Bývalý zaměstnanec NSA a informátor Edward Snowden napsal na Twitter, že nová ředitelka CIA, Gina Haspelová, by při vstupu na půdu Evropské unie byla, vzhledem ke své minulosti, ihned zatčena.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Zajímavé: Nová ředitelka CIA Haspelová, která ‚mučila pár lidí‘, pravděpodobně nebude moci cestovat do EU, aby se setkala s dalšími špionážními šéfy, aniž by musela čelit obvinění, které @ECCHRBerlin podalo německému federálními prokurátorovi,“ napsal Snowden na Twitter a uvedl odkaz na zprávu Evropského střediska pro ústavní a lidská práva, která uvádí, že v roce 2017 bylo na Haspelovou podáno trestní oznámení.

 

[wp_ad_camp_2]

Trestní oznámení ECCHR bylo podáno u německého spolkového generálního státního zástupce dne 6. 6. 2017. Poprvé bylo trestní oznámení podáno již v roce 2014.

V dokumentu se ECCHR odvolává na to, že Haspelová zastávala roli dohlížitelky nad dvěma notoricky známými psychology, Jamesem Mitchellem a Brucem Jessenem, kteří jsou zodpovědní za vytvoření mučícího programu používaného na podezřelích z terorismu v tajných věznicích CIA a v nápravném zařízení Guantanamo Bay.

Podle ECCHR se Haspelová osibně účastnila mučení Abu Zubaydaha, pravděpodobně nejslavnějšího vězně Guantanama, který byl obviněn ze zapojení do teroristického útoku z 11. září, avšak který nikdy nestanul před trestním soudem a nečelil oficiálním obviněním.

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.