Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

 • Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa
  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

 • „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO
  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

 • Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál
  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

Související zprávy

Úkaz, ktorý sa objaví len raz za storočie: Sledujte oblohu, o pár hodín to vypukne!

…..bylo by dobré dnes co nejvíce octovat, abyste se mohli podívat na velké šou, které se vyskytuje jen jednou za sto let….

11:54

Úkaz, ktorý sa objaví len raz za storočie: Sledujte oblohu, o pár hodín to vypukne!

Ak vyjde počasie, može to byť zážitok na celý život. Pre romantické duše sa rozhodne oplatí aspoň chvíľu z pondelkovej noci prebdieť.

Na oblohe budeme mať totiž jedinečnú príležitosť sledovať úkaz, ktorý sa objaví len raz, maximálne dvakrát za storočie! V pondelok v noci 14. novembra nám nad hlavami bude svietiť Supermesiac! Mesiac v splne bude k Zemi najbližšie od roku 1948. Nepremárnite túto príležitosť, pretože najbližšie podobné nebeské divadlo sa podľa astronómov odohrá až v roku 2034.

[wp_ad_camp_1]

Spln Mesiaca sa nám ukáže v tomto roku na oblohe ešte dvakrát, ten pondelkový však bude stáť za to! Mesiac by mal mať navyše krvavú farbu a bude ešte bližšie ako pri nadchádzajúcom jave v roku 2034. Supermesiac sa objavuje vďaka nezvyčajnému tvaru jeho orbity, teda obežnej dráhy okolo Zeme, pripomínajúcej vajce. Najbližšia časť dráhy, nazývaná perigeum, je pri supermesiaci približne o 48 000 kilometrov bližšie k Zemi ako apogeum, čo je najvzdialenejší bod obežnej dráhy.

„Mesiac má 28-dňovú periódu a do perigea, čo je najbližšia vzdialenosť k Zemi, sa dostáva pravidelne. Priemerná vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou je 384 403 km a mesačná orbita má istú výstrednosť. Je to cyklicky sa opakujúci jav,“ hovorí Ľubomír Klocok (69), astronóm z Vysokých Tatier. Ako dodal, v pondelok bude mimoriadne to, že Mesiac sa priblíži najbližšie k Zemi práve vo fáze splnu.

Najväčší pri východe

Ak sa orbita Mesiaca dostane do rovnakej línie so Slnkom a Zemou, nastane efekt spôsobujúci to, že sa Mesiac zdá oveľa väčší a v angličtine sa označuje slovom Supermoon (Supermesiac). „Mesiac pri svojom východe, keď je nízko nad obzorom, je zdanlivo väčší vždy, lebo hustá vrstva atmosféry vytvára akoby šošovku, ktorá ho zväčší,“ vysvetľuje Klocok, ktorý sa pozorovaniu oblohy venuje už dlhé roky. Na Slovensku začne Mesiac vychádzať na oblohu v pondelok krátko po 15. hodine (podľa toho, kde sa nachádzate), takže jeho jas pri východe v našich zemepisných šírkach neuvidíme. Jeho veľkosť však bude pozorovateľná aj cez deň. Ak to umožní počasie, rozhodne stojí za to sledovať Mesiac za nočnej oblohy. Slnko v pondelok začne zapadať po 16.00 hodine, a potom sa na nebi supermesiac rozjasní v plnej nádhere. „Ak bude pekné počasie, tak si to určite pozrite. Obloha je jedno veľké krásne divadlo s neopakovateľnými výjavmi a Mesiac tam hrá svoju veľkú úlohu,“ odporúča astronóm.

Obloha je divadlo: Astronóm Ľubomír Klocok (69) odporúča nepremeškať zážitok.

[wp_ad_camp_2] [wp_ad_camp_3]
Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
2 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře