…..vidím to osobně jako začátek rychlého konce….

07:54

Prvý výstrel

| afinabul |

Pred pár týždňami vstúpil do platnosti slovenský zákon o boji proti extrémizmu z dielne ministerky spravodlivosti Jany Žitňanskej. A už sa začínajú objavovať prvé prípady prenasledovaní ľudí za texty na internete. Nasledujúci článok sumarizuje rôzne užitočné rady, ako znížiť riziká za uplatňovanie ústavou zaručenej slobody prejavu.
1. Prehľad posledných udalostí
Poslanci SaS podporili podanie na Ústavný súd proti zákonu, za ktorý sami hlasovali (28.12.2016)
http://www.konzervativnyvyber.sk/v2/podivne-zakruty-sas/14897/
Problémový Žitňanskej zákon o boji proti extrémizmu vstúpil do účinnosti. Zároveň je však na Ústavnom súde (1. januára 2017)
http://www.hlavnespravy.sk/prisnejsie-opatrenia-proti-extremizmu-vstupili-do-ucinnosti-zakon-je-na-us/879079
Žitňanskej zákon o extrémizme sa už úspešne uplatňuje: Policajné komando naháňalo vodiča, ktorý pozdravil dopravných policajtov nacistickým pozdravom (6. januára 2016)
http://www.hlavnespravy.sk/zitnanskej-zakon-o-extremizme-sa-uz-uspesne-uplatnuje-policajne-komando-nahanalo-vodica-ktory-pozdravil-dopravnych-policajtov-nacistickym-pozdravom/881266
Mazureka chcú stíhať za jeho vyjadrenie „o cigánoch“ v rádiu Frontinus. Stíhať chcú aj redaktora rádia za to, že sa voči jeho výrokom neohradil (7. jan 2017)
http://www.hlavnespravy.sk/mazureka-chcu-stihat-za-jeho-vyjadrenie-o-ciganoch-v-radiu-frontinus-stihat-chcu-aj-redaktora-radia-za-to-ze-sa-voci-jeho-vyrokom-neohradil/881437
Ministerstvo spravodlivosti prijíma žiadosti záujemcov o nový znalecký odbor v oblasti extrémizmu 23. januára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/ministerstvo-spravodlivosti-prijima-ziadosti-zaujemcov-o-novy-znalecky-odbor-v-oblasti-extremizmu/888392
Most-Híd: Zľahčovať radikálne názory je pre krajinu nebezpečné, treba zasiahnuť
http://www.hlavnespravy.sk/most-hid-zlahcovat-radikalne-nazory-je-pre-krajinu-nebezpecne-treba-zasiahnut/890412
Proti extrémizmu bude brojiť nová policajná jednotka, podľa Fica sme ho podcenili. 1. februára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/proti-extremizmu-bude-brojit-nova-policajna-jednotka-podla-fica-sme-ho-podcenili/892520
Nový znalecký odbor pre oblasť extrémizmu hľadá záujemcov. Na názor Ústavného súdu nečaká
http://www.hlavnespravy.sk/novy-znalecky-odbor-pre-oblast-extremizmu-hlada-zaujemcov-na-nazor-ustavneho-sudu-necaka/892274
Raši by chcel zobrať poslancom imunitu za vyslovenie názoru, lebo ju zneužívajú na šírenie extrémizmu
Bratislava 1. februára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/rasi-by-chcel-zobrat-poslancom-imunitu-za-vyslovenie-nazoru-lebo-ju-zneuzivaju-na-sirenie-extremizmu/892607
Mimoriadna správa: Príslušníci polície, pravdepodobne z novozriadenej Národnej jednotky boja proti extrémizmu a terorizmu vyšetrovali uznávaného historika – profesora Ďuricu a hľadali kňaza Jána Košiara
Bratislava 4. februára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/mimoriadna-sprava-prislusnici-policie-pravdepodobne-z-novozriadenej-narodnej-jednotky-boja-proti-terorizmu-vysetrovali-uznavaneho-historika-profesora-duricu-a-hladali-knaza-jana-kosiara/893838
Kňaz Košiar vysvetlil ďalšie fakty návštevy policajtov u uznávaného historika profesora Ďuricu
Slovensko 7. februára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/knaz-kosiar-vysvetlil-dalsie-fakty-navstevy-policajtov-u-uznavaneho-historika-profesora-duricu/895190
Mimoriadna správa: Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu vyšetruje štatutára nadácie „Naše Slovensko pomáha“
Slovensko 7. februára 2017
Dnes ráno prišli do domu Martina Žáčika policajti z novovytvorenej Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu, ktorá je súčasťou Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Žáčik po zásahu skončil v nemocnici. Policajti z novovytvorenej jednotky prišli k Žáčikovi približne o 6. hodine ráno.
