Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Španělsko a Portugalsko vyloučily, že by masivní výpadek proudu způsobil kybernetický útok

Španělsko a Portugalsko v úterý 29.4. vyloučily kybernetický útok jako příčinu rozsáhlého výpadku proudu, který předešlého dne způsobil chaos milionům lidí na celém Pyrenejském poloostrově.
Po pondělním výpadku, který na některých místech trval až 20 hodin, opět fungovaly telefony, internet a světla, obnovila se vlaková doprava, otevřely se obchody a zaměstnanci se vrátili do kanceláří.
Žádná konkrétní příčina výpadku se však zatím neobjevila, i když se na sociálních sítích šířily zvěsti o kybernetických útocích a neobvyklém „atmosférickém jevu.“
„Díky analýze, kterou jsme mohli doposud provést, můžeme vyloučit kybernetický incident v zařízeních“ uvedl provozní ředitel španělské rozvodné sítě Red Electrica (REE), Eduardo Prieto.
„V řídicích systémech společnosti Red Electrica nedošlo k žádnému typu narušení, které by mohlo incident způsobit,“ dodal na tiskové konferenci.
Portugalský provozovatel rozvodné sítě REN v úterý rovněž popřel, že by stál za zprávou šířenou na sociálních sítích, která výpadek přisuzovala vzácné atmosférické události.
Zpráva v portugalštině uváděla, že ve španělské elektrické síti došlo k „poruše“ spojené s abnormálními oscilacemi, které byly zaznamenány ve vedeních velmi vysokého napětí (400 kV), což je jev známý jako ‚indukované atmosférické vibrace.‘
Prieto v pondělí uvedl, že došlo k „velkému výkyvu v toku energie, který byl doprovázen velmi velkou ztrátou výroby.“
Ta „překonala referenční narušení, pro které jsou elektrické systémy v Evropské unii navrženy a provozovány“, a vyvolala „odpojení poloostrovní španělské elektrické soustavy od zbytku evropské soustavy“, což způsobilo kolaps španělské a portugalské sítě, vysvětlil.
Španělské jaderné elektrárny byly z bezpečnostních důvodů rovněž automaticky vypnuty, přičemž dieselové generátory je udržovaly v „bezpečném stavu“, uvedla ve svém prohlášení Španělská rada pro jadernou bezpečnost (CSN).
Výpadek proudu, který nastal ve 12:30 hodin (10:30 SEČ), způsobil „vážné narušení“ pro miliony lidí. Podle portugalského energetického operátora REN byl postižen celý Pyrenejský poloostrov – 48 milionů lidí ve Španělsku a 10,5 milionu v Portugalsku.
Kde dále?
Výpadky proudu krátce postihly také oblasti jihozápadní Francie.
Podle dceřiné společnosti francouzského telekomunikačního gigantu Orange bylo v Maroku přerušeno připojení k internetu, ale v úterý se obnovilo.
Části obrovského arktického Grónska rovněž přišly v pondělí večer o telefonní a internetové připojení v důsledku výpadku, který pravděpodobně souvisel s událostmi na Pyrenejském poloostrově, uvedl operátor Tusass.
Jaký byl den bez proudu?
V Madridu i jinde si zákazníci v panice vybírali hotovost v bankách a ulice se zaplnily davy lidí, kteří se marně snažili získat signál pro své mobilní telefony. Na taxíky a autobusy se tvořily dlouhé fronty.
Z preventivních důvodů byla po zbytek dne zrušena hra na tenisovém turnaji Madrid Open.
Policie se snažila usměrňovat dopravu na silnicích bez semaforů, které byly hustě ucpané. Úřady vyzvaly řidiče, aby se na silnice nevydávali, ale komunikační kanály byly omezené.
Někteří lidé byli uvězněni ve výtazích nebo v garážích a jen v madridském regionu bylo provedeno celkem 286 záchranných operací s cílem vyprostit osoby uvězněné ve výtazích, uvedly regionální úřady.
Španělský železniční operátor Adif uvedl, že vlaky v celé zemi byly zastaveny. Mnoho lidí na uvízlých nádražích také přespalo.
Lidé v obou zemích se začali vracet do zdánlivého normálu v úterý, kdy úřady potvrdily, že elektrické sítě byly obnoveny.
Vysokorychlostní španělské vlakové linky, včetně těch spojujících Madrid, Barcelonu a Sevillu, byly v úterý opět zprovozněny.
Znovu se otevřely bary a většina škol také přivítala zpět své žáky, i když obnovení vyučování se lišilo v závislosti na regionu.
Novináři agentury AFP slyšeli v pondělí večer v Madridu obyvatele radostně křičet a tleskat, když byly dodávky proudu postupně obnoveny.
Masivní výpadky elektřiny postihly v posledních letech i další země po celém světě.
V červenci 2012 zažila rozsáhlý výpadek elektřiny Indie, v srpnu 2020 Srí Lanka. V červnu 2019 zasáhly výpadky proudu Argentinu a Uruguay. V září 2023 postihly obrovské výpadky Tunisko.
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Zlatá moje vesnička středisková. Krom odměklého mrazáku by nás nic nepostihlo. Njn, život ve městě má své výhody, ale pokud dojde k něčemu podobnému, lidé jsou nahraní.
No, to chlubení se 100% podílem „OZE“ se hezky projevilo. Kdo chce kam…