A naše děti o nich vědí tak málo. A kdyby ano, lidé by je nepochybně milovali podobně jako kočky, psy, koně, delfíny… Dovolte mi, abych vám je trochu přiblížil! Ne, dnes nebudu psát o tom, že umí milovat, umí komunikovat a navazovat přátelství, umí se rozhodovat a nenechat své příbuzné v nesnázích, umí žít v rodinách a kmenech (a to rozhodně umí). Dnes jednoduše. Stromy plní naše řeky více než déšť!

A poskytují nám životadárné deště, více než světové oceány s větrem.

Chcete vědět jak? Představte si: Vítr vane do lesa od oceánu nebo od moře. Tento vzduch obsahuje vodu ve formě vodní páry. Odkud pochází? Z mořské hladiny se vypařuje pod vlivem slunečního záření. Obsahuje částečky soli, ale jen velmi málo, a tato voda je obecně “čistá”.

Kolik z této vody ve vzduchu může spadnout jako déšť? Pouze 15-20 %. A co bude s tou většinou? Při kontaktu s chladným povrchem listů stromů kondenzuje z čistého nočního vzduchu, nebo mlhy! To znamená, že stromy a rostliny přemění 80-85 % vlhkosti ze vzduchu na kondenzaci.

Když během dne dochází k odpařování ze stromů, vzduch se v horkém počasí ochlazuje, a když v noci dochází ke kondenzaci, kondenzát ohřívá okolní vzduch. Stromy tak vzduch přes den ochlazují a v noci ohřívají. Zpět ke kondenzátu. Kam tedy odchází?

15 % se během dne odpaří. Strom 50 % vrací zpět do ovzduší ve formě vodní páry. Zbylých 35 % končí v podzemních vodách.

Co se stane, když prší? Z deště, který spadne, se 25 % vody vypaří z listů koruny stromu a 50 % je stromem odvedeno zpět do ovzduší. Tato vlhkost se přidá do mraků, které nyní budou z 50 % tvořeny “vodou ze stromů”. Tyto mraky budou plout do vnitrozemí a bude z nich opět pršet, ale na jiném místě. Pryč od moře. Stromy přenesou ze svých zelených dlaní na dlaně nás všech, kteří nežijeme u moře, životodárný, čistý déšť!

A to není všechno! Víte, co ještě mohou udělat? Samy mohou srážky zdvojnásobit nebo znásobit a poslat je tam, kde je sucho. Atmosféra totiž potřebuje vlhkost, která se snaží dostat tam, kde není. Atmosféra žádá a stromy dávají.

A nyní se vzduch přesouvá do vnitrozemí (ve skutečnosti postupně stoupá stále výš a výš nad hladinu moře) a srážek přibývá, stejně jako kondenzace. Díky stromům. A všude tam, kde vítr proniká korunami stromů, v lesích vysokých více než 12 metrů, vznikají Ekmanovy spirály. A přinášejí dalších 40 % deště. Takové deště padají v pásmech rovnoběžných s linií stromů.

Pokračování článku: Stromy: Úžasná stvoření naší planety, která nás udržují při životě

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.