Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Tradiční čínská medicína přitahuje zájem nové generace
Stále více mladých lidí vyhledává tradiční metody, aby si ulevili od bolesti a dalších zdravotních potíží.
V polovině července stála v ambulantní hale nemocnice tradiční čínské medicíny v provincii Ťiang-si v Nan-čchangu dlouhá fronta. Mnoho pacientů, včetně velkého počtu mladých lidí, přicházelo na sanfutie.
Sanfutie je léčebná metoda tradiční čínské medicíny (dále TČM), která se podává uprostřed léta. Spočívá v přikládání malých čtvercových bylinných náplastí nebo obvazů na různá místa na zádech a krku.
„Sanfutie se obvykle aplikuje v tříletých cyklech, přičemž pro dosažení lepších výsledků je třeba ji po tuto dobu aplikovat nepřetržitě,“ uvedla jednatřicetiletá Xu Maolin, která sanfutie poprvé vyzkoušela loni a nyní se léčí druhým rokem.
Období sanfu neboli „psích dnů léta“ označuje podle čínského lunárního kalendáře nejteplejší část léta. Letos nastalo od 15. července do 14. srpna. Podle teorie tradiční čínské medicíny jsou dny sanfu vynikajícím obdobím pro zachování zdraví a léčení nemocí.
„Od dětství jsem trpěl alergickou rýmou a během podzimu a zimy jsem jí každé ráno a večer trpěl, což bylo nepříjemné,“ řekl Xu. „Loni jsem na doporučení kolegyně poprvé vyzkoušela léčbu sanfutie a má rýma se zlepšila, cítila jsem se dobře.“
Původně si prý myslela, že se jedná o léčbu, kterou podstupují pouze starší lidé, ale později zjistila, že její předsudky byly mylné. „Sanfutie využívá mnoho lidí v mém věku a je tak populární, že musím vstávat velmi brzy, abych se objednala,“ řekla.
Nárůst popularity
V poslední době roste v Číně mezi mladými lidmi zájem o tradice a na titulní stránky novin se dostávají pohledy na masérská oddělení předních nemocnic v Pekingu a v Šanghaji.
Někteří z těchto mladých lidí sdílejí na internetu příspěvky, v nichž prohlašují: „I během polední pauzy se snažím chodit na masáže“ a „Nikdy by mě nenapadlo, že se v tak mladém věku zamiluju do masáží.“
Kromě masáží je mezi mladou generací stále oblíbenější také akupunktura.
Podle údajů zveřejněných společností CCTV Finance se v roce 2023 spotřeba související se zdravím umístila na třetím místě v žebříčku spotřebitelských preferencí mladých lidí ve věku 18 až 35 let.
Zpráva o výdajích generace Z na výživu v roce 2022 naznačila, že mladí lidé se aktivně zapojují do spotřebitelského chování zaměřeného na zdraví.
Yuan Shuwu z okresu Fushan v Linfenu v provincii Shanxi se letos v létě přesvědčila o účinnosti léčby TČM.
Před několika měsíci si doma při přenášení těžkých předmětů vymkla ruku. Druhý den ráno měla hřbet pravé ruky oteklý a nemohla hýbat oblastí pod pravým loktem.
Rozhodla se vyzkoušet tradiční léčbu a vydala se do okresní nemocnice TČM.
„Poté, co jsem lékařce vysvětlila svou situaci, požádala mě, abych se posadila. O mé ruce nic neříkala, jen mi neustále masírovala pravou stranu krku,“ uvedla Yuan.
„Pak mi řekla, že vysoký tlak na krk po dlouhou dobu způsobil únavu šlach na pravé ruce a stimulace z přenášení věcí je narušila,“ dodala.
Lékařka její stav léčila akupunkturou.
„Zavedla mi jehlu do pravé strany krku. Připadala jsem si jako ve scéně z filmu o bojových uměních, kde se usměrňuje energie. Z krku mi proudila elektřina až do lokte a nakonec se dostala až do konečků prstů,“ řekla Yuan.
„Při zavádění jehly se lékařka vyptávala na můj stav a po ošetření jsem byla okamžitě schopna pohybovat pravou rukou.“
Pro Yuan to byla první zkušenost s akupunkturou.
