Vláda USA schválila v úterý 20.11. 2018 povolení svým vojákům nasazeným na hranicích s Mexikem, pokud to považují za nutné, používat „smrtící zbraně“ (letální) proti migrantům.

Rozkaz, podepsaný v úterý vedoucím administrativy Bílého domu, Johnem Kellym, umožňuje „personálu ministerstva obrany (Pentagonu)“ provádět „ty vojenské obranné činnosti, které ministr obrany považuje za přiměřeně nutné“ pro ochranu pohraničních agentů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Podle tohoto povolení mohou vojáci „ukázat nebo použít sílu (včetně smrtících zbraní, pokud je to nutné), včetně způsobů dle metodiky zvládání davu, dočasného zadržení, inspekce a ochrany pohraniční policie,“ podle zprávy z digitálních médií specializovaného Military Times, publikované tuto středu.

Jedním z důvodů, podle Kellyho, hovořících ve prospěch použít smrtící síly, je existence „věrohodných důkazů a intelu (p.př.: informací z rozvědek)“, což znamená, že karavana migrantů, která dosáhla hranice s Mexikem „by mohla vyvolat násilné incidenty,“ které ohrožují pohraniční úředníky.

Pentagon počítá pro misi rozmístění tisíců vojáků na hranicích USA s Mexikem s rozpočtem ve výši 210 milionů dolarů.

Ve středu americký ministr obrany Jim Mattis potvrdil, že Bílý dům pověřil Pentagon, aby chránil pohraniční agenty a úředníky. Podle Military Times, mají vojáci právo bránit sami sebe, ale do jejich práv obrany nejsou zahrnuti agenti (externí zástupci) – třetí strana.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Zatím americký prezident Donald Trump nařídil nasazení více než 5900 vojáků Pentagonu a 2100 vojáků Národní gardy (původní plány hovořily o nižším počtu), kteří budou podél hranice udržovat klid „tak dlouho, jak je potřeba“, aby se zabránilo „invazi“ středoamerických migrantů, kteří přijíždějí v několika karavanách, ve kterých se snaží dostat ilegálně do Spojených států.

V polovině října odešly tisíce migrantů z Hondurasu, Guatemaly, Salvadoru a Nikaraguy, kteří prchají od chudoby, násilností gangů a politické nestability s cílem usilovat o azyl vydaný Washingtonem. Několik skupin je již v mexickém městě Tijuana, které hraničí se Spojenými státy.

pro tadesco přeložil Pedro | zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.