Proč stále pracujeme 8 hodin denně? Co je špatného na dnešním způsobu učení se ve škole? Co je to štěstí a jak ho v životě dosáhnout? Tomáš Hajzler se dlouhodobě zajímá o svobodu – ve škole, v práci, ve skolečnosti.
[wp_ad_camp_1]
Na youtube funguje kanál, který se jmenuje StandaShow. Bývají tam povídání na různá témata. Většinou populárního rázu, srandičky, aktuální kauzy, politika která mě vůbec nebere, ale občas se tam mihne perla v podobě něčeho opravdu přínosného. A dost k zamyšlení. Velká perla vyšla právě nedávno a je to rozhovor s Tomášem Hajzlerem, který skvěle povídá o smyslu školství, jak funguje systém, aby z nás dělal poslušné občany, dobře zařaditelné do systému.
Škola produkuje lidi s normovaným myšlením, kteří jsou po mnoha letech odseděných ve vězení zvaném ,,povinná školní docházka“, naprosto zvyklí na to, že dělají něco, co nesnáší, k čemu nemají vztah a co jim nepřináší žádné hlubší naplnění, ani nedává vyšší smysl. Takoví lidé poté ochotně přijmou víru, že žít takto po zbytek svého života je normální, že žít život který nesnášíme je v pořádku a nebouří se proti věcem, které se jim nelíbí.
V posledních letech však přicházejí změny a vznikají školy s jiným přístupem k vědění i k žákům. Jak tyto alternativní školy fungují a jací lidé z nich vycházejí? Více se dozvíte v následujícím výborném videu:
Školy vychovávají tovární dělníky. Žijeme v absurdním systému, říká Tomáš Hajzler
https://www.youtube.com/watch?v=gUPmM-mBkVg&t=11s
[wp_ad_camp_1]
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.