Výsledky studie prováděné metodou Wima Hofa naznačují, že se člověk může naučit vědomě ovládat svůj imunitní systém. Wim Hof je nizozemský světový rekordman, který se proslavil svou schopností odolávat chladu. Pro svou neuvěřitelnou odolnost vůči chladu je často označován jako “ledový muž”.

Jeho metody zkoumali vědci pod vedením Mathijse Koxe z lékařského centra Radboudovy univerzity v nizozemském Nijmegenu.

Tyto techniky jsou velmi podobné tibetským technikám tummo (jóga vnitřního srdce) a zahrnují meditaci třetího oka, dechová cvičení a vystavení se chladu.
Výše uvedené techniky byly použity při výcviku 12 dobrovolníků, aby se zjistila jejich schopnost zbavit se infekcí.

Studie se zúčastnilo celkem 24 osob, z nichž 12 bylo proškoleno a 12 tvořilo kontrolní skupinu, která neprošla žádným školením. Všichni byli podrobeni infekčním testům, při nichž byli záměrně infikováni kmenem bakterií, který způsobuje příznaky podobné chřipce.

Studie dopadla nad očekávání vědců

Výsledkem bylo, že dobrovolníci, kteří prošli tréninkem Hofovy metody, vykazovali méně a méně intenzivních příznaků chřipky než ti, kteří tréninkem neprošli. Vědecký časopis PNAS, v němž byla studie publikována, uvádí: „Trénovaní jedinci produkovali méně bílkovin spojených se zánětem a větší množství interleukinu-10, bílkoviny bojující proti zánětu. Dosud se mělo za to, že autonomní nervový systém, ani vrozený imunitní systém, nelze ovlivnit vůlí. Současná studie však prokázala, že díky provádění praktik, naučených během krátkodobého tréninkového programu, lze tyto dva systémy skutečně ovládat vůlí.”

Ortodoxní neurobiologové a imunologové byli skeptičtí. Domnívali se, že studie zaměřená na zkoumání interakcí mezi nervovým a imunitním systémem je oblastí, která se „nachází někde ve stínu”.

Pokračování článku: Tajemství člověka, který ovládá imunitní systém vůlí své mysli

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.