Kladli jste už otázku, proč je všude tolik fotografií celebrit, které si zakrývají jedno oko? Rozhodně to není náhoda. Znamení jednoho oka má totiž hluboký význam. Tento článek se zabývá původem a významem nepřehlédnutelného znamení „Jedno oko“.

Znak Jedno oko je jedním z nejčastěji se opakujících témat v masmédiích. Víme o stovkách jasných případů, kdy významní umělci, modelky, celebrity, politici a veřejně známé osobnosti pózovali se zakrytým jedním okem.

To znamení je všude: V hudebních videoklipech, na obálkách časopisů, na filmových plakátech, v reklamě… Množství těchto snímků je prostě ohromující. Vzhledem k těmto skutečnostem nemůže být opakovaný výskyt znaku Jedno oko prostě výsledkem náhody. Ve skutečnosti je zřejmá snaha, aby byl tento znak zobrazován všude.

Proč je tedy tento znak všude a co znamená?

Archetypální symbol

Turecký amulet „Nazar“, který se používá k odvrácení prokletí „zlého oka“. Podobné amulety lze nalézt v Portugalsku, Brazílii, Arménii, Ázerbájdžánu, Albánii, Alžírsku, Tunisku, Libanonu, Turecku, Řecku, Izraeli, Egyptě, Saúdské Arábii, Jordánsku, Bangladéši, Íránu, Iráku, Pákistánu, některých částech severní Indie, Palestině, Maroku, jižním Španělsku, Itálii, Maltě, Rumunsku, na Balkáně, v Levantě, Afghánistánu, Sýrii a Mexiku:

Lidské oko se jako symbol používá od počátku civilizace. Vyskytuje se ve všech dobách a kulturách. Carl Jung označil oko za klasický archetypální symbol. To znamená obraz, který je zakotven v kolektivním nevědomí lidstva. Podle jeho teorie lidé instinktivně reagují na archetypální symboly a nevědomě jim přiřazují určitý význam.

Pokračování článku: Symbolika jednoho oka: Původ a okultní význam

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.