…..hned po katastrofě ve Fukušimě a vypouštění vody na chlazení reaktoru jsem o tom, co bude následovat, psal. Jakmile zemřou živočichové v moři, na řadě je lidstvo. Byl bych rád, kdybych neměl pravdu….

08:54

Umírající moře. Celosvětový zánik mořského života připomíná apokalypsu

[wp_ad_camp_1]

Každý den pláže na celém světě vyplavují tisíce uhynulých mořských živočichů, kteří už nadále nedokážou odolávat tunám jedů a odpadků, kterými lidstvo zaplavilo planetu. Například tisíce mrtvých mořských hvězdic, které vytvoří jakýsi zvláštní koberec (na snímku). Foto Profimedia

V Nizozemsku vyplavilo na pláž Callantsoog moře tisíce mrtvých hvězdic. Na některých místech ležely mrtvé hvězdice společně s mušlemi a v písku tvořily zvláštní koberec. Obec Schagen 3. ledna 2017 oznámila, že pláže Groote Keeten, Callantsoog a Sint Maartenszee jsou postižené úhynem mořských hvězd v délce 17 kilometrů. Vzhledem k hroznému zápachu nechala rada obce Schagen vyčistit pláž od mrtvých mořských živočichů v délce dvou kilometrů. Bylo to v roce 2016 už podruhé. Tento fenomén se totiž objevuje stále častěji.

Když v lednu 2015 moře vyplavilo tisíce mrtvých hvězdic na pobřeží ostrova Sylt a St. Peter-Ording, vyvolalo to u turistů pozdvižení. Umírání hvězdic není neobvyklé, řekl mořský biolog Dr. Harald Asmus z Institutu Alfreda Wegenera v Listu. „Po zahájení průzkumu mořského dna u ostrova Sylt jsme masové úmrtí hvězdic pozorovali nejčastěji v zimě“.

Stejně jako v lednu 2015, tak i na Vánoce 2016 rozvířila podmořský svět v Severním moři u pobřeží provincie Severní Holandsko bouře. Podle Arthura Oosterbaana z organizace Ecomare se často stává, že moře v tak velkém počtu hvězdice vyplaví. „Letos je to už podruhé a děje se to každý rok,“ řekl Oosterbaan. „Způsobila to kombinace silného větru a nízké teploty mořské vody, která hvězdice uvolnila od mořského dna. Protože chladné teploty nepovolily, tak nemají sílu a mořské proudy je vyplaví na pláž,“ prohlásil odborník a dodal: „Poté, co jsou na souši, nemají šanci na přežití. Je to velmi tragické.“

 

Obec Schagen již jednala s Rijkswaterstaat, což je výkonná agentura nizozemského Ministerstva infrastruktury a životního prostředí. Hvězdice se nemusejí zaznamenat do protokolu. Jinak je tomu u vyplavených mořských ptáků nebo mořských savců, na kterých jsou stopy ropy. Mrtvé hvězdice nepředstavují žádné zdravotní riziko, pouze hrozně smrdí, což odrazuje turisty. Z tohoto důvodu se některé oblasti v Callantsoog, Groote Keeten a St. Maartenszee pro návštěvníky pečlivě čistí. Na klidných, nenavštěvovaných plážích zůstanou hvězdice ležet, aby si s nimi poradila příroda. Takovým oblastem je lepší se vyhnout.