„To zcela změnilo mé chápání TČM. Mám pocit, že TČM má hluboké znalosti o fungování lidského těla. Mám v úmyslu dále zkoumat TČM čtením knih nebo příležitostnými konzultacemi s lékaři TČM, abych se dozvěděla více o tom, jak zlepšit svůj celkový zdravotní stav,“ řekla.
Zhou Yunxian, vedoucí lékař Ústavu akupunktury a moxování Čínské akademie lékařských věd, zaznamenal v posledních letech rostoucí trend mladých lidí, kteří vyhledávají léčbu TČM, ve srovnání s minulostí.
„TČM je velmi účinná při léčbě nemocí, zejména při zmírňování příznaků, jako je bolest. V dnešní době jsou mladí lidé pod velkým tlakem a nezdravé návyky, jako ponocování a dlouhodobé sezení v práci, jim často způsobují fyzické potíže.“
„Bolesti šíje a dolní části zad se staly běžnými profesními potížemi mnoha kancelářských pracovníků. Akupunktura a masáže mohou tyto příznaky účinně zmírnit,“ řekl 86letý lékař.
Pěstování povědomí
O rostoucí oblibě TČM mezi mladými lidmi svědčí i její větší zastoupení v televizních pořadech.
Jednoho zářijového odpoledne se v nemocnici tradiční čínské medicíny v provincii Ťiang-si shromáždil dav lidí. Nemocnicí procházelo několik mladých herců a jeden známý lékař TČM.
Chen Rixin, bývalý děkan školy akupunktury a masáží na Univerzitě tradiční čínské medicíny v Jiangxi a tvůrce terapie moxováním vedl konzultace s pacienty.
„Technologie dnes postupují velmi rychle, ale kouzlo tradiční medicíny zůstává nezměněno. Takové televizní pořady jsou skvělé, protože ukazují, že mladí lidé TČM přijímají a oceňují,“ řekl Chen.
„Mladí lidé mohou lépe porozumět tradiční medicíně a kultuře, která za ní stojí,“ dodal.
Zdůraznil, že lidé si musí pěstovat povědomí o svém zdraví a rozvíjet schopnost řídit ho, což je známé jako „kvocient zdraví“.
„Moudrost TČM v oblasti péče o zdraví je neocenitelná. TČM například radí, že každé roční období má jedinečné vlastnosti a člověk by měl konzumovat sezónní potraviny a upravit životní styl tak, aby byl v souladu s přírodou, což podporuje fyzickou a duševní harmonii,“ řekl Chen.
Čeng Chuej-pching, 26letá kancelářská pracovnice z Nan-čchangu, si od loňského roku osvojila zdravý životní styl založený na TČM.
„Stále sedíme, ponocujeme a čelíme značnému pracovnímu tlaku. Po ukončení studia jsem přibrala 10 kilogramů. Od loňského roku o sebe začínám postupně pečovat,“ řekla.
Léčivé nápoje, jako suanmeitang (šťáva z kyselých švestek) a čaj z bobulí goji, si oblíbila generace Z, včetně Čeng, která hledá cenově výhodný lék pro svůj moderní životní styl.
„Ráno piji vodu z červených fazolí a semínek coixu, abych rozptýlila vlhkost, a často si vařím vodu z kodonopsisu a astragalu s červenými datlemi, abych získala více energie a posílila svou imunitu. Těmto zdravotním čajům dávám přednost před mléčným čajem; jsou zdravé a cenově výhodné,“ řekla Čeng.
Přestože popularita TČM roste, lékař Chen zdůraznil důležitost správného vedení.
