;

Ve středu 6. 6. 2018 zahájila americká sociální síť Twitter cenzuru několika desítek serverů v České republice a na Slovensku [1]. Když se někdo pokusí tweetnout URL odkaz na článek z Aeronetu, Parlamentních listů, AC24, ze Zvědavce nebo ze slovenského serveru Zem a vek, tak se uživateli objeví chybová hláška: „Tento požadavek vypadá jako automatizovaný. V zájmu ochrany uživatelů před spamem a škodlivými aktivitami nemůžeme v tuto chvíli požadavek dokončit. Zkuste to ještě později.“

 

 

Již ve středu nás začali čtenáři upozorňovat na tento problém a měli jsme za to, že se jedná o technický problém způsobený novou verzí Twitter API, která byla nasazena poté, co v EU vstoupilo v platnost nařízení GDPR. Jenže jak se ukázalo včera, není to technický problém, ale cenzura, protože stejný problém postihuje desítky dalších alternativních serverů v České republice a na Slovensku. Již včera se americký vydavatel našeho serveru skrze právníka telefonicky obrátil na support Twitteru. A tohle jsme zjistili.

Twitter býval jiný, svobodný. Dnes je z něho stroj na pošlapávaní svobody slova.

Společnost Twitter našemu právníkovi sdělila, že jedná v souladu s evropskými předpisy, ale problém prý mohl nastat na straně smluvních partnerů, kteří pomáhají Twitteru identifikovat na jeho síti “závadný a potenciálně škodlivý obsah”. Právník našeho vydavatele požádal o kontakt na některého z těchto partnerů a dostali jsme odkaz na jistého “Jana Urbancika”, bez háčků a čárek. Nikoho takového podle paměti asi neznáte, ale když si zadáte do internetového vyhledávače “Ján Urbančík”, okamžitě bude jasné, kam vítr vane.

 

 

Jan Urbančík je totiž ředitelem slovenského projektu Konspiratori.sk [1], který vytvořil seznam více než stovky českých a slovenských webů, které prý šíří ruskou propagandu, dezinformace a konspirace. Podle slov operátorky Twitteru, která se našemu právníkovi představila jako “Šami Tadžal” (se silným indickým akcentem, jméno podle právníka nebylo prý srozumitelné), může být některý obsah na Twitteru blokovaný v závislosti na “various input data”, tedy v závislosti na rozličných vstupních datech od partnerů Twitteru. Od serveru Konspiratori.sk přebírá seznam webů i spamová brána Virusfree, která podle toho potom zahazovala emaily na Bakalových freemailech. O kauze jsme psali zde.

Twitter neblokuje české a slovenské servery přímo, ale ve spolupráci s partnerskými organizacemi v ČR a na Slovensku

Právník našeho vydavatele si proto vyžádal kontaktní adresu na právní oddělení Twitteru, kam budeme směřovat další komunikaci ve věci předžalobní výzvy. Naše redakce zaslala email s dotazy Janu Urbančíkovi na jeho email, který se nám podařilo zjistit, ale na odpovědi zatím čekáme. Twitter totiž blokuje i Petra Hájka a jeho Protiproud, tedy bývalého mluvčího prezidenta Klause a zástupce šéfa Hradní kanceláře. Rozsah blokace se pokusili zmapovat Ondřej Kokeš a Josef Šlerka (z Lidových novin) a jejich nález [2] potvrzuje informace, které včera obdržel náš právník.

Seznam Twitterem blokovaných webů se opravdu do značné míry shoduje se seznamem na slovenském serveru Konspiratori.sk. Náš administrátor ihned začal testovat API infrastrukturu Twitteru a zjistil, že Twitter neprovádí resolving odkazů vkládaných do tweetů, čehož se dá využít k obejití této blokace Twitterem. Jednoduše stačí jít na Bitly.com nebo TinyURL.com a vložit odkaz na Aeronet (nebo jiný blokovaný server) do zkracovače a výsledný zkrácený link potom tweetnout. Funguje to bez problému.

Seznam CZ a SK blokovaných webů pro Twitter dodala databáze slovenské organizace Konspiratori.sk

Twitter si zřejmě uvědomil, že se jedná o protiprávní jednání, zejména ve vztahu k Aeronetu, jehož vydavatelem je americká společnost American European News, LLC. Nám se totiž od dneška zobrazuje hned v několika jazycích úplně jiná hláška, než lidem v České republice. Když se totiž pokusíme pod českou IP adresou tweetnout na náš vlastní Twitter odkaz z Aeronetu, objeví se zcela nová hláška, která už neříká nic o nějakých škodlivých aktivitách (což bychom jako americká společnost mohli úspěšně žalovat u federálního soudu), ale zobrazuje se nám hláška: “Něco se pokazilo, pardon.” a v anglické verzi se nám zobrazuje “Oops! Something went wrong.”

Pokud zkusíme ale tweetnout odkaz na Aeronet z jiného twitterového účtu vytvořeného v České republice, zobrazuje se nám stejná hláška, jako redaktorovi Lidových novin. Podle názoru právníka jde ze strany Twitteru o damage control kvůli strachu z případné žaloby ze strany našeho vydavatele. Změna totiž přišla náhle a přes noc, ještě včera se nám zobrazovala hláška stejného znění, jakou vidí uživatelé v České republice a redaktoři Lidových novin.

 

 

Twitter má zjevně obavy ze soudní žaloby pro pomluvu obchodní společnosti a vydavatele AE News

Společnost Twitter dlouho platila za firmu, která se nebojí a necenzuruje informace v době, kdy Facebook a Google už dávno mazaly na FB a na YouTube obsahy jako o život, ale zdá se, že šrouby se začaly utahovat i v Twitteru. Pokrytectví však spočívá v tom, že v této cenzuře dává Twitter ruce pryč od této činnosti a blokace webů přenechává třetím stranám, smluvním partnerům a watchdog agenturám bojujícím proti tzv. fake news. Soukromé organizace a neziskovky tak blokují alternativní servery samy, Twitter jim k tomu poskytuje infrastrukturu, resp. tyto organizace jako Konspiratori.sk dodají nasbírané seznamy údajně škodlivých webů, ale Twitter nezjišťuje, jestli ty stránky škodí svým obsahem, že by na nich byly viry, anebo “škodí” jen ideologicky a názorově. Náhlá změna chybové hlášky našeho Twitteru pouze ukazuje na to, že Twitter nechce převzít zodpovědnost a čelit případným žalobám amerických firem, protože cenzura je v USA protiústavní a v rozporu s 1. dodatkem Ústavy.

Nová chybová hláška, která se nám začala objevovat po půlnoci ze čtvrtka na pátek, několik hodin po telefonické komunikaci našeho právníka se supportem Twitteru.

Jenže problém spočívá ještě v jiné rovině. Hláška o škodlivosti může být vyhodnocena jako pomluva (defamation) v obchodním styku, protože to je lživý výrok s cílem poškození našeho vydavatelství. Twitter si to zřejmě rychle uvědomil, a proto se nám začala náhle objevovat nová chybová hláška, která svým charakterem se tváří, že jde jen o technickou závadu, nikoliv o cenzuru nebo o posuzování obsahu našeho serveru pomlouvačnou nálepkou o škodlivém obsahu atd.

Jak vidíte, došlo na moje slova, když jsem v únoru v souvislosti se zahazováním emailů na freemailech Zdeňka Bakaly upozorňoval, že tyto praktiky se budou rozšiřovat do dalších médií, které budou chtít alternativu úplně umlčet. A uběhly čtyři měsíce a už je to tady, Twitter implementuje stejné nečestné taktiky, jako Bakalova Economia a její dodavatel antispamového řešení Virusfree. Nevíme, jak dlouho bude blokace trvat, ale pokud chcete šířit na Twitteru odkazy na články Aeronetu, použijte výše popsanou metodu zkracovačů linků Bitly a TinyURL. V USA čelí Twitter desítkám žalob kvůli cenzuře, ale cenzura takového rozsahu na území dvou států EU tu ještě od Twitteru nikdy nebyla.

Kauzy si všiml i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, který na svém Twitteru oznámil, že zašle oficiální protest vedení Twitteru za cenzuru serverů v České republice. Naše redakce je však už mnohem dál a vidíme do celé věci hlouběji, vedení Twitteru nemá kontrolu nad obsahem, který je takto blokován, starají se o to smluvní strany, partneři Twitteru, právě jako slovenská neziskovka Konspiratori.sk. Twitter se tímto vzdává podle anglosaského práva veškeré zodpovědnosti (liability waiver) za cenzuru a přenáší ji, podle názoru našeho právníka, na třetí strany (delegated liability). Jenže delegated liability nechrání společnost Twitter v případě, že její sociální síť šíří poplašné zprávy a hlavně pomluvy amerických obchodních firem a vydavatelství, když se lidé pokusí tweetnout odkazy na články z nich. Sdílejte prosím tento článek na sociálních sítích, v emailech a v diskusích, ať se o této obrovské kauze cenzury dozví co nejvíce lidí v České republice a na Slovensku. Právě o ní budeme hovořit dnes večer od 19:00 hodin na Svobodném vysílači CS, ale dostaneme se i k dalším tématům uplynulého týdne. Všichni jste srdečně zváni k poslechu.

 

 

Aktualizace 17:20

Twitter nám už dokonce zablokoval i komunikaci s jejich support kanálem, před chvíli jsme se pokusili jednat se supervisorem Twitteru pro Evropu, ale místo komunikace a vyřešení situace nám zablokovali další komunikování. Tady se podívejte na záznam poslední komunikace naší redakce s Twitterem. Včera nejprve Twitter vypnul Direct Message systém a nechtěl se s námi bavit online. Po telefonické komunikaci našeho právníka s operátorkou Twitteru včera se dnes už nemůžeme dokonce dostat ani k odeslání dotazu na support Twitteru.

 

Jak vidíte z obrázku, nejprve se s námi chtěli bavit, ale když jsme začali psát o cenzuře, najednou jim přestal fungovat Direct Message systém. Jaká to náhoda, že? Situace tím eskaluje a Twitter volí taktiku vykopávání bitevních zákopů. Sami si udělejte představu o tom, jak moc Aeronet někomu vadí. Podle informací z posledních hodin byly již odblokovány Parlamentní listy, uvedla to moderátorka České televize ve videu zde, posuňte si záznam doprostřed videa. Aeronet je nadále blokován v této chvíli.

-VK-

 

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.