http://www.hlavnespravy.sk/mimoriadna-sprava-narodna-jednotka-boja-proti-terorizmu-a-extremizmu-vysetruje-statutara-nadacie-nase-slovensko-pomaha/895111
[wp_ad_camp_1]
———————
2. Stratégie obrany a nespolupráce
1) Šifrujte dáta na diskoch počítačov
Pokiaľ polícia urobí raziu v dome podozrivého „extrémistu“, jedna z prvých vecí, po ktorej policajti pôjdu, budú počítače, mobily a záložné média (externé harddisky, DVD so zálohami atď)
V počítači každého človeka sa dá nájsť mnohonásobne viac kompromitujúcich vecí, než je daný jeden riadok na internete, kvôli ktorému bolo spustené vyšetrovanie a dané povolenie k policajnej prehliadke.
Preto je nanajvýš užitočné, aby mal človek všetky dáta na počítači zašifrované, aby polícii po zabavení techniky čo najviac skomplikoval prácu. Takýto prístup obnáša dve výhody:
– polícia nemôže človeku v počítači nájsť ďalšie priťažujúce dáta
– polícia nemôže človeku do zašifrovaného počítača podstrčiť falošné dáta, aby sa mu vyhrážala a zvýšila na neho tlak.
Diskové šifrovacie programy fungujú v počítači v reálnom čase, takže človek môže pracovať s počítačom bez toho aby sa o čokoľvek staral a celé šifrovanie sa na pozadí v reálnom čase rieši šifrovacia aplikácia. Bez problémov je možné z takto šifrovaného disku v reálnom čase pozerať videá, editovať dokumenty, ukladať a pozerať fotky, skrátka čokoľvek ako v prípade bežného nešifrovaného disku. Pre paranoikov je možné nastaviť aj šifrovanie celého operačného systému, kedy bez zadania správneho hesla počítač ani nenaštartuje. Vo väčšine prípadov však úplne postačí šifrovanie disku s užívateľskými dátami.
V minulosti patril medzi najpopulárnejšie šifrovacie programy TrueCrypt , ktorý ale v roku 2013 americká NSA donútila k ukončeniu činnosti. Štastnejší ľudia majú stále k dispozícii uložené inštalačky programu. Nedávny audit kódu potvrdil jeho značnú bezpečnosť, čo bol zrejme dôvod, prečo NSA tak veľmi tlačila na zastavenie jeho šírenia. Napriek tomu, že je posledná verzia už niekoľko rokov stará, na bežné použitie je TrueCrypt stále viac než postačujúci.
Posledná funkčná verzia bola TrueCrypt 7.1a s veľkosťou 3 466 248 Bytov . V prípade hľadania na internete sa snažte využiť dôveryhodné zdroje, nie automaticky stiahnuť prvý výsledok z googlu.
Ako nástupca TrueCryptu je považovaný VeraCrypt . Pred rokom prešiel jeho kód tiež bezpečnostným auditom, boli odhalené rôzne nedostatky, ktoré by mohli byť medzičasom odstránené. VeraCrypt je akceptovateľné riešenie pre tých, ktorí nezoženú dôveryhodnú inštalačku TrueCryptu.
Niektoré ďalšie tipy na šifrovacie programy sa dajú nájsť na projekte Prism-Break, ale osobne som žiaden z nich netestoval:
https://prism-break.org/en/categories/windows/#disk-encryption
V prípade zabavenia počítačov môže človek vplyvom šoku zabudnúť heslo a keďže techniky mučenia sú u nás zatiaľ stále zakázané, neexistuje legálny spôsob, ako človeka donútiť si na dané heslo spomenúť.
Pre veľkých paranoikov umožňuje napríklad TrueCrypt rozdeliť šifrovaný disk na dve časti – v jednej budú málo dôležité dokumenty, ktoré sa ukážu policajtom pri výsluchu a skutočne dôležité dáta budú uložené v „skrytom oddieli“, chránenom iným heslom. Označuje sa to pojmom „plausible deniality“, t.j. dôveryhodné popieranie.
2) Nepíšte na Facebooku pod svojím reálnym menom
Jedna z najhlúpejších vecí, čo môže v súčasnej politicky korektnej totalite užívateľ urobiť, je písať politicky závadné texty na Facebooku pod svojím skutočným menom. Títo ľudia budú prví na rane politických zásahov, pretože usvedčenie takýchto ľudí je pre políciu mimoriadne jednoduché a zamerajú sa v prvej vlne práve na nich.
Užitočné je preto písať na Facebooku pod pseudonymom a s minimom osobných údajov vnútri účtu (t.j. žiadne osobné fotky ani kontakty na osoby s reálnymi menami).
Treba si ale uvedomiť, že Facebook mimoriadne ochotne s políciou spolupracuje a tak na požiadanie polícií vydá prihlasovaciu IP adresu a sprístupní súkromnú časť profilu. Preto je pseudonym na Facebooku iba núdzové riešenie. Stále však umožňuje aspoň čiastočné vykrúcanie, pretože v prípade zdieľanej IP adresy alebo wifi siete sa bude dať vyhovárať na neznámu osobu, ktorá sa k danej IP adrese pripojila (navyše rodina nie je povinná vypovedať proti ostatným členom svojej rodiny).
Užitočné je čo najviac sa hrať na hlúpeho a nechápavého a na nič si nespomínať.
3) Maskovanie IP adresy
Najväčším problém súčasnej doby je, že internetový provider a v niektorých krajinách aj polícia či tajné služby (USA, Nemecko, Francúzsko, VB, Kanada, Austrália a zakrátko možno aj ČR) logujú všetky prístupy užívateľa z danej IP adresy k internetu.
Je tak možné jednoducho preukázať, že v danom čase bol z danej IP adresy odoslaný závadný príspevok na konkrétny web.
Existuje viacero rôznych techník, ako pred providermi alebo štátnymi orgánmi zamaskovať svoju skutočnú IP adresu. Každý z týchto prístupov má svoje výhody a nevýhody, niektoré spôsoby sú zadarmo, iné sú platené.
Proxy servery:
+ výhodou je, že bývajú obvykle zadarmo a jednoduché na používanie
– nevýhodou je ich nízka miera anonymizácie a riziko, že fungujú ako návnady na monitoring užívateľov, ktorí sa chcú skrývať.
– v niektorých prípadoch predstavujú tiež vírusové riziko
– nevýhodou tiež býva ich pomalá rýchlosť a mnohé diskusné portály ich automaticky blokujú kvôli riziku šírenia spamu
– je vhodné vyberať proxy servery z „nedemokratických“ krajín (Rusko, Čína, Južná Amerika…), kde je nižšie riziko spolupráce so štátnymi orgánmi
VPN siete:
+ VPN siete vytvárajú šifrovaný tunel medzi počítačom a serverom VPN poskytovateľa, takže znemožňujú odpočúvanie dátovej prevádzky.
– veľmi často bývajú platené
+ vysoká rýchlosť
– rizikom je, že v prípade nátlaku štátnych orgánov a závažných obvinení môže ísť VPN provider cestou najmenšieho odporu a užívateľa prezradiť.