„Například u moxování je třeba vědět, kdy a jak ho aplikovat, což vyžaduje specifické znalosti. Jakmile si mladí lidé vytvoří povědomí o zachování zdraví pomocí TČM, musí lékařská komunita poskytnout vědecké vedení a účinně šířit ty správné znalosti.“
Zdroj: chinadaily.com.cn
1. „Čas jako samostatná, nezávisle existujúca veličina neexistuje. Vo vesmíre prebiehajú procesy, ktoré trvajú. Rôzne procesy majú rôzne trvanie v prostore a procesy sú rôznymi spôsobami navzájem prepojené s priestorom, v ktorom existujú. Zároveň neexistuje žiadna nezávislá hodnota vo forme času, která ovplyvňuje tieto procesy. Od klíčenia semena stromu až po rozpad jeho rozkladajúceho kmeňa na mikroelementy je to len „proces“ jeho života. Tento proces je nezvratný, pohybuje sa iba jedným strom. Žiadny „čas“ ho nedokáže vrátiť spät, zastaviť, natiahnuť, alebo urychlit. Ale proces života stromu sa dá přerušit silou. Vyrežeš ho. Lenže čas s tým nemá nič společné. Životné podmínky sa dajú zmeniť. Teplota, alebo tlak. Strom bude žiť dlhšie, alebo naopak, menej, ale čas s tým nemá nič společné. Stále existujú spôsoby ako spomaliť alebo urychlit proces jeho života. Strom je možné umístnit do úplne iného prostredia silových polí, keď každá, najmenšia častica jeho tela bude vibrovať s frekvenciou, buď veľmi vysokou, alebo veľmi pomalou. Potom bude pre nás, vonkajších pozorovateľov, kterí sa nachádzame v obvyklom prostredí silových polí a čiar, a v ich obvyklom frekvenčnom rozsahu, život tohoto stromu přebiehať veľmi rýchlo, alebo sa bude ťahať donekonečna. Všetko závisí od frekvencie vibrácií silových linií pôsobiacich na objekt, to znamená na strom. Pre životný cyklus budú mať význam iba priestor, hmota s rôznymi úrodami hustoty, silové polia a ním prenikajúce línie. Práve oni určia obdobie existencie stromu vo svete Jav.… Číst vice »
2. „V novinách bol jeden príbeh o mužovi, ktorý šiel do lesa na huby. A keď sa večer vrátil domov, takmer nespoznal svoj domov. Starnúca manželka rozprávala, jako před štyridsiatimi rokmi odišiel do lesa, a už sa nevrátil. Muž povedal, že to bolo len hodinu alebo dve predtým, jako sa trochu stratil po zbere húb, a potom sa vrátil domov. To znamená, že tento chlap se dostal..“ „…Dostal se pod vplyv „víru sílových línií“. Takéto víry majú takú frekvenčnú zložku, ktorej vplyv môžu biologogické procesy urychlit alebo spomaliť. Ak sa po vstupe do takého víru urýchlia procesy životného cyklu vo vzťahu k iným objektom mimo toho víru, potom pre pozorovateľa zvonku môžu biologické procesy urychlit alebo spomaliť.“ „Takéto zóny by bolo potrbné uzavrieť ostnatým drôtom!“ „Tým sa to nevyrieši. Jako každý vír, aj tieto zóny vznikajú náhle a náhle miznú. Navyše vírová zóna, jako niečo samostatné, nie je viditelná, protože sa nachádza v inom frekvenčném rozsahu silových polí Navi a ich línií. Tých silových polí, ktoré ľudia objavia neskôr.“ „… Víry sa objavia nečakane pod vplyvom vonkajších faktorov. Pohybujú sa tiež náhle a rovnako rýchlo aj zmiznú. To vysvětluje skutočnosť, že ľudia o opuštění takej vírívej zóny veria, že sú stratení, pokiaľ ide o les. To znamená, že opustia zónu na úplne inom mieste, daleko od miesta, kde vošli. Niekedy to môžu byť tisíce kilometrov od… Číst vice »
to tučně podtržené mi něco připomenulo a objasnilo….
„Ľudia sa nenaučia generovať tieto polia a ovládať ich. Nemôžu, kým nedosiahnu určitú úroveň rozvoja. …kým si väčšina ľudí neuvedomí a neuvidí samých seba, teda svoje místo v architektúre vesmíru.
Jak se vyvíjela porodnost mezi lety 2021 a 2023 ve skupině očkovaných žen? Kolik žen, které přijaly nějakou dávku vakcíny proti covidu o devět měsíců později porodilo? Proč mají vakcinované ženy nižší úhrnnou plodnost než nevakcinované ženy a navíc se jim snižuje dramaticky rychleji než nevakcinovaným ženám? Už víme, že to má příčinnou souvislost s očkováním proti covidu, a pokles narozených dětí se nezastavuje.
https://www.nespokojeny.cz/zeny-vakcinovane-proti-covidu-maji-nizsi-uhrnnou-plodnost-nez-nevakcinovane-zeny/