Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
USA chcú druhým frontom v Kosove zahmliť zlyhanie na Ukrajine
Situácia na hraniciach Srbska a Kosova sa prudko zostrila. Belehrad a Priština, podporovaná USA a Európou, sú na pokraji vojny. Washington a jeho najbližšie satelity v Európe uskutočňujú prieskum bojom a pripravujú novú vojnu v tomto výbušnom regióne. S cieľom odvrátiť pozornosť od ich zlyhania na Ukrajine.
Ako vždy „prekvapivo“
Konflikt trvá už viac ako 20 rokov. V nedeľu 31. júla bolo zo srbskej enklávy v Kosove v Kosovskej Mitrovici počuť znieť sirény. Večer sa na sociálnych sieťach objavili videá, na ktorých bolo počuť streľbu z guľometu.
Počiatočným formálnym dôvodom oživenia konfliktu je, že od 1.augusta mal v Kosove nadobudnúť účinnosť zákaz vstupu automobilov so srbskými poznávacími značkami. Prestať platiť mali i srbské dokumenty. Tiež malo byť znemožnené vstúpiť do Kosova zo Srbska so srbskými dokumentmi.
Kosovskí Srbi tak buď musia prijať občianstvo Srbskom neuznaného Kosova, alebo opustiť územie. To viedlo k masovým protestom kosovských Srbov. Tí začali stavať barikády pri vchodoch do enklávy.
Rozhorčený Belehrad
Podľa srbskej ústavy je Kosovo stále súčasťou Srbska. Kosovo je vnímané ako kolíska srbskej štátnosti a srbskej pravoslávnej cirkvi.
„Situácia našich ľudí v Kosove a Metohiji je veľmi zložitá. Nikdy sme neboli v zložitejšej situácii. Prištinský režim sa snaží využiť situáciu vo svete. Nový Zelenskyj v osobe Albina Kurtiho vyhlasuje boj proti „nadvláde“. Ak sa pokúsia začať prenasledovať a zabíjať Srbov, vyhráme,“ zdôraznil srbský prezident Aleksandar Vučić.
Kto ťahá nitky
Za najnovšou provokáciou stoja USA a ich spojenci Veľká Británia a Nemecko. Aktívne lobujú za vstup Kosova do OSN a ďalších medzinárodných organizácií. Uisťujú Prištinu, že Srbsko bude napokon nútené Kosovo uznať.
Za všetkým hľadaj USA
Niekoľko dní pred oznámením provokatívneho rozhodnutia o zákaze srbských dokumentov, konkrétne 26.júla, sa americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken stretol vo Washingtone s kosovským premiérom Albinom Kurtim a kosovskou prezidentkou Vjosou Osmaniovou.
Po návrate kosovských vodcov sa zrodil dekrét zakazujúci srbské dokumenty. Spojenie medzi týmito dvoma skutočnosťami je viac ako zrejmé. USA považujú Kosovo za svojho najbližšieho spojenca na západnom Balkáne. Práve tam po nezákonnom oddelení od Srbska vytvorili USA svoju najväčšiu vojenskú základňu na Balkáne Camp Bondsteel. A odtiaľ ovládajú celý región.
Priština „dýcha“ podľa príkazov Washingtonu. Bývalí vodcovia kosovských Albáncov na čele s Hashimom Thaçim dokonca „dobrovoľne“ odišli do väzenia podľa pokynov Veľvyslanectva USA.
Cieľom malo byť vyšetriť zločiny počas balkánskych vojen v 90.rokoch. V skutočnosti USA jednoducho odstránili nepohodlné figúrky, ktoré im verne slúžili. Len aby vytvorili obraz hodnoverných kosovských orgánov.
Význam provokácie
Američania nerobia nič bezdôvodne. Ich poslušné bábky, aj keď niekedy vyceria zuby, stále zostávajú poslušnými.
Po prvé. Vyvinúť tlak na Belehrad, aby uznal nezávislosť Kosova. Prezident Vučić už opakovane vyzval spoluobčanov, aby prijali fakty. Aby akceptovali, že Kosovo už nepatrí Srbsku.
Výmenou by Srbsko získalo vstupenku do EÚ. Uznanie nezávislosti Kosova je hlavnou podmienkou členstva Srbska. Vučič dlhodobo hovorí o „európskej budúcnosti“ Srbska. Nedávno sa však jeho proeurópsky tón dramaticky zmenil smerom k vlastenectvu.
Lenže pokiaľ asi polovica Srbov schvaľuje členstvo v EÚ, absolútna väčšina je proti oddeleniu Kosova. Nechce vymeniť Kosovo za EÚ. Navyše sú Srbi proti sankciám voči Rusku. Tie požaduje európska byrokracia od členských štátov i kandidátov.
Srbi teda vidia pravdepodobné členstvo v EÚ ako zradu Ruska. Zradu svojho hlavného spojenca a záchrancu. Bez ohľadu na aktuálny ruský politický systém. Čo sa ešte posilnilo po začatí operácie na Ukrajine. Srbi ju aktívne podporujú.
Po druhé. USA testujú ovládateľnosť svojich bábok pre prípad rozpútania konfliktu na Balkáne. Tony západných zbraní totiž na Ukrajine nezaberajú. USA hrajú vojnovou kartou na Balkáne, aby odvrátili pozornosť od svojho kolapsu na Ukrajine. Snažia sa zachrániť otrasenú povesť.
Ťažkosti pre Rusko
USA rátajú s tým, že Rusko sa opäť raz postaví za Srbsko. Rusko sa prirodzene nebude ľahostajne pozerať na „trhanie“ Srbska. Washington potrebuje konflikt medzi Kosovom a Srbskom, aby odvrátil pozornosť ruských síl. A oslabil ruské pozície na Ukrajine.
Prečo Srbsko a Kosovo
Balkán so svojimi dejinnými medzietnickými a medzináboženskými konfliktmi je sud prachu Európy. Práve tam sa začala Prvá svetová vojna. Do nej sa Rusko zapojilo s cieľom chrániť Srbsko pred rozdrvením Rakúsko-Uhorskom.
Pre USA je tak Balkán ideálnym miestom pre zapálenie konfliktu v Európe. Znamenalo by to otvorenú vojnu medzi Ruskom a NATO. Potenciálne krvavý a nekompromisný konflikt, v ktorý Američania dúfajú, spĺňa zámer skomplikovať situáciu Ruska na Ukrajine.
Krehké prímerie
Do nového kola nebezpečnej hry rýchlo vstúpilo Rusko a EÚ. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Prištinu, USA a EÚ, aby zastavili provokácie a rešpektovali práva Srbov v Kosove.
„Nové diskriminačné pravidlá sú ďalším krokom k vyhnaniu srbského obyvateľstva a inštitúcií z Kosova. Práve tie zabezpečujú ochranu práv srbských obyvateľov pred svojvôľou radikálov pod vedením Albina Kurtiho,“ uviedla ruská diplomacia.
Vedúci predstavitelia Kosovčanov dobre vedia, že Srbi nezostanú ľahostajní, pokiaľ ide o útok na ich slobody. Preto zámerne pritvrdzujú, aby ich vyprovokovali.
„Chcem sa poďakovať tým, ktorí podporili Srbsko. Veľká vďaka patrí predstaviteľovi EÚ pre zahraničné veci a zamestnancom amerického veľvyslanectva. Osobitne by som chcel poďakovať zástupcom ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie. Správne pochopili, čo sa deje. A veľmi správne reagovali,“ zhodnotil stav srbský prezident Vučić.
Priština napokon prijala návrh odložiť zavedenie zákazu srbských dokumentov o mesiac. Teda od 1.septembra.
Čas beží
September je tu čochvíľa. A Západ nemá v úmysle presvedčiť Kosovčanov, aby sa vzdali úmyslu zakázať srbské dokumenty. To znamená, že Moskva a Belehrad majú iba mesiac ak nie menej na to, aby prišli s rozhodnou reakciou. S takou, aby sa USA a ich verní spojenci „vo veci Kosova“ báli čo i len nepriateľsky pozrieť smerom k Srbsku.
Preložil g. | Zdroj: Tsargrad
Právě skončila a již máme za sebou Noc Svaroga.
https://celostnivzdelavani.cz/pamet-nasich-predku-citu
https://celostnivzdelavani.cz/splnme-svuj-historicky-ukol
ten nadpis článku je víc než výstižný, prostě deep state a jeho lokajové chtějí do poslední chvíle dělat dusno a válkou se udržet “při životě”. ale jaksi se jim to nedaří….
Určite je iba čistou náhodou rozpútať ďalší konflikt na území obývanom slovienmi.
Buďte si istí, že naši neprajníci vedia o nás viac než by sme predpokladali, poznajú nás lepšie ako my sami. Vedia kde, kedy a ako “udrieť”.
Každý národ a každá rasa má svoju karmu/dharmu. Nie je najvyšší čas postarať sa sami o seba (mám na mysli národy ako celok) a nie sa neustále zaoberať tým, čo tí druhí (napr. amíci, maďari, nemci, angličania…..)?
Kde vidíte prednosti a slabosti našich národov?
Mne pripadá, že naše národy akosi stále nevedia dospieť a zamrzli vo veku sebeckého vzdorného puberťáka, ktorý len kritizuje, sťažuje sa na všetko a na všetkých, len očakáva a berie, ale sám nič nedáva…… (pre tých priveľmi vzťahovačných opakujem – píšem o celku, nie o jednotlivcoch). Známkou zrelosti je schopnosť a ochota prevziať zodpovednosť za seba, rodinu, spoločnosť, národ……
A ešte jedno je pre nás charakteristické : “Podľa seba súdim teba”.
V dobrom aj v zlom význame. Podliak mylne predpokladá, že všetci sú gauneri ako on. Dobromyseľný človek zasa naivne predpokladá, že ak on neublíži, nikto neublíži jemu (poznáme to za posledné 2 roky-veď prečo by to robili).
Naivita skutočne niekedy hraničí s trestnosťou. Tak ako páchanie dobra.
Když byla válka v bývalé Jugoslávii, kdo myslíte, že prchal… ALBÁNCI, havěť jedna, která to celé začala!
P.S.
Už v polovině 80.minulého století mi říkal pan chorvat to myslím byl, že Albánci dělají největší bordel, ale vydávají se za Chorvaty nebo Srby….. viz Albánká drogová mafie.
S Albánci má problém i Severní Makedonie. O těch šarvátkách už se nepíše. Jo, a tzv. Kosovských Albánců je plné Německo. Tolik jich tam snad ani nežilo.