

Epifýza neboli šišinka

Koupe se ve vysoce nabitém mozkomíšním moku a má větší průtok krve na kubický objem než kterýkoli jiný orgán. Proto může být žlázou s nejvyšší koncentrací energie v těle. Je také dominantním zdrojem melatoninu. Melatonin má významný vliv na naši náladu. Úzce souvisí i se zpomalováním stárnutí, protože potlačuje kortizol, a také je silným antioxidantem. Proto čím více se nacházíme ve stavu blaženosti, tím pomaleji stárneme.

Pokračování článku: Šišinka mozková a molekula ducha

 

.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.