Podle oficiální stránky Úřadu vlády ČR je premiér Babiš za velkou louží na návštěve USA. Setká se s prezidentem Trumpem a ředitelkou CIA Haspelovou. Co myslíte, přiveze „návody“ na jisté situace, jak je řešit a neřešit? Bude zajímavé sledovat jeho kroky po návratu. Aby se nám nevrátil třeba jeho klon. S tím mají amíci zkušenosti…

5.–9. března 2019: Premiér Andrej Babiš navštíví USA

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš v úterý 5. března 2019 odlétá do Spojených států amerických na třídenní pracovní cestu. Setká se s řadou zástupců inovativních společností, se kterými bude jednat o Inovační strategii 2019-2030. Zároveň přijal pozvání amerického prezidenta k návštěvě Bílého domu, kde budou oba státníci jednat o vztazích mezi Českou republikou a USA. 

[wp_ad_camp_2]

První den plánovaného programu se český premiér setká se zástupci Americké obchodní komory, kterým představí Národní inovační strategii ČR. Na tomto setkání budou zastoupeny společnosti jako Cisco, Honeywell, Rockwell Automation, General Electric Czech Republic & Slovakia GE, Google, MetLife nebo Bell Helicopter. Později se Andrej Babiš sejde s ředitelkou Národní nadace pro vědu, se kterou bude hovořit o možnostech financování výzkumu a spolupráci s Grantovou agenturou ČR. Na Marylandské univerzitě se předseda vlády setká s vrcholnými akademiky a vedoucími jednotlivých projektů programu pro umělou inteligenci.

Pracovní snídaní s americkými investory bude zahájen druhý den návštěvy. Při této příležitosti budou představeny plány investic v České republice. Hlavním bodem programu ovšem bude odpolední návštěva premiéra České republiky v Bílém domě, kam byl pozván prezidentem USA Donaldem Trumpem. Jedná se o první návštěvu českého premiéra v Bílém domě od roku 2014. Andrej Babiš bude s prezidentem Trumpem v rámci bilaterálního jednání diskutovat o česko-amerických politických a ekonomických vztazích i o obranné a bezpečnostní spolupráci obou zemí. Odpoledne premiér vzdá úctu památce prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u příležitosti výročí jeho narození.

[wp_ad_camp_2]

Během posledního dne návštěvy v USA se premiér setká s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou a následně i s šéfem republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevinem McCarthym. Po prohlídce Kapitolu předseda vlády poobědvá s několika členy Sněmovny reprezentantů. Následně se setká s vedením Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti a poté bude jednat se zástupci významných amerických židovských organizací. Odpoledne pak premiér navštíví 1776 Incubator v Crystal City a českou společnost CloverDX.

Na pracovní cestě do USA bude premiéra doprovázet manželka. Monika Babišová mimo společný program navštíví Boys and Girls Clubs of America nebo Walter Reed National Military Medical Center.

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.