Výsledek obrázku pro syrian rebels

[wp_ad_camp_1]

Bílý dům vydal pokyn pro CIA aby zastavila vojenskou podporu ozbrojených skupin, které jsou spojeny se Svobodnou syrskou armádou (FSA), spolkem stojícím v opozici syrskému prezidentovi Basharu al-Assadovi. Někteří věří, že tento krok znamená změnu v americké politice pod vládou prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Velitelé syrských rebelů však říkají, že věří že tento krok je dočasný a jejich vojenská moc bude opět obnovena. Po několik let CIA poskytovala výcvik a ostatní formy podpory pro skupiny povstalců v Sýrii, jako je Nová syrská síla (New Syrian Force), která působí pod záštitou FSA. Kromě výcviku americká pomoc také zahrnovala vyzbrojování lehkou i těžkou municí, včetně protitankových střel, min a granátů.

Nicméně se zdá, že CIA byl téměř před měsícem instruována Bílým domem zmrazit veškeré metody podporující tyto povstalecké skupiny. Dopisovatelé z Reuters news agency uvedli, že změna v politice byla potvrzena v rozhovoru s velitelem pěti ozbrojených povstaleckých skupin působících v rámci FSA. Těmto velitelům, jak uvádí Reuters, nebyl udán žádný oficiální důvod pro náhlé ukončení podpory CIA. Změna se udála paralelně s výměnou stráží v Bílém domě, kdy na místo Baracka Obamy usedl Donald Trump. Někteří ve Washingtonu, stejně tak jako někteří členové povstaleckých frakcí v Sýrii, se obávají, že změna v přístupu CIA by mohla naznačovat obšírnější posun ve strategii Bílého domu. Během své volební kampaně Trump často opakoval, že by ukončil americkou otevřenou i skrytou podporu FSA a místo toho se soustředil na poražení Islámského státu.

https://www.youtube.com/watch?v=kjyXKkzfkwg

 

Velitelé povstalců však sami Reuters řekli, že zastavení podpůrných prostředků CIA bylo kvůli vlně obnovených útoků  proti nim, které iniciovalo hnutí Jabhat Fateh al-Sham (pozn. překl.: al-Nusra), sunnitská militantní skupina, která byla dříve spojována s al-Káidou. Rebelové se vyjádřili, že CIA se obávala, že zbraně poskytnuté FSA by mohly skončit v rukou militantních džihádistů a proto dočasně zmrazila svoji podporu, dokud Jabhat Fateh al-Sham nebude moci být potlačen silami FSA. Reuters publikoval komentáře dvou anonymních úředníků, kteří byli obeznámeni s operacemi CIA v Sýrii. Poskytli tisku informace o tom, že zmrazení programu CIA „nemělo co dělat s lednovým nahrazením Baracka Obamy Donaldem Trumpem“. Navíc, píše Reuters, politika Donalda Trumpa v Sýrii zůstává neznámá. Několik novin a zpravodajských agentur kontaktovalo CIA s otázkou na komentáře, ale agentura ve středu všechny žádosti zamítla.

Výsledek obrázku pro trump and syrian rebels

[wp_ad_camp_1]

 

přeložila: raja

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.