Americká vláda dočasně odvrátila hrozbu akutního nedostatku financí a omezení provozu federálních úřadů. Obě komory Kongresu ve čtvrtek schválily provizorní financování federálních úřadů na následující dva týdny. V opačném případě hrozilo, že nebudou mít od soboty vládní úřady a instituce peníze na provoz. Jednání o rozpočtu na celý následující rok však žádnou konkrétní dohodu nepřineslo, uvedla agentura AP.

[wp_ad_camp_2]

Republikáni prosadili navýšení vládního rozpočtu o peníze nutné na provoz do 22. prosince navzdory téměř jednotnému odporu menšinových demokratů. Díky tomu nebude muset vláda omezovat provoz úřadů, ale ani národních parků či muzeí, což reálně hrozilo.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa však potřebuje schválit rozpočet, který by jí zajistil finance na celé současné fiskální období, tedy do konce září 2018. Republikánští i demokratičtí kongresoví vůdci označili své čtvrteční jednání o rozpočtu za produktivní, ke shodě na jeho přijetí však nedospěli.

Demokraté podle šéfky sněmovní menšiny Nancy Pelosiové trvají na tom, aby byl s rozpočtem schválen i zákon zajišťující právní ochranu cizinců bez platných dokumentů, které do USA přicestovaly jako děti. Republikáni, kteří usilují o dohodu na dlouhodobém financování zvláště kvůli navýšení peněžních zdrojů pro armádu, by však chtěli téma mladých imigrantů oddělit od rozpočtu a podporu demokratického návrhu podmiňují zpřísněním ochrany hranic.

Podle amerických médií je reálné, že 22. prosince, kdy provizorium schválené ve čtvrtek skončí, bude nutné hlasovat o dalším krátkodobém financování úřadů do konce ledna. Není totiž jisté, zda jsou obě strany schopny dospět k dohodě o rozpočtu do Vánoc nebo až v lednu.

Zdroj: 1

Otázkou není, zda USA zbankrotují, ale kdy zbankrotují. Dle Fulforda jim další ultimátum vyprší 16. prosince 2017. Je vidět, že v lodi jménem Spojené státy americké jsou obrovské díry. Myslím si však, že záplaty nebudou stačit. 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.