Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné
    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

  • Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku
    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

  • Začíná globální odpočítávání EBS
    Začíná globální odpočítávání EBS

    Začíná globální odpočítávání EBS

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

Související zprávy

  • Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné
    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

    Borrell: Zatykače ICC na Galanta a Netanjahua jsou závazné

  • Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku
    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

    Západní zbraně dlouhého doletu použité proti Rusku

  • Při akci Moby Dick v Evropě zatýkají členy „mafiánských klanů“. Zmrazeno 129 bankovních účtů
    Při akci Moby Dick v Evropě zatýkají členy „mafiánských klanů“. Zmrazeno 129 bankovních účtů

    Při akci Moby Dick v Evropě zatýkají členy „mafiánských klanů“. Zmrazeno 129 bankovních účtů

  • Co je to izraelská doktrína Dahija?
    Co je to izraelská doktrína Dahija?

    Co je to izraelská doktrína Dahija?

Unikátna nahrávka naznačuje, že bývalého šéfa československej diplomacie Jana Masaryka zavraždili

Denník Pravda získal exkluzívne dokument českej prokuratúry ohľadne rozhodnutia prešetriť okolnosti smrti Jana Masaryka.

Viac ako po polstoročí sa objavila nahrávka, ktorá podporuje domnienku, že obľúbený československý politik sa stal obeťou ohavného zločinu. Jan Masaryk, legendárny minister zahraničných vecí, bol s veľkou pravdepodobnosťou zavraždený.

[wp_ad_camp_2]

Samovražda? Zjavne nie.

Vražda? Zjavne áno.

Viac ako po polstoročí sa objavila nahrávka, ktorá podporuje domnienku, že obľúbený československý politik sa stal obeťou ohavného zločinu. Jan Masaryk, legendárny minister zahraničných vecí, bol s veľkou pravdepodobnosťou zavraždený.

Nové svetlo do záhadnej smrti vnáša zvukový záznam z roku 1968. Rozpráva na ňom Vilibald Hofmann, policajný inšpektor, ktorý bol jedným z prvých, čo v Prahe prišli do Černínskeho paláca, na nádvorí ktorého sa našlo mŕtve telo Masaryka.

Na základe nahrávky bádateľka Václava Jandečková, bývalý elitný policajný plukovník vo výslužbe zaoberajúci sa vraždami Jiří Markovič a Hofmannov príbuzný Jindřich Grulich ako majiteľ zvukového záznamu podali s pomocou advokáta Jiřího Šmatláka na pražskú prokuratúru podnet, aby sa obnovilo vyšetrovanie Masarykovej smrti.

S návrhom uspeli: „Vyrozumievam vás, že podanie nazvané Doplnenie podnetu k prešetreniu okolností nasvedčujúcich násilnú smrť ministra zahraničných vecí Jana Masaryka bolo postúpené k ďalším úkonom policajnému orgánu Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu,” píše sa v rozhodnutí prokurátora, ktoré exkluzívne získal denník Pravda. České médiá zatiaľ o jeho najnovšom kroku ešte neinformovali.

[wp_ad_camp_2]

Dôvody, prečo stojí za to hľadať pravdu

Masaryk prišiel o život v prvej dekáde marca 1948, čo boli iba dva týždne od komunistického februárového prevratu. Jeho telo našli zriadenci ministerstva zahraničia na nádvorí Černínskeho paláca, kde šéf diplomacie mal na druhom poschodí služobný byt. Keď sa priblížili, zistili, že na zemi leží mŕtvola Masaryka.

Komunistický režim o ňom roztrúbil, že jednoznačne spáchal samovraždu. Neskôr sa smrť opakovane vyšetrovala, ale úplnú pravdu sa dosiaľ nepodarilo odhaliť. Teraz svitá nádej, že by to hádam mohlo vyjsť. Jandečková, podpredsedníčka Spoločnosti pre výskum zločinov komunizmu, ktorá sa aj ako spisovateľka dlhú dobu usiluje objasniť jednu z najväčších záhad československých dejín, sa dostala k veľmi cennej nahrávke.

Amatérsky záznam na magnetofónovej páske poskytol Grulich, manžel Hofmannovej sesternice. „Oznamovatelia sú toho názoru, že svedectvo pána Vilibalda Hofmanna je celkom unikátne, prevratné, s celosvetovým významom a dosahom,” uvádza sa v podnete zo 14. septembra tohto roku, ktorý má denník Pravda tiež k dispozícii. Nahrávka vznikla v Karvinej v máji 1968 v kuchyni, kde Grulich sedel s Hofmannom a jeho príbuznými.

[wp_ad_camp_2]

Policajného inšpektora Hofmanna 10. marca 1948 už okolo piatej hodiny ráno vyslali do Černínskeho paláca na čele výjazdovej skupiny, pričom mal zaistiť všetky vchody do paláca, miesto činu a potom vykonával dôkladnú prehliadku Masarykovho služobného bytu, ale musel hľadať len závet, a to od ôsmej hodiny a do popoludnia. Ešte predtým v skorých raňajších hodinách spolu s policajným lekárom Josefom Teplým a kriminalistom Zdeňkom Borkovcom pristúpili k telu stále prikrytom dekami na nádvorí. Hofmann i Borkovec asistovali pri obhliadke tela, ktorého pôvodná poloha, zrejme aj vzhľad a ďalšie detaily ako vyskočené kostičky priehlavku rozprestreté pri pätách nezodpovedali neskôr oficiálne zverejneným fotografiám.

Doteraz nezverejnená fotografia: Kriminálny inšpektor Vilibald Hofmann. Autor: ARCHÍV JINDŘICHA GRULICHA

 

Priveľa otáznikov v mozaike pochybností

Oznamovatelia sa opierajú o viacero faktov, ktorými Hofmann na nahrávke výrazne spochybnil tvrdenie komunistov, že Masaryk odišiel zo života dobrovoľne. „Je viac ako zrejmé, že niektorí svedkovia (zrejme podľa pokynov neznámych osôb) mohli mariť vyšetrovanie a uvádzať nepravdivý, o takmer dve hodiny posunutý, časový údaj, aby sa mohlo verejne vyhlásiť, že Jan Masaryk vyskočil až okolo pol siedmej ráno,” zdôrazňuje sa v podnete zaslanom na prokuratúru.

Autori podnetu na základe nahrávky upozorňujú na ďalšiu závažnú skutočnosť: „Policajný lekár Josef Teplý okolo šiestej hodiny ráno uviedol pred Vilibaldom Hofmannom, že smrť nastala pred štyrmi až šiestimi hodinami, z čoho pán Hofmann usudzuje, že sa (pravdepodobne niekým ovplyvnení) nálezcovia tela ‚pomýlili‘ nielen v hodine úmrtia, ale dokonca možno aj v dátume úmrtia (vražda, a teda smrť mohla nastať okolo polnoci).”

[wp_ad_camp_2]

Zvukový záznam zároveň naznačuje, že môže byť pravdivé dosiaľ neoverené to, že oficiálne fotografie mŕtveho Masaryka nezodpovedajú skutočnosti: „Fotoaparát bol fotografovi Jaroslavovi Holoubkovi zhabaný ešte v raňajších hodinách a vrátený bez filmu. Navyše existuje dôvodné podozrenie, že existujúce fotografie sú kompletným podvrhom.” Podľa oznamovateľov nešlo iba o otočenie tela na chrbát. S najväčšou pravdepodobnosťou ho prefotili popoludní, aby sa zmenila poloha tela smerom hlavou do nádvoria.

„Pomocou tieňov je možné a zároveň potrebné toto dôvodné podozrenie overiť,” podčiarkli v súvislosti s tým, že je nevyhnutná dôkladná rekonštrukcia.

Nutná analýza tieňov

Prečo by mala byť prínosná dôkladná rekonštrukcia na mieste činu práve v marci budúceho roku? „Orgány činné v trestnom konaní by tiež mali pomocou analýzy tieňov dať overiť, či fotografie mŕtveho tela Jana Masaryka a jeho služobného bytu boli zhotovené do 8. hodiny ráno, alebo až v popoludňajších hodinách za účelom otočenia tela hlavou do nádvoria, aby poloha korešpondovala s predostretou verziou samovraždy.”

Oznamovatelia pritom poukazujú na to, že vyšetrovanie, ktoré prevzalo komunistické ministerstvo vnútra, vôbec nevyzeralo ako poctivá snaha dopátrať sa pravdy: „Najneskôr o 8. hodine ráno bolo telo Jana Masaryka položené do jeho pôvodnej postele, bola rozprestretá, nič sa nevyšetrovalo, hľadal sa iba závet, pôvodné fotografie museli byť urobené do 8. hodiny, ale tiene na fotografiách tomu nenasvedčujú.”

Jandečková zdôraznila, že Hofmann na nahrávke hodnoverne opisuje detail za detailom. Bez emócií, naopak, s chladnou hlavou ako kriminalistický profesionál.„Keď človek počúva jeho hlas, ako o všetkom dôkladne hovorí, tak má husiu kožu a pocit, že sa priamo ocitol v marci 1948 v Černínskom paláci,” povedala pre Pravdu. „Dúfam, že nakoniec nás unikátne svedectvo inšpektora Hofmanna privedie k tomu, aby sa Česi i Slováci dozvedeli, ako skutočne prišiel o život minister Masaryk,” dodala.

 

[wp_ad_camp_2]

Expert: Masaryka zavraždila britská tajná služba

Česko-americký expert Jiří Valenta nedávno v odbornom časopise zverejnil tézu, že Masaryka zavraždili spolupracovníci britskej tajnej služby SIS.

Českí komunisti nemali podľa neho dôvod zbaviť sa Masaryka, ktorý bol po roku 1948 ochotný ďalej pôsobiť v Gottwaldovej komunistickej vláde. Valenta tiež spochybnil motív Sovietskeho zväzu zavraždiť vtedajšieho šéfa československej diplomacie. Masaryk podľa Valentu po tzv. Víťaznom februári uistil sovietskeho veľvyslanca, že nepodá demisiu ako iní nekomunistickí ministri. A svoj sľub aj dodržal.

Valenta sa vo svojom článku odvoláva na výpoveď zamestnanca ministerstva zahraničia Jana Bydžovského z roku 1950. Tento špecialista na šifry sa československým úradom k vražde Masaryka priznal. Bydžovský počas druhej svetovej vojny pôsobil v Anglicku a podľa experta bol členom britskej tajnej služby SIS.

Bydžovský vo svojom svedectve uviedol, že Masaryka zabil na podnet Arnošta Heidricha, ktorý bol generálnym sekretárom na ministerstve zahraničia a hlavným spolupracovníkom SIS v Prahe. Bydžovský tvrdí, že 9. marca 1948 dostal od Heidricha tabletky, ktoré dal Masarykovi do kávy. Keď minister upadol do bezvedomia, Bydžovský ho spolu s ďalším mužom vyhodili z okna.

[wp_ad_camp_2]

Všetky cesty vedú do Izraela

Valenta vo svojom článku neuvádza, čo by mohlo Britov motivovať k likvidácii Masaryka. Poukazuje však na to, že Londýnu vadila podpora, ktorú presvedčený sionista Masaryk poskytoval Židom a rodiacemu sa štátu Izrael. Išlo hlavne o dodávky zbraní a pomoc s prepravou Židov do Palestíny.

V tejto záležitosti prepukla v roku 1946 “tichá vojna medzi Prahou a Londýnom”. Konflikt zhoršil aj fakt, že sa na stranu Izraela priklonil neskôr aj Sovietsky zväz, ktorý tak chcel oslabiť pozície Britov na Blízkom východe.

Podľa Valentu sa Arnošt Heidrich v deň Masarykovej smrti stretol s Gottwaldom a Masarykovým námestníkom Vladimírom Clementisom a oboznámil ich s pripraveným dokumentom, ktorý mal sprísniť predaj československých zbraní do zahraničia a teda aj do Izraela. Clementis ako Masarykov nástupca vo funkcii ministra zahraničných vecí v pomoci Židom pokračoval a dokonca ju rozšíril.

Viac v článku: Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Článok súvisiaci s tematikou

Zdroj: spravy.pravda.sk / InfoVojna

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
11 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ventlas
ventlas
10.11.2019 19:59

Velmi lituji toho,že když jsem oral VHS nahrávky do digi.vymazal jsem záznam rozhovoru s agentkou SMERŠ Jelizavetou Paršinou. Vyprávěla tehdy na CT2,jak sledovala ve dveřích vyhazov Masaryka z okna. Byli to dle ní dva kolegově,agenti NKVD. Samotná Paršina se s českým příjmením živila jako učitelka v severních čechách.

Vaclav
Vaclav
10.11.2019 17:09

Ze bylo vse zmanipulovane doklada odvolani tenkrat odpovednych policejnich vysetrovatelu a jejich nahrada politicky rizenymi Noskovymi lidmi. Uz se to asi nikdy nevysetri jako vrazda JFK, atd. A je to stejne jedno. Lide vedeli od zacatku, ze ho zvrazdili. Zamerne se nepatralo ani po pachateli ani po motivu
Jsme porad ve sparech nejake cizi mocnosti, ktera si zde dela co chce..Jsme stale dvorkem jejich mocenskych her.

Henoch
Henoch
10.11.2019 12:34

Jan Masařík byl synem prezidenta Masaříka, v zahraničí Masaryka. Byl synem císaře Františka Josefa a dostal jméno po matce. Politika anglosasů byla ta, která je popsána v Siónských protokolech. Národy převést na státy a ustanovit tam státní zřízení. Vlády pak měly být loajální zednářským lóžím, které vládly vládám. Masařík nebyl přijat jako syn a jeho nenávist ovlivnila zánik Koruny. Podoba Masaryka a císaře Františka Josefa je patrná. Zednáři využili tohoto levobočka tak, jak chtěli a po první světové válce vznikl stát Československo s vládou, která nepatřila Koruně. Tak si zavázali budoucího prezidenta k poslušnosti. Masarykova exulantská vláda byla přípravou na převzetí moci. Jan Masaryk kolaboroval ale se sověty, proto se ho lóže britské zbavily. Příprava na převzetí moci sověty obsazené země anglosasy trvala do perestrojky. Gorbačov, po sérii úmrtí již jmenovaných a dosazených předchůdců, byl pak anglosasy jmenován. Studenou válku anglosasové vyhráli v technologiích, což jim dnes Putin chce oplatit. Proto to napětí na globální scéně. Navíc si chce kus urvat i Čína a Indie jako dva nejlidnatější státy. Takže ruský medvěd, šelma s deseti rohy na hliněných nohou, čili EU, leopard za oceánem, dýp skejt, jak je vyobrazena v Bibli Čína a Indie si už nepamatuju.

Prodost
Prodost
10.11.2019 09:07

Cui bono!? Komoušům J.M. rozhodně nepřekážel. V celé jejich tehdejší vládě patřil k těm informovanějším a mohl jim být ještě velmi prospěšný. Doporučuji Trojanův film “Toman”. V bahně a hnoji české kinematografie poslední doby vynikající film, který odpovídá pravidlu “chytrému napověz a s hloupým se nezdržuj”. Proto se z hlediska ocenění také nemohl prosadit, že!?

Jaroslav Tichý
Jaroslav Tichý
10.11.2019 08:40

Před časem byl uveřejněn článek (nevím již, kde) o tom, že mrtvý měl asi o 12 cm odlišnou výšku než Jan Masaryk a že nebyla záměrně provedena identifikace podle chrupu. Že tam byl podstrčen dvojník. Byla tam dokonce informace o tom, že Masaryk se dožil přirozené smrti v Izraeli. O tom se teď zase nemluví. Nejde tedy jen o to, zda byl Jan Masaryk zavražděn či nikoliv, jde též o to, zda se jednalo skutečně o Jana Masaryka. A informaci o tom, že prohlídka těla byla provedena jen velmi zběžně, byla údajně též od nějakého svědka, který byl tehdy na místě vyšetřování. Je zvláštní, že té předchozí informace se nikdo nechopil, zatímco této informace ano. Nejde o to vybrat si verzi, která bude vyhovovat nyní k nějakému politickému účelu?

mariankosnac
mariankosnac
10.11.2019 04:05

Takéto hovadiny sa vyťahujú vždy keď je treba odpútať pozornosť od niečoho iného dôležitejšieho a zraziť ľudí do negatívneho stavu, pretože keď napíšu že Masaryk bol zavraždený, jediné čo sa stane že ľudia budú naštvaní a frustrovaní, politický dopad to má minimálny.

Vladislava
Vladislava
Odpověď na  mariankosnac
10.11.2019 15:09

Samozřejmě, že ano. Kvapem se blíží 17 listopad a demožumpa musí být zoufalá z toho, že nemá v podstatě žádný pádný důvod k protestům. Babiš je mimo hru, na Zemana nemůžou-ten je má na háku, tak vytáhnou Masaříka ať lidi vidí, kam nás to dovede, pokud budou vládu podporovat komunisti. No prostě hnus.

Maroš
Maroš
Odpověď na  mariankosnac
13.11.2019 14:04

mariankosmač – neviem, kam mieriš! Môjho otca zavraždili. Otca môjho kolegu zavraždili! “Nevyriešené” prípady! Dobre!

Existuje dokument, v ktorom sa spomína, že na rámoch okien, z ktorého “vypadol” Ján Masaryk, boli jeho exkrementy = že sa posral v boji o svoj holý život! Ergo – bola to vražda – alebo to nebola vražda!

Takže choď doboha! Keď sa ťa to osobne netýka!

mariankosnac
mariankosnac
Odpověď na  Maroš
13.11.2019 19:09

Neriešim či Masaryka zavraždili, ale načo to teraz znova vyťahujú, keď to už ,,vyriešili” v r. 2004! Policajné vyšetrovanie sa skončilo v roku 2004 a došlo k záveru, že išlo o vraždu.