K masovému vymírání mořského života dochází ale stále častěji a ne vždy je to z přirozených příčin, jako je tomu nyní v Severním Holandsku. Když v roce 2015 došlo na pobřeží Syltu k masovému úhynu mořských hvězdic, panovaly obavy, že je tady souvislost s hromadným úmrtím milionů hvězdic na pobřeží amerického Pacifiku. Kvůli jednomu viru v posledních letech uvízly podél západního pobřeží. Vědci studují masové umírání hvězdic na severoamerickém tichomořském pobřeží od Baja Kalifornia až po jih Aljašky. Ian Hewson, mikrobiální ekolog a profesor na Cornell University, tvrdí: „V malých zátokách na západním pobřeží jich byly miliony.“

Zejména v Salish Sea, které se nachází mezi Vancouver Island a Britskou Kolumbií, hvězdice v posledních letech zcela vymizely. Výzkumníci naznačují, že je za to zodpovědná virová infekce. Ian Hewson popisuje tragické symptomy, které se dají vysledovat: „Zvířata jsou letargická a pak se prakticky rozpadnou, kdy na mořském dně zůstane jen hromada slizu.“ Touto záhadnou nemocí, která se poprvé objevila v červnu 2013, je postiženo víc než dvacet různých druhů hvězdic.

Vědci studují masové umírání hvězdice na severoamerickém tichomořském pobřeží od Baja Kalifornia až po jih Aljašky. Ian Hewson, mikrobiální ekolog a profesor na Cornell University, popisuje situaci: ,,V malých zátokách na západním pobřeží jich tam byly miliony“. Zejména v Salish Sea, které se nachází mezi Vancouver Island a Britskou Kolumbií hvězdice v posledních letech zcela zmizely. ,,Výzkumníci naznačují, že je za to zodpovědná virová infekce. Ian Hewson popisuje symptomy, které se dají vysledovat: ,,Zvířata jsou jen letargická, a pak se prakticky rozpadnou, kdy na mořském dně zůstane jen hromada slizu.“ Víc než 20 různých druhů hvězdic je postiženo touto nemocí, která se poprvé objevila v červnu 2013.

Nepěkný případ zaznamenali i v roce 2016 na německém a nizozemském pobřeží Severního moře, kde našlo svůj hrob mnoho velryb. Z několika zvířat jich pět uhynulo po hodinové agónii u nizozemského ostrova Texel a další tři na pobřeží Šlesvicka-Holštýnska.

Ušetřeny nejsou ryby či velryby… Foto Wikimedia Commons

Komplexní studie zkoumala čtyři různé velryby a delfíny, které žijí u evropského pobřeží. Výsledek? Nález nejvyšší koncentrace škodlivých polychlorovaných bifenylů (PCB) v tuku zvířat.

Pokud jde o nebezpečné bifenyly, Evropa je jejich centrem. Zejména západní Středomoří a celý Pyrenejský poloostrov. Mořské savce poškozují rychle rostoucí znečištění oceánů plastovým odpadem, vzrůstající lodní doprava, hloubkové mořské sonary, vrty při hledání plynu a ropy pomocí tlakových pump (to vyvolává zvukové vibrace, které dráždí citlivé smyslové orgány zvířat; to následně vede ke ztrátě orientace), ale i smrtící chemické látky.

Spíš to vypadá, že kosatky budou v evropských vodách již brzy historií. V tuku nebohých zvířat nalezených na pobřeží Německa a Holandska byly zjištěny nejvyšší koncentrace škodlivých polychlorovaných bifenylů, jaké kdy byly na celém světě naměřeny. Také se potvrzuje vztah mezi chemikáliemi a klesající reprodukcí mořských savců od roku 1960.

Před tím, než se kvůli falšovaným testům zjistila toxicita této látky a následně byla zakázána, používaly se sloučeniny polychlorovaných bifenylů v elektronice, barvách a retardérech hoření. Je to další chemický výrobek ze seznamu skandálů korporace Bayer Monsanto, která v USA musí zaplatit poškozeným touto látkou v přepočtu 41 milionů eur. Viz Bayer-Monsanto – Skandál s PCB!

Bifenyly patří mezi takzvané bioakumulační látky. Znamená to, že se jed prostě kumuluje v potravním řetězci. Jak už to s nebezpečnými látkami často bývá, zůstávají v životním prostředí a stále mají významný dopad na mořské savce, kteří se nacházejí v severovýchodním Atlantiku a Středozemním moři. Viz: Nová studie: Smrtelné chemikálie v tělech mořských savců.

