Saif al-Islám (syn Muhammara Kaddáfího, jeden z nejvýznamnějších politiků před arabským jarem, který byl zavražděn v roce 2011) byl propuštěn praporem milice (domobrany) Abu Bakr Al Siddiq v rámci dohody o amnestii v červnu poté, co strávil více než pět let v zajetí. Jeho advokát Khalid al-Zaidi poskytl Sputniku exkluzivní rozhovor v Káhiře.

[wp_ad_camp_1]

Saif al-Islám je právě teď libyjskou nadějí a vrátí se do politiky, řekl právník druhého syna bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, pro Sputnik Arabic.

Podle Khalida al-Zaida je „současná situace je poznamenána absencí dialogu a porozumění o skutečném stavu věcí v této zemi a znamená, že Saif al-Islám Kaddáfí se vrací do politiky, aby se pokusil dosáhnout politického urovnání“ v zemi.

„Často se objevují zprávy, že Saif al-Islám opustil Libyi, ale to není pravda. Komunikuje s libyjskými vůdci, zástupci kmenů, aby dosáhli politického řešení a uklidnili konfliktní strany.“

Advokát také vysvětlil, že práce nejvýznamnějšího syna líbyjského posledního vůdce se značně liší od práce v Tunisku, kde v současné době probíhají jednání vedená OSN mezi vůdci soupeřících libyjských stran, aby se tak podpořili v požádavku vlády jednoty, která dosud nemá svůj vliv na většinu vojensky rozdrobeného státu.

„Vyjednávači nepracují na stabilizaci země, ale na vzájemných dohodách, brání své vlastní zájmy, které jsou daleko od zájmů obyčejných Libyjců“, řekl al Zaidi a dodal, že „jsou to zájmy cizích států, které těží pouze z prodloužené libyjské krize, které se projevují během rozhovorů.“

„Líbyjčané od těchto rozhovorů nic neočekávají, protože jim sedm let neposkytly žádné výsledky. Přinášejí jen utrpení, válku, ničení a hlad.“

Pan al-Zaidi také tvrdil, že Saif Kaddáfí není podporován politickými silami, ale obyčejnými Libyjci. „Všichni Libyjci jsou po zuby ozbrojeni, všechny kmeny mají opravdové arzenály …“ Saif al-Islam se bude spoléhat na vůli obyčejných Libyjců účastnit se bojů proti teroru a stabilizovat situaci v zemi.“

„Většina kmenů čeká na akci od Saif al-Islama, právě teď je to jediná naděje pro obyvatele země.“

[wp_ad_camp_1]

Co se týče současného pobytu druhého syna Muammara Kaddáfího, advokát řekl, že netráví celý svůj čas pouze na jednom místě, ale cestuje po celé zemi, setkává se s lidmi, kmeny a místními vůdci. Vyvrátil také tvrzení, že Saif al-Islám utekl do Egypta nebo kamkoliv jinam: „Nikdy neodešl a nikdy neodejde z Libye,“ uzavřel právník.

Překlad: tereza. Zdroj: 1

Destabilizovaná Libye pomohla Chazarům k přesunu ekonomických migrantů do Evropy, byl to jejich plán od začátku. Muhammar Kaddáfí jim překážel, tak ho zabili. Doufejme, že jeho syn udělá už konečně obrat k lepším zítřkům. 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.