Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Světločervené meteority nad Uralskými horami šokovaly svědky (VIDEO)
Již třetí meteorit za měsíc byl spatřen nad Jekaterinburgem v úterý večer, podle inženýra Vladilena Sanakojeva se však může jednat o podvod.
Hodně místních obyvatel hlásilo, že byli svědky jasného červenožlutého zářivého tělesa, které letělo nad Uralskými horami. Tento jev byl prý viditelný asi jen 6 — 7 sekund.
[wp_ad_camp_2]“Pravděpodobně to byl meteorit s velmi jasným zábleskem. Během tohoto měsíce už to byl třetí takový případ,” řekl Sanakojev.
Podle něj jsou takové jevy velmi vzácné, takže je také docela možné, že se jedná o falešnou zprávu.
“Nyní jsme se naučili dobře ovládat počítačovou grafiku, takže je nutné tento případ zkontrolovat a analyzovat,” vysvětlil expert.
Podle předběžných údajů, to může být meteorit, který shořel v atmosféře a jeho váha je odhadována na pouhých několik kilogramů.Sanakojev dodal, že taková tělesa neovlivňují činnost lidí, protože jsou poměrně malé. Proto pád meteoritu nebyl nebezpečný.
[wp_ad_camp_2]Zdroj: 1
Americká vláda pracuje na plánu, který má zachránit Zemi před případným dopadem asteroidu. Využít k tomu mají atomovou nálož, uvádí portál Digital Trends.
Spolupráce NASA, amerického národního úřadu pro jadernou bezpečnost a laboratoře pro zbrojní výzkum Ministerstva energetiky přivedla na svět nouzový program HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response). HAMMER (neboli kladivo) představuje vesmírnou loď vážící 8,8 tun, která má být schopná vychýlit dráhu asteroidu kinetickým nárazem, nebo v případě, že je asteroid je příliš velký, provést jaderný výbuch.
Vědci již vyslali první pokusnou misi. Ještě letos má bezpilotní vesmírná loď OSIRIS-REx, která startovala v roce 2016, dorazit k planetce Bennu. Podle výpočtů existuje nepatrná šance (1 ku 2 700), že Bennu 21. září 2135 zasáhne Zemi. Pokud by skutečně dopadla na zemský povrch tak by vyvolala výbuch o síle 1,13 gigatun, což je dvacetkrát silnější výbuch než test největší vodíkové bomby na světě. OSIRIS-REx však nemá asteroid vyhodit do vzduchu, ale pouze odebere vzorek a pošle ho zpět na Zem.
Mapování trajektorií planetek je velmi složitou záležitostí, neboť na ně působí různé gravitační síly a solární vítr. Proto vědci potřebují dost času na to, aby mohli zahájit skutečnou misi, která bude muset planetku vychýlit.
Včasné odhalení potenciálně nebezpečného objektu je proto jednou z hlavních priorit NASA, říká Richard Binzel z MIT. „Pokud máte více času, problém je mnohem jednodušší,” dodává Binzel.
https://sptnkne.ws/gWsK
—–
Terazky už můžeme v klidu spát, když o padající asteroidy se postará americká vláda a NASA.
Zrovna to mohla byť aj kozmická loď.