;

…..budeme pevně věřit, že nedojde k tomu, co si normálně myslící lidé na planetě zemi nikdy nemohou přát. Je to ale začátek právě takového možného dění. Otázka zní, proč to udělali???

09:54

Der US-Zerstörer USS Porter (DDG 78) feuert eine Tomahawk-Rakete im Mittelmeer ab

USA zaútočily na vojenskou základnu v Sýrii

USA podnikly v noci na pátek masivní raketový útok na vojenskou základnu v Sýrii v odvetě za chemický útok na civilisty v provincii Idlib. Pentagon oznámil, že bylo v 02:40 SELČ z torpédoborců ve Středozemním moři vypáleno 59 střel Tomahawk s plochou dráhou letu.

Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za „americkou agresi“. Vyžádal si podle ní ztráty na životech.

Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60.

Prezident Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny vedený chemický útok na Chán Šajchún. „Civilizované národy“ prezident vyzval, aby se připojily k USA ve snaze „ukončit masakr a krveprolití v Sýrii“.

Syrského prezidenta Bašára Asada při tom Trump označil za diktátora, který útočil chemickými zbraněmi na nevinné civilisty. K útoku Trump řekl, že ho nařídil kvůli „životně důležitému zájmu národní bezpečnosti“.

Spojené státy podle Pentagonu o chystaném útoku informovaly i Rusko. Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před „negativními následky“ vojenské intervence Spojených států v Sýrii. Pentagon uvedl, že při útoku necílil na ty části základny, o kterých se domnívá, že jsou na nich přítomny ruské síly.

Útok ukázal, že Trump je připraven podniknout rozhodné kroky, pokud některá země překročí hranici a dopustí se „ohavných činů“, uvedl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

„Myslíme si, že útok jako takový byl přiměřený,“ řekl Tillerson po oznámení prezidenta Trumpa.

Zdroj (1)

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.