Uzbek Rachmat Akil, který loni podle obžaloby vrazil v centru švédské metropole Stockholm nákladním automobilem do davu lidí, se ve středu označil za „vojáka“ a obhajoval své jednání. Informovala o tom agentura DPA. „Je to všemocný Alláh, který nás bude soudit a vysvětlovat, co jsme udělali správné nebo nesprávné,“ řekl Akil během středečního jednání. Uzbek takto odpověděl po výzvě, zda má nějaký odkaz směrem k přeživší po útoku.

[wp_ad_camp_2]

Zopakoval také své dřívější prohlášení o tom, že jeho cílem bylo, aby Švédsko přestalo podporovat vojenské aktivity v boji proti džihádistické skupině Daeš na Středním východě.

Při útoku ukradeným nákladním autem v stockholmské pěší zóně zahynulo 7. dubna pět lidí a 15 dalších utrpělo zranění. Hlavním podezřelým je Akil, který se ke spáchání tohoto činu přiznal.

Uzbek Akilov, který měl v době útoku 39 let, vyslýchali ve středu několik právníků zastupujících mnoho ze 150 osob, které byly během tohoto útoku vystaveny ohrožení života nebo utrpěli zranění.

Prokuratura minulý týden uvedla, že dnes 40letý Akil slíbil těsně před spácháním tohoto útoku věrnost IS. Akil ve středu řekl, že přísahu stále dodržuje. Akil si byl podle DPA ve středu vědom toho, že organizace Daeš se ke spolupráci na jeho útoku nepřihlásila. Akil to vysvětlil se slovy: „Je to vůle Boží.“

Obžalovaný svému právnímu zástupci Johanovi Eriksson řekl, že útok se rozhodl spáchat poté, co viděl filmy o útocích na podporovatele Daeš. A protože nemohl odcestovat do Sýrie, zaútočil ve Stockholmu.

[wp_ad_camp_2]

Proces s obžalovaným Uzbekem začal u soudu ve Stockholmu 13. února. Skončit by měl 9. května a vynesení rozsudku se očekává někdy před začátkem léta.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.