Moje předchozí Úvahy Kocoura Mourka v rozpravě přinesly stesky, ale také podnětné úvahy a užitečné údaje a podrobnosti čtenářů! Přestože jsme už mnohokrát před lety podrobně informovali o zásobách a přestože je takových informací mnoho, pokusím se znovu sem alespoň některé užitečné informace, na které si zrovna vzpomenu, napsat.

Obecně: zásoby jsou vaše „pojištění“, které pokrývá riziko, že budete hladovět a jinak trpět. Náklady na zásoby jsou tedy totéž jako platby na jiná pojištění: když k pojistné události nedojde, ty náklady jste vydali nadarmo. Nedojde-li ke Krachu a vaše zásoby mezitím překročí lhůtu své trvanlivosti, budete je muset „ekologicky recyklovat“ (nakrmit jimi zvířata, nebo je prostě vyhodit). A pokud bude riziko dál trvat, koupit zásoby nové.

 

S některými druhy zásob si můžete do obydlí přinést potravinové moly. Proto se doporučuje preventivně koupit také a rozmístit lapače na tento hmyz (Drogerie DM). Pokud přijde Krach, budete mít hlad a ani případné podezření na moly vám nebude vadit.

Nejprve pořizujte zásoby, které molům odolávají: jsou neprodyšně zabalené ve skle nebo v plechu. Obecně pořizujte zásoby trvanlivé a takové, které v nouzi můžete požívat i syrové, bez tepelné úpravy. Ovesné a kukuřičné vločky a müsli, džemy, čokoládový krém Nutela, dětské přesnídávky ve skle. Maso a párky v konzervě (Pražská šunka, Moravské uzené). Zahuštěné mléko v konzervě nebo sušené mléko v prášku. Bramborová kaše v prášku, těstoviny, rýže.

Nejtrvanlivější voda prý je mírně perlivá, ve skleněné láhvi. Ale pozor, při zmrznutí se láhve s vodou roztrhají.

Konzervovaný med, případně ořechy, ale ořechy jsou náchylné na moly. Trvanlivý chléb pumprnikl a křupavý chléb knäckebrot. Pokud chcete zabránit úniku molů z potravin do bytu, můžete na ně náchylné potraviny důkladně uzavřít do beden z hliníku nebo z umělé hmoty (hliník je ekologičtější, dá se recyklovat). Mouka a směsi na pečení chleba jsou náchylné na moly. Práškový cukr, čokoláda. Konzervované směsi na ochucení vařených těstovin a rýže.

 

Jako nouzové zásoby se dobře hodí také cenově příznivé máslové keksy (Butterkeks) a adventní keksy a štóly. Také bonbóny s vitamíny (kyselý drops), vitamíny v tabletách obecně. Sušená vejce v prášku. Celkově ty zásoby vyznívají spíš do sladka, ale nedá se nic dělat. Podle zkušenosti molům sladké potraviny chutnají méně než ty ostatní.

Zásoby pořizujte, uchovávejte a likvidujte nenápadně! Pokud o nich budou vědět, vaši sousedé, kteří je nemají, se z hladu stanou vašimi prvními úhlavními nepřáteli a přijdou, abyste jim je dali. Proto je nutné pořídit se zásobami také zbraně na jejich a vlastní obranu a dostatek střeliva. A trénovat jejich používání. Protože spoustu střeliva možná nejprve vyplýtváte na varovnou odstrašující střelbu, než se konečně budete muset odhodlat někoho skolit. Pak musíte počítat s tím, že ho v rozrušení netrefíte správně a on vám bude před domem hodiny umírat a příšerně přitom řvát (pomyslete, co to bude dělat s vašimi dětmi!). Jeho mrtvola tam pak bude páchnout a budete muset zaplatit někoho, aby ji odklidil, nebo to udělat sami.

Pro děti se na uklidnění doporučuje mít a podle nutnosti jim podat uklidňující prostředky přírodní (meduňka) nebo umělé (Hysteps). Ale pozor, abyste je tím v panice nepředávkovali! Počítejte totiž s tím, že vlivem hladovění jim i vám to nebude správně myslet!

 

Svoje úvahy a konání ohledně zásob a záležitostí s tím souvisejících směrujte v první řadě na zachování života dětí! Nepropadejte panice, konejte uvážlivě!

Tyto rady jsou určeny těm, kteří na ně věří a rozumějí jim. Ostatní nechť je nechají být a zdrží se zbytečných komentářů. Děkuji.

Kocour Mourek, 21.11.2019, 17.54 hodin

Loading...
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.