Tradice tetování v Evropě a západních zemích je poměrně dlouhá. Dnes se tato móda rychle šíří i do ostatních koutů světa, zvláště mezi mladými lidmi. Avšak mnohé studie poukazují na vážné škodlivé účinky inkoustů používaných na tetování. Důvodem bývá nesprávný výběr typu barvy. Některá barviva totiž obsahují nebezpečné smrtící látky, které vyvolávají rakovinu a řadu dalších zdravotních komplikací. S tímto vážným, přímo ohromujícím obviněním, přišla skupina specialistů z britské Organizace obecného zdraví.

[wp_ad_camp_2]

 

Podle nejnovějších výzkumů se ukazuje, že rizikové nanočástice z barev používaných k tetování, se často akumulují ve slezině, v krvi a v ledvinách. Tím se výrazně oslabuje schopnost těla zbavovat se toxinů.

Nebezpečí modrých, červených a zelených barev
Současný výzkum souhlasí s dřívějšími studiemi vědců z Dánska a USA. Ti objevili rizikové látky v modrých tetovacích barvách, konkrétně kobalt a rtuť. Kobalt se vyskytuje spíše v modrých barvách, zatímco rtuť více v červených a zelených.
Výzkumníci proto požádali úřady, aby důsledněji kontrolovali používání uvedených barev při výrobě tetování.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Nebezpečí černých barev
Studie provedená Dr. Georginou Serupy z Kodaně ukázala, že rakovinotvorné látky se našly až ve 13 z 21 nejčastěji používaných černých inkoustů na tetování. Černá barva se totiž často vyrábí za použití chemikálie s názvem benzopyren. Při pokusech na zvířatech se ukázalo, že benzopyren vyvolává rakovinu kůže.


Asi 1 z 10 lidí, kteří se nechali tetovat, zažili zdravotní problémy spojené s tetováním

Tetování může způsobit infekce, svědění, otok a zarudnutí, jak ukázala malá studie v červnovém čísle časopisu Contact Dermatitis. Mnoho lidí ve zmíněné studii zažilo komplikace, které přetrvávaly ještě celé roky poté.

„Nejsem vůbec anti-tetovač. Domnívám se, že tetování je krásné, “uvedla spoluautorka studie Dr. Marie Leger, dermatologka na New York University Medical Center v New Yorku. Ale lidé by měli vědět, že existují určitá rizika.”

 

Pokračování zde: Aluška.org – Tetování představuje zdravotní riziko

[wp_ad_camp_2]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.