Milí čtenáři, vzhledem ke zvýšenému zájmu ohledně poslední pravděpodobné sluneční erupce, přidávám další várku aktualitek a svědectví, která jsem posbírala. Pokud jste předešlé články nečetli, doporučuji se k nim vrátit, abyste znali kontext: 1.díl2.díl3.díl.

Pokud jste četli třetí díl, jistě si pamatujete na výpis ze zahraničních zdrojů, kde je řeč o obří sluneční erupci, která by údajně mohla zasáhnout zemi a vyřadit z provozu podstatnou část našich elektronických zařízení i satelitů a způsobit tak velké finanční škody. I některá česká média se loni pokoušela tyto zprávy překládat. Například toto je jednoduchý neupravený screen, který mi vyjel z google po zadání hesla:
Hned první článek z webu denik.cz pravděpodobně popisoval podobnou zprávu, kterou jsem překládala ve třetím díle. Mluví o hrozbě sluneční erupce o stejné intenzitě jako v roce 1859. Když však na článek kliknu, zjistím, že stránka je vymazaná: https://www.denik.cz/rodina/slunecni-boure-jako-v-roce-1859-by-odrizla-svet-od-elektriny-i-internetu-20190813.html
Žeby někomu vadila? Někdo si stěžoval? Někdo dostal strach po jejím přečtení a začal vyhrožovat? … Stát se to mohlo a děje se to běžně.
Zato druhý článek už je starý. V roce 2016 Blesk.cz píše:
Vědci se chystají na sluneční bouři, která by vymazala veškerou moderní techniku
Nejzávažnějším případem je jistě sluneční bouře z roku 1859 známá také pod názvem Carringtonova událost. Bouře takového rozsahu by mohla vyřadit z provozu veškeré satelity, narušit systémy GPS a leteckou a lodní dopravu. Údajně by mohlo také dojít k tomu, že by se z pamětí počítačů smazala veškerá data. Náprava by zabrala měsíce a možná i roky a dle odhadů pojišťovny Lloyd’s of London by stála horentní sumu v rozmezí 600 miliard až 2.6 bilionů dolarů. Naštěstí vědci se na tuto možnost už dopředu připravují, ačkoliv je podle nich zatím málo pravděpodobná. Řídí se zřejmě heslem „Lepší pozdě než nikdy“ a vědí, že kdyby k bouři přece jen někdy došlo, měla by ohromný dopad. V Americe se pro nedávno konala konference, kde se tento závažný problém řešil. (zdroj)
.
.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU ZDE: Aluška.org: Sluneční erupce zamávala s mnoha lidmi. Hlásí zdravotní potíže a deformace času (4.díl)

.
.
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.