Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Polsko se připojilo ke globální koalici pro jadernou energii, která vznikla v Dubaji
  Polsko se připojilo ke globální koalici pro jadernou energii, která vznikla v Dubaji

  Polsko se připojilo ke globální koalici pro jadernou energii, která vznikla v Dubaji

 • Nizozemsko utratilo v letech 1995 až 2019 za migranty přes 400 miliard euro
  Nizozemsko utratilo v letech 1995 až 2019 za migranty přes 400 miliard euro

  Nizozemsko utratilo v letech 1995 až 2019 za migranty přes 400 miliard euro

 • Kolapsy podniků – bankroty v Německu v roce 2023 prudce vzrostly
  Kolapsy podniků – bankroty v Německu v roce 2023 prudce vzrostly

  Kolapsy podniků – bankroty v Německu v roce 2023 prudce vzrostly

 • Rusko – emirátské rozhovory začaly
  Rusko – emirátské rozhovory začaly

  Rusko – emirátské rozhovory začaly

Související zprávy

USA odtajnily cíle jaderného bombardování, Praha měla pořadové číslo 61

…..a samozřejmě dnes mají ten stejný plán jenom trochu odlišnější. Ale kdo by tomu přece věřil, jsou to zachránci a dobrovolní rozdávači demokracie po celém světě. Nebo se snad mýlím????

11:54

Americký Národní bezpečnostní archiv odtajnil podrobný seznam míst v bývalém východním bloku, která se měla v případě jaderné války na konci 50. let minulého století stát terčem nukleárního útoku. Na seznamu je i množství měst a míst v bývalém Československu.

cíle usa1
Americký bombardér B-52 Stratofrotress
Americký bombardér B-52 Stratofrotress
FOTO: Profimedia.cz
středa 23. prosince 2015, 13:54 – Washington
(Aktualizováno: středa 23. prosince 2015, 15:08 )
„V případě války je misí strategických vzdušných sil vést globální strategickou vzdušnou válku na podporu národních a vojenských cílů USA s využitím jaderných zbraní,“ uvádí se v úvodu 800stránkové studie velitelství strategického letectva z roku 1959.

Autoři se zabývali scénáři v případě konfliktu se Sovětským svazem a jeho satelity, ale i s Čínou. V dokumentu upozorňují, že jaderné bombardování se mělo takticky zaměřit na klíčová města i s jejich civilním obyvatelstvem, což by bylo i tehdy v rozporu s mezinárodním právem.

cíle USA

Některé cíle jaderných sil USA v ČSR
Některé cíle jaderných sil USA v ČSR
FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Američtí vojenští stratégové se soustředili především na plán „systematického zničení“ městských a průmyslových cílů v sovětském bloku. Klíčová pro ně byla hlavní města – Moskva, Leningrad (dnešní Petrohrad), Peking, Berlín, Varšava. Praha má pořadové číslo 61.

Zatímco v Moskvě bylo určeno 179 cílů jaderného útoku, v Praze 69. Jsou mezi nimi Kbely, Ruzyně a Vodochody, tedy místa, kde se nacházejí letiště. Další cíle byly v okolí hlavního města v Berouně, Kladně, Kralupech nad Vltavou, Králově Dvoře, Neratovicích, Psárech, Radotíně, Roztokách, Slaném a Štěchovicích.

ČSSR by bombardovali menšími pumami
Pro cíle ve východní Evropě měly být použity bomby, které by měly ve srovnání s pumami pro SSSR nižší ničivou sílu, zejména z „politických a psychologických důvodů”, uvádí americký archiv. Výjimkou měly být objekty používané armádním letectvem Varšavské smlouvy. Prioritou přitom byly cíle v tehdejším východním Německu.

Útoky amerického letectva měly být zasazeny s použitím jaderných pum o síle 1,7 až devět megatun. Americké velení tehdy požadovalo i nálože o síle 60 megatun, které chtělo použít s cílem zastrašení a v případě náhlého sovětského útoku.

Nálož o síle jedné megatuny má sedmdesátinásobnou ničivou sílu ve srovnání s bombou svrženou v roce 1945 na japonskou Hirošimu.

Letiště především
Velký důraz kladli američtí plánovači na likvidaci vojenských letišť, protože v éře před nasazením strategických balistických raket byly dálkové letouny hlavním nosičem jaderné munice. Na území dnešní České republiky se měla stát terčem nejen pražská letiště, ale také letiště v Bechyni, Brně, Čáslavi, Českých Budějovicích, Dobřanech, Holešově, Milovicích, Mimoni, Pardubicích, Přerově a Žatci.

Na Slovensku to byla letiště v Bratislavě, Košicích, Piešťanech, Sliači a Trenčíně. Mezi dalšími cíli bylo například Komárno.

Hlavní úder jaderných zbraní měl být veden proti sovětským letištím Bychov a Orša v Bělorusku, kde byly v té době dislokovány strategické letouny Tu-16, jež ohrožovaly síly USA a jejich spojenců v západní Evropě.

Nově odtajněný seznam cílů vypracovaný na konci padesátých let se neliší od seznamů cílů americké armády vypracovaných za druhé světové války. Z pochopitelných důvodů tyto cíle figurovaly i na válečných seznamech nacistického Německa.

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/390162-usa-odtajnily-cile-jaderneho-bombardovani-praha-mela-poradove-cislo-61.html

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál