…..když nedodržuje žádné smlouvy, žádné dohody, nerespektuje ani svrchovanost jakéhokoliv státu…..

07:54

Velvyslanectví USA v Praze ostře záporně reagovalo na odmítnutí českých úřadů vydat Americe a na záměr propustit na svobodu občana Ukrajiny libanonského původu a občana Cote d’Ivoire, kteří se podezírají z obchodu se zbraněmi.

[wp_ad_camp_1]

Jejich vydání odmítl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Premiér Bohuslav Sobotka ze své strany prohlásil, že ministr jednal v plném souladu s českými zákony, a že USA mají podobné rozhodnutí respektovat. „Tento minikonflikt mezi Českem a USA ukázal novou sílící tendenci“, řekl v interview pro Sputnik politik, bývalý předseda Československé strany socialistické, senátor, poslanec, náměstek ministra spravedlnosti a soudce Nejvyššího správního soudu, advokát Jiří Vyvadil:

„Pocítil jsem včera opravdovou radost z toho, že Česko se dokázalo postavit na odpor USA. Jsem hrdý na to, že Česká republika navzdory panujícím u nás proamerickým náladám, učinila tak, jak se sluší nezávislému státu, tedy správně. Za dlouhou dobu mi vláda poprvé udělala opravdu radost. Výborně! Chtěl bych jenom poznamenat, že velvyslanec USA v Praze pan Shapiro je člověk nanejvýš povýšený. Myslím si, že je to nejméně vydařený velvyslanec, které kdy posílaly USA k nám do Česka, ba i do Československa. Jeho nervózní reakce na rozhodnutí ministra spravedlnosti ČR, jeho slova o tom, že byl „šokován“, nesluší diplomatovi takové úrovně. Přiznám se ale, že mne osobně tato slova nanejvýš uspokojila. Pan velvyslanec si snad zapomněl na to, že Česko je svrchovaný stát. Uvědomění si této skutečnosti se stále aktivněji vrací do naší politiky, stále častěji v rámci EU, ve vztazích s USA a vcelku na mezinárodní scéně začínají Češi hájit své vlastní národní zájmy. To vůbec neznamená, že je třeba nějak omezovat spolupráci s Američany. Buďme však pragmatiky a uvědomme si konečně, že jednostranná orientace na Západ nás nejen ponižuje, ale je prostě neracionální. Pragmatismus nám dnes diktuje také obrat k Rusku. Zkrátka, musím říci, že včera byl velmi dobrý den pro českou svrchovanost! Dokonce když bylo naše odmítnutí USA nuceným opatřením, podmínkou propuštění pěti našich spoluobčanů v Libanonu“.

[wp_ad_camp_1]
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.