Film Třinácté patro je Německé drama z roku 1999. Vypráví o hlavním hrdinovi Douglasovi, který zjistí, že žije v matrixu. Film začíná vraždou jeho nadřízeného, se kterým Douglas, spolu s dalším zaměstnancem, společně pracují na simulaci skutečného světa. Vytvořili důmyslný program, na kterém běží město Los Angeles v roce 1937. Pomocí speciální komory je možné, aby tvůrce hry do simulace vstoupil a prožíval tento umělý svět jako realitu.

Douglas při pátrání po tom, kdo zabil jeho nadřízeného, odhalí, že simulace, kterou vyvinuli, je ve skutečnosti živá. Že to nejsou jen elektronky, ale že lidé uvnitř jsou skuteční, mají povahy, cítí bolest, zlost a mají i duši… Na to samé ostatně přišel i jeho nadřízený, který předtím, než zemřel, zanechal Douglasovi v simulaci u barmana dopis, kde vysvětluje, že svět, ve kterém žijí, je také umělý. Že má jet až na samý okraj simulace, na místo kde nikdy předtím nebyl a dozví se pravdu.

Tento dopis ale napáchá v simulaci potíže, protože barman, který měl dopis pouze uschovat a poté předat adresátovi až si pro něj přijde, si jej přečetl. Domníval se, že tento dopis mluví o jeho světě a tak se vydal na okraj Los Angeles, kde zjistil, že simulace končí. Pochopil, že nežije v reálném světě a přišel z toho o rozum.

Je to stejné, jako v klasickém matrixu, kdy Morfeus řekne Neovi, že většina lidí není na odpojení připravená.

Jenomže barman neví, že ve skutečnosti dopis nemluvil o jeho světě. Dopis mluvil o světě, ze kterého pocházel Douglas i jeho nebožtík nadřízený! Postupně se ukáže, že i Douglas sám žije v simulované realitě, do které vstupují ti, kteří vytvořili jeho svět.

Setkává se se ženou, která je ze skutečného světa a ta mu odhalí, že těchto simulovaných světů jsou tisíce, avšak pouze tento, ve kterém žije Douglas, byl schopen vytvořit druhou úroveň simulace, tedy simulaci v simulaci.

Pokračování článku: Třinácté patro: Film o probouzení se z matrixového snění

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.