Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil na svém účtu na Facebooku post, v němž se vyjadřuje k tomu, že jeden z českých dětských psychiatrů, Jaroslav Matýs, rezignoval. Údajně ho k tomu dohnala skutečnost, že se vyjádřil k tomu, co na Valném shromáždění v USA předvedla mladá eko-aktivistka Greta Thunbergová.

Ve svém příspěvku Jiří Ovčáček hovoří o nové totalitě a také o tom, jak se z jeho profesního konce někteří radují.

[wp_ad_camp_2]

„Vítejte v nové totalitě. Definitivně. ‪Dětský psychiatr Jaroslav Matýs se kriticky pustil do tématu „Greta“. Okamžitá „levicově-liberální“ protistřelba. A úspěšná. „Pokrokoví“ na sociálních sítích se právě teď radují z profesního konce „drzého“ lékaře,“ píše Ovčáček v postu, k němuž připojil vyfocený status sloupkaře Deníku Referendum Petra Bittnera.

Právě Bittner ve svém statusu naráží na to, že Matýs musel kvůli rozhovoru pro portál Info.cz, v němž zmínil Gretu, skončit. Sloupkař poté konstatuje, že doufá, že „v Info.cz (Matýs, pozn. red.) dostane minimálně sloupek, v němž bude pravidelně diagnostikovat klimatické aktivisty a poskytovat tak českému lidu konejšivý příběh o tom, že o svět za hranicí vlastního obýváku se může beztak zajímat jenom člověk s nějakou vadou“.

A věc měla další dohru, když si Bittner povšiml, že jeho status na sociální síti sdílel mluvčí Hradu. Na to pak sloupkař zareagoval následujícími slovy: „‚Vítejte v totalitě. Definitivně,‘ napsal na svůj Facebook Jiří Ovčáček, placený z veřejných peněz na nejvyšší PR pozici v zemi, a odešel natáčet další epizodu své vlastní talkshow.“

[wp_ad_camp_2]

Uvádí se, že MUDr. Jaroslav Matýs odstoupil ze všech klíčových pozicí, konkrétně z pozice člena Pracovní skupiny pro dětskou a dorostovou psychiatrii při Ministerstvu zdravotnictví ČR, z pozice člena a předsedy Výboru sekce Dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické společnosti ČLS JEP.

Psychiatr Matýs o vystoupení Grety

Kamenem úrazu se v Matýsově případě stalo jeho vyjádření o mladé aktivistce, kterou označil za nezralé dítě s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění. Srovnal ji také s autisty, protože ti podle něj „nerozpoznají, co je dobro a co je zlo. Oni nechápou, co je spravedlnost“. Podle něj tak šlo v jejím projevu o „naučené a získané formulace, ale ne prožitek“.

„Když se podíváte na její umělou mimiku, přehnanou gestikulaci, nacvičené úšklebky, lpění na stejných slovech a větách, intonacích… Všimněte si, jak málem brečí, a pak se to okamžitě srovná. To je typické pro autismus. Stejně tak, když se zaposloucháte do řeči. Typické pro autisty je, že jsou schopni ocitovat celé pasáže o čemkoliv, co je jejich téma. Třeba z pohádkové knihy celé kapitoly. Ale je to jen plochá intonace. Bez emocí,“ zaznělo v daném rozhovoru z úst psychiatra.

[wp_ad_camp_2]

​Na Matýse se však kvůli jeho výroku snesla vlna kritiky. Jedním z kritiků byl například Martin Schmarz, který byl přesvědčený, že Matýs porušil elementární mravní zásady – tedy neprovádět diagnózu na dálku a nezveřejňovat své názory na konkrétní osobu. Dalším, kdo věc okomentoval, byl zástupce šéfredaktora Respektu Petr Třešňák.

„Pan doktor Matýs svým pacientům nerozumí, dotýká se jejich důstojnosti a nectí etická pravidla. Vzhledem k jeho oficiálním funkcím v oblasti duševního zdraví očekávám silnou reakci odborníků,“ reagoval tehdy.

[wp_ad_camp_2]

Danou věc nenechali bez povšimnutí ani v magazínu ATYP. Ten na svých stránkách zveřejnil otevřený dopis, který byl zaslán ministrovi zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi. V daném dopisu signatáři poukazují na to, že nejde o první případ, kdy si na psychiatra Matýse stěžují. Jejich stížnost zatím ale vždy zůstala bez odpovědi. V souvislosti s dopisem tak vyzvali „oslovené odpovědné orgány k vyvození adekvátních opatření, které povedou k zásadní nápravě situace v dětské a dorostové psychiatrii a zajistí dětem erudovanou péči“.

A jak to vypadá, dosáhli svého. Matýs totiž odstoupil z klíčových funkcí.

Zdroj: Sputnik

Jak to řekl George Orwell: 

„Mluvit pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin.“

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.