Americký prezident Donald Trump je ochoten zrušit sankce uvalené proti Moskvě za podmínky, že Rusko bude spolupracovat se Spojenými státy. Prohlásil to v exkluzivním rozhovoru pro agenturu Reuters.
[wp_ad_camp_2]

 

Podle slov amerického prezidenta by měla Moskva učinit kroky vedoucí ke spolupráci s Washingtonem v Sýrii a na Ukrajině.

USA pod různými záminkami zavedly velké množství sankcí proti Rusku. Část těchto opatření se zavádí na pokyn prezidenta a ten má pak právo je odvolat. Druhá část však byla zavedena v souladu se zákonem „O odporu protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí“, který schválil Kongres, a tato část tak nemůže být zrušena bez souhlasu zákonodárného orgánu.

Nedávno MZV USA vyhlásilo další sankce proti Moskvě kvůli tomu, že Rusko prý použilo chemickou zbraň v anglickém městě Salisbury. Omezení se budou skládat ze dvou balíčků. Kromě toho byl Kongresu předložen návrh zákona s celým souborem protiruských opatření včetně sankcí proti novému ruskému státnímu dluhu a státním bankám.

Podle slov Dmitrije Peskova poškozují podobná omezení bezesporu celý mezinárodní obchod.

Mluvčí ruského prezidenta přitom varoval, aby se nepředbíhalo, pokud jde o reakci Kremlu.

„Budeme dělat to, co vlastně vždy dělá prezident Ruské federace — dělá vše, co nejlépe odpovídá zájmům naší země,“ podotkl.

Spojení nových amerických sankcí s incidentem v Salisbury označili v Kremlu za nezákonné za nepřijatelné a na Ministerstvu zahraničních věcí RF dokonce za vykonstruované.

Reakce Mosky

Rusko jako žádná jiná země na světě přináší vklad do urovnání situace v Sýrii, řekl tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov v rámci komentáře k vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Co se týče syrských záležitostí, tak žádná jiná země na světě nepřináší takový vklad jako RF do politicko-diplomatického urovnání situace v Sýrii, normalizace života a vytvoření podmínek k aktivnímu návratu uprchlíků. Tady je třeba skutečně chápat, o co jde,“ řekl Peskov v rámci komentáře k Trumpovým slovům o ochotě zrušit sankce proti Moskvě, jestliže Rusko podnikne kroky ke spolupráci s USA v takových otázkách, jako je Sýrie a Ukrajina.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.