Všichni jsou už v Mexiku?

V prosinci 2016 došlo ve světě k dalšímu masovému vymírání mořského života. Z moří a řek se staly jednoduše skládky. Den před Silvestrem bylo na pobřeží South Padre Island v americkém státě Texas nalezeno 15 mrtvých karet obrovských. Právě mořská želva je vysoce vyvinutý druh, kterému hrozí vyhynutí. V roce 2014 pytláctví mořských želv způsobilo třenici mezi Filipínami a Čínou. Na Filipínách, kde je ohroženo pět ze sedmi druhů mořských želv, je pytláctví trestný čin, který se trestá odnětím svobody až na 12 let a pokutou do výše 22 500 dolarů v závislosti na druhu želvy.

Ani mořské želvy… Foto Wikimedia Commons

Nebylo to poprvé, kdy se v oblasti South Padre Island objevily mrtvé želvy. Tentokrát ve vzdálenosti půl míle od pobřeží zemřelo devět zvířat. Příčina smrti je stále nejasná. Úhyn zvířat byl nahlášen federálnímu úřadu, který nařídil pitvu. Od roku 1988 jsou podle washingtonské úmluvy CITES želvy pod mezinárodní ochranou. Ale k čemu je ochrana zvířat, když se nedodržuje? Navzdory této skutečnosti jsou mořské želvy i nadále pronásledované a lovené po celém světě. Proč? Želva má cenný krunýř, ze kterého se vyrábějí brýlové obruby, šperky a suvenýry. A pokud zvířata nikdo neuloví, zemřou v moři mezi odpadky.

Ušetřeny samozřejmě nejsou ani ryby. V roce 2016 řeky v USA postihl úhyn ryb, například 27. prosince v Marylandu. Televize CBS Baltimore hlásila, že příčina úhynu není objasněná. Řeka vyplavila přibližně 6000 ryb, kdy se jednalo nejméně o devět rozličných druhů. Obyvatelé byli vyzváni, aby se mrtvých ryb nedotýkali. Příčinou mohou být toxiny v řasách, ale vyšetřování ještě neskončilo.

Krásné obrázky podmořského života mohou být brzy už jen vzpomínkou… Foto Wikimedia Commons

Jen v posledním měsíci loňského roku se objevilo 10 tun mrtvých ryb v řece Greater Vitoria v Brazílii, tisíce mrtvých raků v řece v Putaruru na Novém Zélandě, došlo k masivnímu úhynu ryb v čínském jezeře v Sia-men a stovky a stovky mrtvých ryb vyplavilo moře také na pláž v thajském Phuketu. Podle BBC v prosinci vyplavila voda neuvěřitelné desítky tisíc mrtvých ryb také nedaleko na pobřeží Marazion Beachin Cornwall ve Velké Británii. Lidé, kteří našli koberce mrtvých sardinek a dalších druhů ryb, nikdy takový masový úhyn neviděli.

Tisíce mrtvých ryb se v prosinci 2016 objevily také v řece Tunal v Durango v Mexiku. Místní civilní ochrana řeku od mrtvých ryb vyčistila a jako příčinu označila čistírnu odpadních vod, která je spojená s řekou. Den před Silvestrem ve stejné zemi skončily desetitisíce mrtvých krabů na pláži Oaxaca. Ušetřena nezůstala ani Kanada. V Digby v County Courier vyplavilo moře uhynulé masy sleďů, mořských hvězdic, krabů a škeblí.

A to jsme vzali jenom prosinec! Jak můžete vidět, každý den na této planetě dochází k masovému vymírání mořských živočichů. Předpokládá se, že řeky a oceány ještě něco vydrží. Nadměrný rybolov, hory odpadků a stále větší lodě znečišťují moře a rapidně snižují populaci ryb. Budeme muset dojít až do hořkého konce, který předpovídala moudrost původních obyvatel kmene Kriů? „Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Překlad: Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: (1)(2)

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.