Tor:
+ vysoká miera anonymity
+ bezplatný
– extrémne pomalý
– býva používaný často na kriminálne aktivity, takže jeho používaním sa človek automaticky dostáva do pozornosti tajných služieb, aj keď nič protizákonné nerobí
– existujú kontroverzie ohľadom jeho vývoja: jedným z významných sponzorov vývoja sú americké tajné služby, vrátane NSA.
– taktiež existuje riziko odhalenia identity užívateľa v prípade masívneho odpočúvania štartovných a cieľových uzlov.
Proxy servery, VPN siete aj Tor majú okrem iného špecifickú dodatočnú výhodu a to je obchádzanie blokácie zakázaných webov z územia daného štátu. Sú teda užitočné aj ako riešenie proti štátnej cenzúre.
Rôzne bližšie články k téme:
V prípade nákupu platených služieb je ideálne využiť nejakú formu poloanonymizovaných alebo anonymných platieb: Paypal založený na fiktívny mail, predplatené platobné karty (existovali pred časom v ČR, ak to medzičasom na nátlak EU nezrušili), Bitcony a iné.
Špecifickou formou anonymnej IP adresy sú verejné Wifi siete.
[wp_ad_camp_1]
4) Emaily
Hlavnou zásadou je nepoužívať email od providera sídliaceho v danej krajine. To jest nepoužívať e-maily Seznam, Zoznam, Post.sk a ďalšie. Akýkoľvek zahraničný webový provider je bezpečnejší než domáce.
Väčšina webových freemailových portálov pridáva do strojového kódu mailu IP adresu odosielateľa. Týmto spôsobom je možné zistiť, odkiaľ bol mail poslaný. Prekvapivo výnimku tvorí Gmail, ktorý IP adresu odosielateľa skrýva a namiesto nej udáva IP adresu svojich mailserverov. IP adresu do mailu pridávajú s veľkou pravdepodobnosťou aj všetky domáce mailové aplikácie ako Outlook, Thunderbird a iné.
Ako najbezpečnejší šifrovaný email sa udáva Protonmail (platený).
Niektoré ďalšie emailové alternatívy sa dajú nájsť tu: https://prism-break.org/en/categories/windows/#email-accounts
V prípade núdze je akceptovateľné posielanie citlivých textov v podobe zašifrovaných príloh e-mailu, pričom heslo si pošlú ľudia iným kanálom.
Treba si uvedomiť, že maily putujú internetom v podobe čistého textu a každý medziserver si z nich môže odložiť kópiu. Bežná prax je, že sú maily vyhodnocované na výskyt „kľúčových slov“, v prípade ich výskytu smeruje mail na hlbšiu analýzu.
5) Nespolupráca s policajtmi
Pokiaľ človek predsa urobí nejakú hlúpu chybu a začne ho ideopolícia vyšetrovať kvôli nejakému textu na internete, je užitočné hrať sa na hlúpeho, nechápavého a so stratou pamäte. Pokiaľ človek polícií klame, môže si skomplikovať situáciu, pokiaľ si ale nevie na nič spomenúť alebo nechápe otázky policajtov, ťažko ho za to možno trestať. Doporučované odpovede sú „áno“, „nie“, „neviem“, „nespomínam si“.
Užitočné texty:
zasady spravania sa na policii, skopirujte si, ulozte, obcas precitajte aby sa to zapamatalo
http://www.hlavnespravy.sk/sud-pre-ludske-prava-v-strasburgu-tvrdo-zautocil-na-slobodu/634076#comment-2085432334
Do istej miery sa dá predpokladať, že policajti pôjdu cestou menšieho odporu a skôr sa vykašlú na stíhanie človeka, ktorý tvrdohlavo nespolupracuje a zgustnú si na niekom, kto sa ku všetkému prizná v naivnej miere miernejšieho trestu.
Finančné aj personálne zdroje polície sú limitované, takže nebudú môcť ich plytvať na veľké davy ľudí s zašifrovanými dátami a stratou pamäte.
https://diskuter.wordpress.com/2017/02/07/policajny-stat-a-sposoby-ochrany-na-internete/
Zdroj (1)
[wp_ad_camp_2]
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.